minj
Lokality

 Mineralogie 

Krušnohorská expedice - 1. den
(den konání 30.6. 2018)

krupka
Pohled od lanovky na Komáří vížku směrem k jihu na České středohoří.


   Minulý rok přijeli kluci z jižních Čech na tří denní šutráckou akci a letos jsme se domluvili, že také dorazí. Tentokrát jsme však chtěli dát čistě lokality Krušných hor. Napadlo mě, že bych dal vědět ještě někomu, abychom nejeli jen ve třech, ale nikdo moc nemohl, hlavně díky tomu, že jsme chtěli být v terénu ještě i v pondělí (kluci nakonec byli až do úterý). Nakonec jsem sehnal kamaráda Michala a kamarádku, spolužačku a kolegyni Danču. Počasí mělo být na ony 3 dny úplně ideální s teplotami kolem 20 stupňů a polojasnou oblohou. Plán byl jasný, akce domluvená a tak jsem se už jen těšil na sobotu. 
zwickenpinge
Tomáš s Petrem při sběru na Zwickenpinge.


Poté následoval přesun na povrchový výchoz žíly Lukáš.
   V sobotu ráno dorazil nejprve Michal, se kterým jsme společně zajeli pro Danču na nádraží a po návratu, jsme zjistili, že kluci už také dorazili a tak jsme si pobrali věci a vyrazili na první dnešní lokalitu. Tou byla halda Zwickenpinge v Krupce, kde se mi při jarní exkurzi, povedl pěkný nález kasiteritu. Počasí bylo opravdu skvělé. Svítilo slunce, trochu pofukovalo, nebylo vedro a výhledy do krajiny byly opravdu čisté bez oparu. Na haldě jsme hledali asi dvě hodiny. Danča zde provedla křest svého nového geologického kladívka a my ostatní začali hned hledat. Nálezy byly běžné, tedy sekundární minerály mědi a to zelený malachit a modrý azurit. Čas od času se našla drobná drúzka křemene, ale celkově to nebylo moc zajímavé. 


   Kluci ale byli celkem spokojeni. Tomáš si například našel masivní zrno kasiteritu velké kolem 3 cm. Já si odnášel zajímavou ukázku azuritu. Poté jsme se přesunuli na druhou dnešní lokalitu, kterou byl výchoz křemenné žíly Lukáš. Na lokalitě je to spíše o paběrkování. Já se pokusil kopnout na dvou místech, ale chtělo by to celý den, aby to mělo nějaké výsledky. Kluci se na můj popud přehrabovali v kdysi vykopaném materiál z dob velké otvírky této lokality bagrem před více jak 10 lety. Kluci si našli pěkné vzorky. Tomáš při paběrkování rozbil kus křemene a v dutince se objevil zajímavě vyvinutý krystal zeleného apatitu velký kolem 6 mm. Petr si zase našel drúzku s křišťály a krystaly běžných hexagonálních krystalů zeleného apatitu. 
apatit
Vzorek s krystaly apatitu v křemenné žílovině


petr
 Poslední navštívená lokalita a Petr těšící se ze svého nálezu.
   Michal si nasbíral také nějaké drúzky křemenů s apatity a Danča ta relaxovala ve stínu lesa. Já si neodnášel tentokrát nic. Poté jsme zamířili k autu a na další lokalitu, o které však nemohu nic napsat, jelikož není vhodná k veřejnému publikování, nicméně na této lokalitě si každý našel dost vzorků a především to bylo trochu něco jiného než předchozí lokality. Večer jsme dorazili k nám do Ústí, kde jsme si udělali táborák, opékali buřty a zkrátka měli pěkný večer se zářnými vyhlídkami na zítřejší den.

Pokračování zde.


FOTO = Šutrácký prázdninový trip s kamarády (30.7. - 1.7. 2018)




Jakub Mysliveček ©