minj
Lokality

Naše exkurze

Exkurze do Krušných hor 2. ročník - 1/2 reportáže
(termín konání 19.6. - 22.6. 2020)

Téma: Ložiska (nejen) železných rud a fluorit-barytová ložiska Krušných hor.


exkurze
V pátek večer začínala naše vícedenní exkurze nejprve sérií přednášek.


   Je to až neuvěřitelné, jak ten rok rychle utekl a opět se blížil termín naší vícedenní exkurze do Krušných hor, která je zaměřena na lokality především železných rud a na fluorit-barytová ložiska. Co se týče příprav, člověk by si řekl, že oproti minulému roku to přece muselo být mnohem jednodušší, protože jsme už všechny věci museli mít připraveny dříve. Jenže opak je pravdou. Oproti minulé exkurzi jsme provedli řadu změn a tak se musela spousta věcí nově připravovat (především úplně nové prezentace a doplnění exkurzního průvodce o další lokality). Největší změnou byl začátek exkurze, který byl loni v sobotu ráno a letos jsme se rozhodli již pro pátek večer, aby bylo dost času na úvodní přednášky před samotnými field-tripy. 
exkurze
První tři vysilující geologické přednášky jsem si vzal na starost já a poté přišel Martin s poněkud zajímavějším tématem, tedy těžbou nerostných surovin na území Krušných hor.


Na lokalitě Mědník jsme se podívali také k zajištěnému komínu do štoly Marie Pomocná. Foto Radim Mixl.
   O exkurzi byl původně velký zájem, ale nějaké 2 týdny před exkurzí se nám spoustu lidí odhlásilo, takže jsme museli shánět náhradníky. Ty jsme nakonec sehnali a to dokonce nadpočet, takže jsme ještě museli vyřešit tuto skutečnost v prostoru ubytování. Celkem se nám přihlásilo 18 dospělých a 3 děti. Dalo by se říct, že 3 lidi navíc nebudou žádný problém, ale musím říct, že jsme se museli pěkně otáčet, abychom se během exkurze stačili všem dostatečně věnovat. Exkurze pro nás s Martinem začínala již v pátek ve 14. hodin, kdy jsme měli sraz ještě s Terkou (účastnicí) v Praze a poté jsme již vyrazili na Boží Dar vše připravit. Lidé nám začínali najíždět od 17:00 a v 18:30 jsme exkurzi oficiálně zahájili. 


   V „posluchárně“ jsme zatím nebyli úplně všichni a i přesto tam bylo celkem dost narváno. Do budoucna alespoň víme, kde jsou limity. :-) Nejprve jsme se představili, poté jsem shrnul celkový průběh exkurze, účastnici nám podepsali nutné písemnosti a každý z nich také dostal tištěného exkurzního průvodce, kterého jsem připravil již minulý rok a letos doplnil o dvě nové lokality. Poté již následovaly mé tři prezentace a to na téma: 1. Základ deskové tektoniky, 2. Vznik a vývoj českého masivu a za 3. Regionální geologie Krušných hor. Posluchači tak získali rychlý přehled o základních faktech geologie na území, ve kterém jsme se měli následující 2 dny měli pohybovat. 
exkurze
Finální část nepříliš namáhavého výstupu byla ke kapli na vrcholu Mědníku. Foto Radim Mixl.


exkurze
Po strategickém ústupu zpět na Boží Dar jsem přednesl svou přednášku, kterou si účastníci zvolili jako bonusovou a to o Vltavínech a jejich lokalitách v Jižních Čechách. Foto Radim Mixl.
   Martin poté na mé prezentace navázal přednáškou „Těžba nerostných surovin na území Krušných hor.“, takže jsme byli kompletně připraveni na výklad první den přímo na lokalitách, aby posluchači již věděli, o čem je řeč, na rozdíl od minulého roku, kdy tyto přednášky proběhli až v sobotu večer, kdy už byli všichni unaveni a spíše nám u přednášek usínali. Samozřejmě jsme poslali kolovat také ukázkové vzorky minerálů z lokalit, o kterých Martin mluvil. Přednášky měli končit ve 21. hodin, ale nějak jsme to přetáhli a končilo se až po desáté hodině. Poté byl volný program, ale většina lidí, včetně mě si šla lehnout. Já jsem jen doufal, že šílený déšť, který byl celý pátek přes noc zmizí a ráno bude pouze zataženo. Bohužel jsem se ale nedočkal…


