minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Mineralogická burza KD Příbram (jaro 24)
(den konání 13.4. 2023)

burza

Burza se jako vždy konala v budově KD vedle divadla A. Dvořáka v Příbrami.


   Jako každý rok je pro mě Příbram zároveň začátkem a koncem burzovní sezóny. Přes léto totiž procházím bedny a vyřazuji vzorky ze sbírky. Těmito vzorky pak doplním bedýnky na burzy a právě podzimní Příbram je první burza, kam nové vzorky vyvezu. No a zároveň to většinou vyjde i tak, že jarní Příbram je poslední burza, kam vezu ještě „staré“ bedýnky, které už prošly celou burzovní sezónou právě od září. A ani letos tomu nebylo jinak a já jsem opět přivezl vzorky, které jsem měl tedy na podzim v Příbrami, v prosinci na Smíchově a v únoru ve Strašnicích samozřejmě doplněné o nové vzorky na volných místech v bedýnkách.
burza

Hlavní sál těsně před otvíračkou
kolem 8:45.



Opět má šestka bedýnek se vzorky z Krušných hor, Českého středohoří a Podkrušnohoří.
   Opět jsem tedy přivezl baryty z Hradiště, kalcity z Vaňova, vzorky z východní a střední části Krušných hor (Krupka, Vrchoslav, Moldava, Jílové, Loučná u Litvínova, Volyně, Pavlov, Mýtinka) a také zeolity z Českého středohoří (především Pustý vrch u Folknářů, Dobranku, Soutěsky, Řepčice a další). Jako doplnění jsem tentokrát volil volné krystaly barytů z Teplic a sádrovců z Března u Loun. Zkrátka takovou tu mojí klasiku. Tato jarní burza je pro mě vždy slabší (asi právě proto, že nových vzorků je minimum). Také se už řídím pravidlem, že nejdřív musím něco prodat, abych si mohl něco koupit, tedy nenakupuji před burzou jako blázen, abych pak po burze zjistil, že jsem v mínusu…


   Jelikož jsem ale systém vzorků vymyslel už tak, že v podstatě na burzu přijdu, vyložím bedýnky a je hotovo, tak jsem samozřejmě měl spoustu času před otvíračkou. Kluci teprve začali vybalovat kameny když jsem měl hotovo a tak jsem se šel projít s foťákem a okouknout, jestli se někde něco neobjeví. Nabídka byla v podstatě stejná jako na podzim, jelikož na burzu jezdí stále ti stejní lidé (to je asi stejné všude na každé burze). Proto člověk kouká spíš po novinkách, ale přiznám se, že jsem si žádné novinky nevšiml (ale neprošel jsem celou burzu a chodil jsem v době, kdy ještě půlka stolů byla prázdná). 
burza

Trilobiti rodu Calymene z Maroka.


burza

Pěkná ukázka polského sádrovce.
   Člověk se tedy mnohem víc zaměřuje na jednotlivé vzorky a tam už byla situace trochu jiná. Nebudu tedy popisovat co vše se na burze dalo sehnat, ale spíše to co mě dnes zaujalo a co jsem nakonec přecijen koupil. Ze zajímavých vzorků mě zaujal azurit z Kozince a zlato na melafýru z Vidochova/Stupné u pana Zemana. První jmenovaná lokalita pro mě má trochu hlubší význam, jelikož když jsem v roce 2010-2012 jezdil s babičkou do Krkonoš, tak Kozinec u Jilemnice byla jedna z lokalit, kterou jsem chtěl navštívit, ale nakonec se to nepovedlo (buď díky počasí nebo díky nabitému programu – už nevím). Dnes jsem tedy poprvé viděl vzorek z této lokality. Škod že nebyl trochu lepší, jinak bych jej z nostalgie vzal.


   Vzorky zlata z Vidochova/Stupné většinou nejsou po burzách moc vidět a každý z nich je tak trochu rarita. Bohužel, na tomto vzorku nebylo zlato vidět doslova (lokalita je známá velmi drobnými impregnacemi zlata na puklinách melafýru). Ale věřím, že někoho by to jistě zaujmout mohlo. Další zajímavý vzorek jsem pak viděl u vystavovatele úplně v rohu hlavního sálu vlevo od vstupu (tuším pan Žalský). Pán měl typické příbramské ukázky minerálů, ale když jsem přišel, tak se tu zrovna debatovalo nad cca 20 cm vzorkem sametky z šachty Vojtěch. Cena byla 5000 Kč a samozřejmě pán, který si vzorek zrovna prohlížel jej ihned koupil. Víte, jak jsem na začátku psal, že jsem si dal zákaz kupovat cokoliv, než si na to dnes vydělám? Tak tady bych udělal hned výjimku!
burza

Krásný sbírkový kousek sametky z dolu Vojtěch, který byl na burze k mání za 5000 Kč. Nebudu lhát - dal jsem si zákaz nakupovat víc než vydělám, ale kdyby tento vzorek zrovna nedržel v ruce kupující, tak bych do něj hned šel.


burza

Amonit rodu Paraweideikindia sp. (Francie - Deux Sévres). Velikost vzorku 77 mm. Zakoupeno za 200 Kč od p. Plecitého.
   Dále mě opět zaujaly sádrovce a hality z Polska, jelikož do nich zrovna zasvítilo slunce a tak jsem fotil jako zběsilý. Na druhé straně místnosti u pana Plecitého, který vedle pro mě nezajímavých vzorků ze světa měl bedýnku se zkamenělinami. U těch mi nevadí, že se jedná o vzorek ze světa, jelikož u nás je spousta těchto záležitostí horkotěžko nalezitelných. Původně jsem zde pro studenty koupil amonita rodu Paraweideikindia sp. z lokality Deux Sévres za 200 Kč (ale nakonec jsem uznal, že si vzorek asi nechám, jelikož kdyby studentům upadl, tak je s ním ámen). Ale u stejného stolu jsem studentům vzal alespoň ukázku labradotitu z Madagaskaru za 100 Kč, u kterého je dobře pozorovatelná modrozelená reflexe jak na leštěné, tak na přírodní ploše.


