minj
Lokality

 Mineralogie 

Libochovany - vrch Deblík
(den konání 24.10. 2020)

lom
Libochovanský "chabazitový" lůmek v podzimním hávu.


   Na dnešek jsem měl původně úplně jiné plány, ale ty nakonec padly a já si říkal, že bych možná jel někam na šutry. Jenže kluci nemohli a tak bych musel jet sám. Rozhodoval jsem se mezi dvěma lokalitami a nakonec vyhrála lokalita Libochovany, kde jsem celkem dlouho nebyl. Chtěl jsem především kouknout na 3 místa a to na místo s drobnými chabazitky, pak na místo s žilami kalcitu, kde jak jsem doufal by se mohla najít nějaká lepší dutina. No a nakonec jsem měl v plánu vystoupat do vrchního lomu na Deblíku a podívat se, jak to tam teď vypadá. 
zily
Místo s žilami kalcitu, kde byly krásně viditelné vypreparované žilky.


Z jedné z žil se mi podařilo vytáhnout tuto dutinu.
   Den byl z počátku mlhavý, ale během deváté až jedenácté se krásně vyjasnilo a byl krásný slunečný podzimní den. Lesy byly zbarvené podzimním listím a při cestě od auta do lomu jsem viděl hromadu různých druhů hub. Když jsem konečně vylezl do lůmku s chabazity, tak jsem zjistil, že chabazity tentokrát nebudou. Důvod byl jednoduchý – takovéto pěkné teplé podzimní dny znamenají, že se invazní druhy berušek koncentrují v opravdu velkém množství na různých skalních stěnách otočených k jihu a to byl přesně případ tohoto výchozu. Prostě se tu nedalo vůbec být, jelikož tu byl roj berušek a když mi jedna vlezla až do ucha, tak jsem řekl, že tady nebudu. 


   Prošel jsem ještě druhou část lůmku, kde jsem chabazitky také kdysi našel, ale bohužel jsem tu neviděl nic co by stálo za námahu. Poté jsem se přesunul ke stěně s žilami kalcitu. Zde jsem zjistil, že jáma na žíle, kterou jsme před 2,5 lety kopali s Martinem je prostě pryč. Stěna se stále osypává a jelikož se jedná o pyroklastický materiál tvořený z velké části materiálem podobným bentonitu, tak se tento materiál pravděpodobně nahrnul do vykopané jámy a vše se prostě tak utemovalo, že je to zase kámen! Celkem jsem na to koukal a nevěřil, že tu nezůstalo vůbec nic vidět. 
kalcit
Dutina s krystaly kalcitu
 (Libochovany).
Velikost vzorku 162 mm.


lom
Pohled na samotný lom.
   Díky opadu materiálu ze stěny je však většina kalcitových žilek očištěna a tak lze vysledovat jejich průběh. U největší takové žíly, ze které jsem na jaře 2018 vytáhl pěknou drúzku, jsem se chvíli zdržel. Jelikož se v lomu pracovalo (ano, v Libochovanech si pracují jak chtějí, takže často i o víkendech), tak jsem nemohl používat majzlík. Proto jsem pouze geologickým kladívkem preparoval žílu a zkoušel něco vybrat. Kupodivu jsem se zrovna trefil do místa, kde byla menší dutina asi 6 cm velká. Ta poskytla dva vzorky, které nejsou vůbec špatné. Větší ze vzorků bych po formátování řezem možná i zařadil do sbírky. 


   Poté jsem zkoušel ještě pár dalších žil a žilek na této stěně. Jedna z nich ještě poskytla pár menších drúzek kalcitu, ale nebylo to nic extra, takže jsem žílu nechal být. Žádná další kopatelná žilka už se neobjevila a tak jsem si zabalil nalezené vzorky a vydal se na prohlídku další části lomu. Z dálky to totiž vypadá, jakoby se v lomu uvolnila část stěny, takže by tu mohly být zajímavé nové nálezy. Jenže jsem zjistil, že v lomu je to stále stejné a nic se tu nezměnilo od mé poslední návštěvy koncem března 2018. Řekl jsem si, že je tedy čas vydat se do horního lomu.
lom
Aktuální podoba menšího lomu na Deblíku.


phillipsit
Krystalky phillipsitu v dutince bazanitu (Libochovany).
Velikost vzorku 56 mm.
   Při cestě jsem našel pěkné hlívy ústřičné, takže jsem je natrhal a jelikož jsem neměl košík, tak šly do bundy. Samotná cesta do lomu byla jedno velké bahniště, takže výstup byl celkem vyčerpávající, a jelikož jsem si v autě navíc nechal pití, tak jsem si říkal, že tu asi dlouho nezůstanu. Lom se neskutečně mění díky zavážení skrývkovým materiálem. Vypadá to, že bude nejspíš téměř celý nakonec zavezen. Každopádně místa, kde se dřív dalo sbírat dnes již neexistují a jiná místa, kam se dřív nedalo dostat, jelikož byla vysoko na stěně jsou dnes již přístupná.


   Já tu asi půl hodinky sbíral augity, které zde mají charakteristický bílý povlak kalcitu. Povedlo se mi několik krystalů na hornině, ale tento materiál úplně dobře nedrží, takže se mi jich ještě před zabalením pár rozpadlo. Doufám, že se donesené vzorky nerozpadnou dřív, než je zpevním vhodnou směsí. Dále jsem našel kupodivu u silně bublinatý kus bazanitu s drobnými do 1 mm velkými (nebo spíš malými?) krystalky phillipsitu. Je to ale jen dokumentační ukázka. Kalcit se povedl jeden a ten byl v suti spadlé odněkud ze stěny.
augit
Jeden z nalezených krystalů augitu na hornině.


augity
Volné krystaly augitu s vrstvou kalcitu
 (Libochovany).
Velikost největšího krystalu 28 mm.
   Nakonec jsem kolem druhé hodiny, po 3 hodinách strávených v terénu, zvolil strategický ústup za láhví vody v autě. Den byl ale skutečně pěkný a já si říkal, že je možná škoda, že jsem spíš nejel někam fotit. To jsem si nakonec večer splnil. Také jsem večer zjistil, že tato výprava byla mou již 550 výpravou na šutry. Věřím, že Libochovany ještě něco pěkného poskytnou, ale chce to mít štěstí a navštívit lom v době kdy se nepracuje, aby člověk případně mohl používat i jiné nářadí než jen kladívko. Co se horního lomu týče, tak tam se mohou zajímavé nálezy ještě uskutečnit, ale aktuálně je možné najít pěkné augity.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Kalcit
FOTO 2 = Kalcit
FOTO 3 = Krystal augitu obalený vrstvu kalcitu ve vulkanickém tufu
FOTO 4 = Krystalky phillipsitu v dutince bazanitu
FOTO 5 = Krystal augitu obalený vrstvu kalcitu ve vulkanickém tufu
FOTO 6 = Volné krystaly augitu s vrstvou kalcitu
FOTO 7 = Dutina s krystaly kalcitu
FOTO 8 = Dutina s krystaly kalcitu




Jakub Mysliveček ©