minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Mineralogická burza KD Příbram (podzim 24)
(den konání 21.9. 2024)

burza

Hlavní hala někdy kolem jedné hodiny odpoledne.


   Stává se z toho už v podstatě stále se opakující reportáž, jelikož burza v Příbrami je 2x do roka a stále se zde točí ti samí lidé a ty samé vzorky. Původně jsem reportáž ani nechtěl psát a trošku přemýšlím o tom, že bych na příští rok udělal jen krátký slovní komentář doplněný fotkami. Ale přecijen ok, udělám ještě jednu klasickou reportáž, jelikož je toho vlastně dost co říci. Na burzu jsme se s kamarády připravovali dobrý týden (já minimálně 2 dny čistého času). Na podzimní Příbram totiž vždy udělám ornung v nabídce a to co vytáhnu do podzimní Příbrami (pro mě začátek burzovní sezóny), tak to pak vozím až do jarní Příbrami (pro mě ukončení burzovní sezóny).
burza

Můj stůl s mou aktuální nabídkou. Vždy na podzimní burzu v Příbrami beru nové vzorky, které pak vozím po celý zbytek burzovní sezóny.



Lukáš Gubanec měl opět parádně připravený stánek s UV minerály.
   No a letos tomu tedy nebylo jinak. Jelikož aktuálně dávám pryč celý archiv (až na pár vzorků naprostých výjimek) a zároveň jsem dost zredukoval sbírku, tak bylo rozhodně co brát. Vzal jsem tentokrát 8 klasických bedýnek s mou standardní nabídkou, tedy minerály z Českého středohoří (např. Řepčice, Soutěsky, Folknáře apod.), a Krušných hor (Krupka, Vrchoslav, Loučná u Litvínova, Volyně apod.), doplněných o nějaké ty lokality v Podkrušnohoří (např. Jeníkov, Rokle, Teplice, Březno u Loun apod.). To vše pak ještě doplněné o „krabičkové“ vzorky v čirých plastových krabičkách z výše zmíněných oblastí. A novinkou byla také bedýnka čistě se zkamenělinami.


   Nově jsem však vzal taky poličku na vystavení těch opravdových sbírkáčů vyřazených z mé sbírky. Sbírkových kamenů jsem nevzal moc, možná tak 20, ale opravdu se jedná o kameny, které už beru jako kvalitu. Jirka měl mít tentokrát 2 stoly, ale bohužel Martin to pomotal a tak měl opět jako vždy jediný stůl. Kromě již zaběhnutých vlastních nálezů minerálů a zkamenělin, měl Jirka v nabídce decentní trička s mineralogickou tématikou (potiskem s aragonitem, křemenem, fluoritem či achátem). Trička vyráběla Jirkova přítelkyně a dnes na burze měla trička premiéru. Martin mě pak opět svou klasickou nabídku, kterou stále doplňuje i o vzorky minerálů ze světových lokalit (takové ty atraktivní kameny za pár korun pro začátečníky).
burza

Jirka s přítelkyní také vyrobili pěkná decentní mineralogická trička s různými potisky (aragonit, fluorit, achát a křemen). Myslím, velmi pěkný dárek k Vánocům pro každého obdivovatele minerálů.


kankit

Kaňkit (Jáchymov).
Velikost vzorku 51 mm.
Zakoupeno za 50 Kč od R. Pavlíčka.
   Já jsem opět naběhl na strategii „počkám, co se prodá a podle toho si pak nakoupím“. No a to bylo dobře, jelikož za celý den jsem si v podstatě sotva vydělal na stoly. Jelikož kluci ale i další vystavovatelé, se kterými jsem na burze následně mluvil, potvrdili stejný či podobný scénář, tak musím konstatovat, že lidé prostě už moc kameny nekupují. Mám pro to dvě teorie. Buď už si každý koupil všechno co ho zajímalo (což vzhledem k tomu, že na burze téměř nebyli vidět žádné novinky, je celkem dost pravděpodobné) no a nebo lidé prostě aktuálně nemají peníze, což je také dost možné vzhledem k tomu všemu co se aktuálně děje.


   Něco podobného jsem psal již na jaře, kdy jsem konstatoval, že pokud se mi kameny neprodají, tak si prostě nemám z čeho koupit kameny, které by mě zajímaly. A podobně to má spousta dalších vystavovatelů. Mimochodem Jirka s přítelkyní z toho byli dost zklamaní, jelikož se jim neprodalo ani jedno třičko. Nicméně pokud by se Vám trička líbily a chtěli byste si je třeba koupit jak pro sebe či pro kamarády sběratele, tak bude možnost si je objednat na Martinových stránkách (www.prokameny.cz). No, dost filozofování.
burza

Luděk měl na stole také nové nálezy morionu z Vojtanova.


amonit

Leštěná deska vápence s amonitem (Německo - Solnhofen).
Velikost vzorku 141 mm.
Získáno darem od J. Louna.
   Po burze jsem se šel projít až kolem půl jedné a stihl jsem projít jen hlavní sál. Zmíním jen to co mě zaujalo. První věcí byl hrachovec u Petra Pauliše, který už nějakou dobu sháním, ale vzorek nebyl úplně dle mých představ, a tak jsem ho nechal být. O kus dál jsem se zapovídal s panem Pavlíčkem (odkaz na stránky). Dokonce jsem v podstatě dostal kaňkit z Jáchymova jako dárek. U tohoto pána je vždy dobré se zastavit a podívat se postupně do jednotlivých krabiček. V nich jsou totiž velice často dost vzácné či špatně sehnatelné věci. A pokud máte rádi české radioaktivní minerály, tak je pan Pavlíček jasná volba.


