minj
Lokality

 Mineralogie 

Košťálov u Semil a Těchlovice u Děčína
(den konání 24.5. a 7.6. 2024)

kostalov

Pohled na lom Košťálov od severu.


!!! UPOZORNĚNÍ !!!

Do lomů Košťálov a Těchlovice je zákaz vstupu pro veřejnost! Tento článek není zamýšen jako pozvánka na mineralogické lokality, ale pouze jako krátká zpráva o probíhajícím výzkumu a o stavu známých (avšak bohužel nedostupných) mineralogických lokalit.


   

   Na přelomu května a června jsem se pracovně podíval do dvou lomů, kam se oficiálně běžný člověk nedostane a to do Košťálova a Těchlovic. Hned v úvodu musím zdůraznit, že jsme zde byli pracovně za účelem odběru vzorků hornin a minerály byly opravdu až vedlejší (ale když jsme šli kolem nějaké dutiny, žilky apod., a měl jsem trošku času, tak jsem vzorky zkusil odebrat, aby neskončili v drtiči). První z akcí byla do lomu Košťálov z Semil. Jedná se v podstatě o klasickou lokalitu pektolitu (a ano, druhou klasickou lokalitou u nás jsou právě druhé navštívené Těchlovice). V lomu jsem do té doby nikdy nebyl, takže jsem byl přirozeně natěšený.

kostalov

Jedná se o jeden z největších lomů v ČR a opravdu masivním odbytem drceného kameniva.



Pektolit
(Košťálov u Semil).
Velikost vzorku 63 mm. 
   Do lomu jsme se podívali s kolegy v závěru mezinárodní vulkanologické konference VolcandPark 2024, která se konala v Jičíně a kterou jsme organizovali. Už dopředu ale bylo jasné, že v lomu opravdu moc dlouho nepobudeme (měli jsme asi hodinku a půl času a pak jsem museli zpět do Jičína). Poté co jsme prošli školením BAOZ, tak nás vedoucí lomu vyvezl až na 1. etáž a odtud jsme postupně prošli pár etáží (v rámci výzkumu nás zajímaly jen nejsvrchnější etáže). Co jsme zkoumali nebudu prozrazovat, ale vypadá to na zajímavý článek. Jelikož se i druhý kolega Jakub zajímá také o minerály a lom zná, tak nás nakonec při cestě zpět k autu trochu oklikou vzal i k místu, kde „zaručeně nějaké pektolity budou“.


   A měl pravdu. Ve stěně se nacházela tenká, v nejmocnějším místě asi 2 cm žilka pektolitu, která se rychle vytrácela. Čas opravdu ale nebyl, a tak jsem jen posbíral pár kusů žilky, které se nacházeli v suti pod stěnou. Přestože to byl takovýto rychlosběr a nepoužil jsem ani nářadí, tak vzorky na fotkách nevypadají vůbec špatně. Podotýkám, že lom neznám a je mi jasné, že tu budou opravdové pecky s tím, že tohle bude spíš dokumentační materiál, ale potěšilo mě, že jsem si konečně po 15 letech aktivního sbírání minerálů našel i pektolit na této klasické lokalitě. Jinak pektolit jako takový nemá rád vlhko a velice rychle se rozpadá a mění v jílové minerály, takže valná většina pektolitu na této lokalitě má smutný osud – rozpadnou se nebo skončí v drtiči.
kostalov

Poměrně již ucházející vzorek pektolitu (Košťálov u Semil).
Velikost vzorku 75 mm.


techlovice

Podruhé v lomu Těchlovice za účelem odběru materiálu k vědeckému zpracování, tentokrát ve spolupráci s teamem z Nového Mexika.
   Druhým navštíveným lomem byly Těchlovice u Děčína. Tato lokalita je mi již mnohem bližší než Košťálov. Opět bylo nutné jako v každém lomu projít BAOZ a poté jsme byli vpuštěni do lomu. Naposledy jsem zde byl na jaře 2022 s kolegy včetně Petra Juračky, kdy jsme dronem mapovali celý lom. Tentokrát jsme lom navštívili s kolegy z univerzity v Novém Mexiku v USA. Cílem našeho studia byly opět žíly vulkanických hornin, které lomem procházejí. Přestože těchto žil je v okolí spousty, tak zde jsou vidět rozhodně nejlépe a jedná se velmi cenou lokalitu v rámci výzkumu. Žíly jsou tvořeny různě frakcionovanými typy magmatu a obecně jsou nejvíce zastoupeny světlým gauteitem (v různých stupních alterace) a v menším množstvím tmavým monchiquitem.