   U pana Osvalda jsem pak obdivoval především pěkně vystavené české vzorky minerálů (v úhledných řadách, s příkladnými cedulkami a zajímavým bohatým výběrem) no a také mě na stole zaujala větší ukázka pseudomorfóz kyanitu po andalusitu z Vysokého Jamného. Vzorek byl uveden pod starým názvem „distén“. U pana Martinka, který vždy přiveze pěkné ukázky z pegmatitů Vysočiny, jsem obdivoval moc pěknou drúzu albitu (lokalitu jsem stihl zapomenout) za 1500 Kč. Doufal jsem, že si na vzorek vydělám – nepovedlo se. U manželů Sinkových vždy zbystřím kvůli fosilkám. Už párkrát jsem chtěl koupit Eocrinoidy z Maroka (měli vždy moc pěknou nabídku), ale nějak se to nepovedlo.
burza

 Tento vzorek albitu se mi velice líbil, ale bohužel jsem dnes neudal vzorky za dostatečnou částku, abych si jej mohl dovolit.


burza

Zajímavá nabídka českých minerálů u p. Osvalda.
   Když jsem dnes volil před koncem burzy mezi koupí výše zmíněného albitu z Čech a Eocrinoida druhu Cheirocrinus alter z Maroka, tak jsem nakonec volil zahraniční fosilku za 500 Kč (ano, je to z mé strany dekadence, ale poslední dobou dost tíhnu k fosilkám). Poslední koupený vzorek byl beryl z Maršíkova za 300 Kč, který jsem pořídil od pana Šroma. Ano, trošku jsem u těchto vzorků prospal dobu, ale alespoň vím, že se jedná o starší vzorek 2004 a tedy nepochází z toho masivního kopání lokality před pár lety. Poté jsem se už vrátil zpět ke stolům.


   Jak už to tak bývá, od stolů jsem se pak už moc nedostal. Po stránce prodejů jsem byl celkem spokojený (kdybych nenakupoval, tak bych byl poměrně v plusu, takže za mě spokojenost). Jenže co jsem pak před koncem burzy slyšel od ostatních vystavovatelů, tak prý bída a že lidé nenakupovali. No, je pravda, že kdyby se mi prodalo více vzorků, tak bych si šel ještě pro ten živec z Vysočiny, což se nestalo. Ještě před skončením burzy jsem se šel podívat směrem do předsálí, které jsem ale celé ani neproběhl a do zadního sálu jsem se nedostal vůbec.
burza

 Pěkné soudečkovité krystaly safírů, nejspíše ze Srí Lanky.


burza

Lukáš Gubanec se na UV minerály specializuje a pokud člověk potřebuje vědět cokoliv o UV minerálech, tak je Lukáš tím správným člověkem, za kterým jít pro radu.
   Zaujal mě zde stůl vystavovatele, kterého neznám jménem, ale už jsem ho párkrát viděl, hlavně v Písku. V minulosti jsem od něj koupil také kasiterit ze Slavkova, ale obecně má podle mě přestřelené ceny. Nicméně má na stole vždy pěkné vzorky minerálů i zkamenělin. Mě tu zaujal dva vzorek pěkné Psaronie, tuším z Podkrkonoší. Cenu bohužel nevím, ale dvojice trilobitů Paradoxides gracilis, která byla v roce 2018 k mání za 5000 Kč už dnes stojí 6000 Kč. Tak si to už někdo kupte, jinak bude brzy stát 7000 Kč! :-D Hned vedle se daly pořídit pěkné cavansity z Indie, které konečně cenově trochu klesly na normální úroveň (myslím obecně, né u této vystavovatelky), takže pokud si je někdo chcete pořídit, tak je nejlepší doba – lomy jsou prý už zavřené a vzorky postupně z burz zmizí.


   No, při cestě ke stolům jsem ještě pořídil vltavínový přívěsek za 1200 Kč pro mou přítelkyni, jelikož budeme mít brzy výročí a co lepšího dát k takové příležitosti než vltavín že? :-) Takže z burzy jsem odjížděl v mírném plusu i po odečtení nákladů a jak jsem psal výše – jsem spokojen. Jen tedy po burze jsme jeli na jednu paleontologickou lokalitu, ale bohužel jsme po příchodu zjistili, že tam již někdo hledá a tedy bychom se nevešli, otočili jsme se a jeli na dobro domů. Škoda, snad to vyjde příště.
burza

 Plagioklas - var. Labradorit (Madagaskar). Velikost vzorku 54 mm. Zakoupeno za 100 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených vzorků)




Jakub Mysliveček ©