minj
Lokality

 Mineralogie 

Vítkův Kámen
(den konání 27.9. 2020)

cesta
Především po dešti, kdy po cestě teče hromada vody, se dají uskutečnit pěkné nálezy.


   Na tento víkend jsem měl naplánovanou účast na svatbě kamarádky Danči s jedním známým českým sběratelem – Petrem Třebínem. Je vidět, že naše společná šutrácká akce v roce 2018, kde se tito dva poznali má zajímavý výsledek. :-) Každopádně v sobotu byla tedy svatba a v neděli jsme pak se Zuzkou chtěli ještě před odjezdem k nám na sever zajít někam na výlet. Říkal jsem si, že bychom mohli zaparkovat kousek od Frýdavy a vydat se nahoru do kopce na Vítkův Kámen, kde bychom si dali oběd a zašli se podívat na nedaleký Vítkův hrádek, což je zřícenina hradu ze 14. století. Kromě toho, že byla děsná zima (kolem 5°C), tak bylo ale po komplet propršeném včerejšku konečně slunečno. 
nalez
A zde krásný příklad krystalu K-živce, který jen volá: "Já jsem tady!"


Nález pěkného krystalu K-živce.
   Všude rostly houby, ale v té zimě jsme na nějaké houbaření neměli ani pomyšlení. Kdysi jsem na Vítkův Kámen často chodil s rodiči a tak jsem věděl, že se vyplácí dívat se pod nohy i kvůli kamenům. Celé okolí je totiž tvořené silně porfyrickým granitem náležícím k moldanubickému plutonu, konkrétně k jeho šumavské části. Pokud bychom šli ještě blíže do detailu, tak se jedná o lipenský masiv vzniklý v karbonu při variské orogenezi. Nezáleží jakou cestou se na Vítkův Kámen člověk vydá, jelikož tyto horniny vystupují v celém okolí vrchu. Na první pohled zaujme právě silně porfyrická struktura s až 10 cm velkými dokonale omezeným krystaly K-živce. 


   A právě tento minerál ze skupiny živců, který je často sběrateli jednoduše opomíjen a ti kdo jej ve sbírce mají, tak jej mají maximálně tak z lokality Loket, mě v této oblasti vždy zajímá. Získat jeho krystaly z horniny je téměř nemožné, ale díky zvětrávání je možné najít kousky ale i celé krystaly již vypreparované. Krystaly K-živce lze tedy naprosto bez práce sbírat v různých potocích či po lesních cestách. My jsme na Vítkův Kámen šli od východu kolem vrchu Velký Plešný. Přímo po lesní cestě tekl malý potůček, díky včerejšímu celodennímu vydatnému dešti. 
zivec
Jednoduchý krystal K-živce
(Vítkův Kámen).
Velikost vzorku 46 mm.


zivec
Karlovarské dvojče K-živce
(Vítkův Kámen).
Velikost vzorku 73 mm.
   A právě v tomto potůčku jsem jen tak při cestě sem tam zahlédl celý krystal K-živce. Soustředil jsem se na ně ale především při zpáteční cestě z logických důvodů (kdo by tahal kameny do kopce a pak zase zpět :-) ). Stačilo jen trochu zpomalit z klasické turistické chůze a jen se dobře dívat. Mnoho krystalů jsem tu nechával a v podstatě jsem si jen vybíral to nejlepší. Dají se tu najít jak volné jednoduché krystaly, tak také karlovarská dvojčata. Největší a nejlepší vzorek si nechávám do sbírky (srostlice má kolem 7 cm). 


   Zbylé vzorky pak půjdou do školní sbírky na gymnáziu v Brandýse. Bohužel jak jsem koukal po krystalech, tak jsem úplně zapomněl vzít nějaký větší kus porfyrického granitu. I tak je ale dobré i při výletech jen tak koukat pod nohy a vědět něco o geologii oblasti. Mohou vás tak překvapit zajímavé nálezy. Tímto způsobem jsem také našel řadu nepopsaných lokalit například v Českém středohoří a pár lokalit i jinde. Rozhodně tak doporučuji se před výletem podívat do geologické mapy.  ;-)
zivec
Karlovarské dvojče K-živce
(Vítkův Kámen).
Velikost vzorku 62 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Jednoduchý krystal K-živce
FOTO 2 = Srostlice krystalů K-živce
FOTO 3 = Karlovarské dvojče K-živce
FOTO 4 = Karlovarské dvojče K-živce




Jakub Mysliveček ©