   O kousek dál jsem pak pokecal s kamarádem Luďkem Šimčíkem, který jako jeden z mála sběratelů aktivně dlouhodobě dělá prospekce v oblasti Karlovarského kraje a řekněme zkrátka západních Čech. Nově měl Luděk na stole moriony z Vojtanova. Přemýšlel jsem, že bych jeden koupil pro studenty, ale pak mi došlo, že jeden morion jsem nedávno do školní sbírky zařazoval, takže jsem to nechal být. Nicméně pokud se Luďkovi podaří objevit to, co zde měl pro kamarády na ukázku pod stolem jako „dokumentační vzorky“, tak myslím, že vyvolá celkem povyk.
safir

Typický krystal safíru
(Srí Lanka - Balangoda). Velikost krystalu 12 mm, váha 2,80 karátu. Zakoupeno za 130 Kč od p. Stehlíka.


burza

U p. Stehlíka mě zaujala bedýnka s těmito fosilkami, která byla trochu bokem. Nakonec se z ní vyklubala velice zajímavá nabídka především trilobitů z ČR.
   No, uvidíme, jak se mu to vydaří a držím mu palce! Jo a taky jsem od Luďka dostal darem knihu „Drahé kameny Karlovarského kraje, za kterou znovu ještě jednou moc děkuji!Já bych mohl taky konečně trochu kopnout do vrtule a po letech se vrátit také k prospekcím ve středohoří… (nezrealizovaných plánů bylo až až). O kus dál jsem si chtěl pořídit knihu „Atlas našich hornin“, na kterou jsem se díval již na jaře, ale stejně jako na jaře u stolu opět nikdo nebyl…


   Samozřejmě mohl bych zde nechat peníze na stole, vzít si knihu a odejít, ale je to takové naprd a přes internet se mi jí objednávat nechce. No a když už to vypadalo, že budu mít prošlou celou místnost, tak jsem zase končil u pana Stehlíka (tedy myslím, že je to pan Stehlík :-D ). S paní zde prodávají většinou estetické barevné kameny ze světa a už na jaře zde měli pár pěkných safírů ze Srí Lanky. Už tenkrát jsem přemýšlel, že bych jeden pro studenty pořídil, ale cena byla až moc vysoká (vzorky mi nikdo ve škole neproplatí).
spirograptus

Spirograptus spiralis (Praha - Pankrác). Velikost vzorku 77 mm. Zakoupeno za 200 Kč od p. Stehlíka.


odontochile

Dva nekompletní jedinci klasického devonského trilobita Odontochile hausmanni (Praha - Radotín). Velikost vzorků 71 a 62 mm. Zakoupeno za 400 Kč od p. Stehlíka.
   Ale tentokrát měli i pěknou nabídku menších krystalků. Vybral jsem tedy jeden pěkný soudečkovitý krystal výrazně světle modrého safíru za 130 Kč a myslím, že to studentům bohatě stačí. Už už jsem odcházel, když v tu chvíli mě zaujala jedna bedýnka strčená bokem, ve které byli vidět nějaké ty ukázky trilobitů. Poznal jsem tmavé graptolitické břidlice z ražby metra D v Praze a zpozorněl jsem. Požádal jsem o danou bedýnku a nestačil se divit. V bedýnce byli poměrně pěkné vzorky. Vybral jsem si nakonec dva kusy trilobita Odontochile hausmanni (lepší kusy se mi nějak dlouhodobě vyhýbají) z Radotína za 400 Kč. Dál jsem si nemohl nechat ujít dva vzorky právě ze stavby metra a to graptolity, nejspíše druh Spirograptus spiralis za 200 Kč a vzácného trilobita Onnia superba za 800 Kč.


   Vzal bych toho víc, kdybych nicméně už tímto obchodem nešel výrazně do mínusu v poměru prodaných vs. nakoupených vzorků. Naštěstí se dala domluvit i malá sleva 200 Kč, takže vlastně toho graptolita mám zadarmo. Pak jsem s kamarádem začal řešit jednu věc, kterou jsme měli domluvenou mimo burzu a když jsem se pak vrátil ke stolu, tak jsem zjistil, že už všichni balí. Nic dalšího jsem (díky Bohu) už nepokoupil. No takže dnešní bilance je jednoduchá – jedu z burzy v mínusu, což mě dost štve, protože jsem chtěl něco málo vydělat, abych za týden mohl zase něco pokoupit v Teplicích. No a z koupených vzorků mám v podstatě skoro samé fosilky. Nějak mě ty chcíplotiny poslední dobou baví…
onnia

Onnia superba (Praha - Pankrác). Velikost vzorku 65 mm, velikost jedince 19 mm. Zakoupeno za 600 Kč od p. Stehlíka.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených vzorků)




Jakub Mysliveček ©