   Při dnešním průzkumu jsme studovali hlavně severní část lomu a do střední a jižní části jsme se ani nedostali. No a stejně jako v Košťálově jsem dával pozor i na minerály, takže když se něco objevilo a bylo trošku času na odběr, tak jsem bral i vzorky minerálů. Severní část lomu je známá především pro své ukázky analcimu a kalcitu právě v žilách gauteitu, které se zde sem tam vyskytují. Povětšinou jsou malé a nevýznamné (dutinky do 3 cm), ale občas se otevře dutina i kolem 10-15 cm (a vzácně i větší). Pár takových velkých dutin jsme dnes viděli, ale byly většinou nedostižné nebo by jejich extrakce trvala opravdu dlouho a na to čas nebyl.
analcim

Větší dutina s krystaly analcimu a kalcity (Těchlovice u Děčína).
Velikost vzorku 129 mm.


analcim
 
ětší krystaly analcimu na gauteitu
 (Těchlovice u Děčína).
Velikost vzorku 124 mm.
   Proto jsem bral jen menší vzorky, ale i tak potěšily. Ke konci dne krátce před zavíračkou lomu jsem se pak ještě od kolegů na chvilku odpojil a pokusil se posbírat pár dutin na nejnižší etáži v čerstvém rozvalu. Vzorky by tu byly pěkné, ale prostě by to bylo opravdu na dlouhé rozbíjení velkých balvanů. Nakonec jsem si tedy odnášel asi 10 vzorků z nichž si jeden možná dám i do sbírky a tři půjdou do školní sbírky na gymnáziu, kde učím. A také výzkum dopadl docela zajímavě. 


   Na závěr musím zdůraznit to co je nutné říci a tedy že do lomů je třeba vyjednat si povolení ke vstupu. Bez povolení ke vstupu nemají žádné nepovolané osoby v daném lomu co dělat! Oba lomy jsou sledovány sekuritní službou a podle toho co jsem slyšel od pracovníků lomu, tak především v lomu Těchlovice sběratele opravdu v lásce nemají a nepovolují jim vstup. Důvod je především to, že si jsou vědomi, že lom navštěvují „sběratelé“, kteří vzorky kopou pro peníze a bohužel díky tomu na to doplácení i normální sběratelé, kteří by si chtěli najít tamní minerály jen pro sebe do sbírky. Bezpečnostní rizika, která plynou z návštěvy sběratele jsou samozřejmě ještě větším strašákem pro každého vedoucího lomu… Takže tam prosím nelezte načerno a zkuste si domluvit vstup. Pokud Vám bude štěstěna nakloněna, tak projdete školením BAOZ a po vybavení bezpečnostním vybavením (helma, reflexní vesta, pevná obuv) budete vpuštěni do bezpečnějších částí lomu. Netvrdím ale, že získání povolení je lehký proces.
techlovice

Křížení dvou žil odlišného složení, ale podobného směru.


FOTO = Lokalita Košťálov
FOTO 1 = Pektolit
FOTO 2 = Pektolit
FOTO 3 = Žíla s pektolitem zarůstající dutinu pravděpodobně s fakolitem
FOTO 4 = Poměrně již ucházející vzorek pektolitu
FOTO 5 = Pektolit
FOTO 6 = Největší nalezený vzorek pektolitu z dané akce


FOTO = Lokalita Těchlovice
FOTO 1 = Drúzka analcimu na gauteitu
FOTO 2 = Drobný vzorek kalcitu na analcimu
FOTO 3 = Dutina s analcimem a kalcitem v gauteitu
FOTO 4 = Větší dutina s krystaly analcimu a kalcity
FOTO 5 = Dutina s analcimem a kalcitem
FOTO 6 = Větší dutina s analcimem a kalcitem
FOTO 7 = Větší krystaly analcimu na gauteitu




Jakub Mysliveček ©