minj
Lokality

 Mineralogie 

Dozvuky šutrácké akce ze začátku října
(den konání 25.11. 2020)

lokalita
Lokalita č. 2 - hromada volných balvanů v lese, ale některé z balvanů ukrývají poklady...


   Na dnešek jsem vlastně vůbec nevěděl, jestli se nějaká akce bude konat, ale nakonec jsme se domluvili s Jirkou na společné akci zaměřené na zeolity. Řekl jsem si, že by to chtělo znovu prověřit dvě z lokalit, které jsme s kamarády navštívili začátkem října a kde se celkem poštěstilo (více). Ani u jedné lokality neuvedu tentokrát jméno. Nejdříve jsme se však rozhodli pro lokalitu, kde nastal před měsícem tak trošku problém. Nevěděli jsme kudy na lokalitu půjdeme (abychom nebyli tentokrát viděni) a nakonec jsme se rozhodli pro stejnou cestu jako s před měsícem, kdy jsme s Honzou a Jirkou (mladším) našli celkem dlouhou cestu přes les, ale na druhou stranu bez zbytečných svědků.
vzorky
Jirkovy 4 nejlepší vzorky, které získal za několik hodin sběru.


Dutina s jehlicovitým natrolitem v bazaltu a několika krápníčky analcimu porostlými taktéž natrolitem.
Velikost vzorku 95 mm.
   Cesta opět stála za to a když jsme dorazili na místo, tak jsme byli zpocení až až. Lokalitu jsme nejprve pořádně prošli, ale nenašli jsme nic co by bylo nějak zajímavé. Nakonec jsme skoro hodinku strávili u dobře přístupného výchozu, místy s vyplněnými dutinami natrolitu (my bychom potřebovali drúzy, né úplně plné dutiny bez prostoru …). Bohužel ani zde se nakonec nepodařilo najít nic pořádného. Jirka tu sice otevřel jednu nadějnější dutinu, ale nebylo to nic moc. Ty tři vzorky co Jirka našel mi nakonec dal jako úlitbu za naftu. Nakonec jsme zamířili zpět k autu.


   Následoval přejezd na druhou lokalitu. Chtěli jsme tu zkusit především porozbíjet volné balvany, ve kterých jsem před měsícem našel pěkné dutiny se zeolity. Lokalita byla ale už celkem dost na očích, jelikož listy ze stromů už většinou opadaly. Neradi na sebe v dnešní době nějak upozorňujeme a tak jsme museli být celkem opatrní a začali jsme pracovat. Z počátku to vypadalo celkem nadějně. Jirka bacil do prvního většího balvanu a ukázalo se hned několik pěkných vzorků, především s analcimem a natrolitem. Já měl podobné výsledky o kámen vedle. 
natrolit
Dutina s jehlicovitým natrolitem.


natrolit
Parádní růžový natrolit, který mi Jirka nakonec věnoval.
   Jenže pak už v žádném rozbitém balvanu nebylo nic extra. V podstatě všude jen ošklivé dutiny s analcimem, případně natrolitem či thomsonitem. Jirkovi se sice ke konci povedlo najít ještě jeden zajímavý balvan s natrolity, ale jinak to prostě nebylo nic moc. Nakonec jsme si ale každý odnášeli alespoň jeden vzoreček do sbírky a to se přeci počítá. V obou případech šlo o natrolit. U mě o menší dutinku tvořenou pěknými jehličkami natrolitu, ale vzorek potřebuje ještě naformátovat řezem. Jirka zase našel krápníčky analcimu porostlé jehlicemi natrolitu. Tento materiál je odtud v podstatě typický a nikde jinde jsem ho zatím neviděl. Obě dutiny nepřesahovaly 5 cm.


   Po celou dobu sběru jsme dávali pozor, abychom nebyli nějak zpozorováni kolemjdoucími. V jednu chvíli dokonce přijelo auto přímo kousek od nás a vystoupili z něj dvě osoby, které si to šinuli přímo k nám. Nakonec se ale ukázalo, že jsou to také sběratelé. Na lokalitě jsme končili celkem brzy (asi ve tři odpoledne), ale zase na druhou stranu jsme z Ústí vyráželi v osm ráno. Dnešní den tedy co se výsledků nebyl nic moc, ale já vždy říkám, že stačí najít jeden vzorek do sbírky a je slněno… :-)
natrolit
A můj nejlepší vzoreček ještě před řezem - pěkná dutina s jehlicovitým natrolitem. Velikost dutiny 40 mm.


FOTO = Fotky z celodenní akce




Jakub Mysliveček ©