   V sobotu ráno venku stále pršelo, foukal silný vítr a byla pěkná zima pod 10 °C (takže takové běžné islandské letní počasí). No po hromadné schůzce jsme se nakonec rozhodli, že to vyzkoušíme a uvidíme. Původní plán začít v Horní Blatné jsme nakonec přehodnotili a začali jsme na Mědníku. Zpočátku nám nepršelo, ale hned na prvním zastavení začínalo krápat a poté déšť jen zesiloval. Pověděli jsme si o historii dolování na Mědníku a vystoupali jsme až k rotundě na jeho vrchu. Zde jsem měl připravené povídání o těžbě na dole Měděnec, ale bohužel to déšť a silný vítr již nedovolovali, takže jsme se přesunuli níže k portálu štol Země zaslíbená a poté jsme se jen přesunuli do vozů s tím, že pojedeme na Ametystovou Halži.
exkurze
Sběr na lokalitě Ametystová Halže jsme prováděli pouze se sutě...


exkurze
Pěkná drúzka světlého ametystu, která se povedla Rudovi Grimmovi.
   Při cestě jsem se ale rozhodl, že takhle to opravdu nejde a tak jsme to otočili a vydali se zpět na Boží Dar, jelikož valná většina lidí byla slušně zmoklá. Řekl jsem si, že raději budeme sedět v suchu u prezentací, než někde moknout a pak být třeba ještě nemocní. Následovala tedy prezentace, kterou si účastníci zvolili v přihláškách na exkurzi a to téměř dvouhodinový výklad o tektitech, konkrétně jsme se zaměřili na vltavíny a na jejich lokality v Jižních Čechách. Probrali jsme všechno důležité (bylo by to na dlouho to zde všechno vyjmenovat) a samozřejmě jsem přinesl nějaké vzorky na ukázku a doplnění výkladu. 


   Prezentace byla vyčerpávající, ale podle pozdějších ohlasů se velmi líbila, za což jsem byl moc rád. Poté jsem dal asi hodinku a půl volno, takže si každý mohl zajít na teplý oběd do některé ze zdejších restaurací, což jistě dodalo odvahu k tomu, abychom odpoledne znovu vyjeli do terénu. Počasí se totiž mezitím začínalo umoudřovat a tak jsme vyrazili do Horní Halže. Tam jsme zaparkovali na místním parkovišti a vydali se pěšky na Ametystovou Halži. Minulý rok nás zde zastihla pěkná bouřka a letos bylo naopak vše pěkně omyto, takže nálezy byly bohaté. Nacházeli se samozřejmě hlavně drúzy ametystů, ale také například pyrit. 
exkurze
 Drúza světlého ametystu (Ametystová Halže). Velikost vzorku 97 mm.


exkurze
 Sběr na lokalitě Mýtinka ("Hematitová").
   No a přestože to nebylo v plánu exkurze, tak jsme si s Martinem řekli, že letos Kovářskou opět vynecháme a podíváme se na lokalitu Hematitová Mýtinka, kde jsme věděli, že si každý nějaký ten kousek železné rudy najde, kór po dešti. Cesta na lokalitu je sice delší, ale bylo to dobré rozhodnutí, kterého nakonec nikdo nelitoval a všichni jsme si odnášeli pěkné ukázky hematitu, někdy masivního, jindy v typickém lebníkovém habitu. Našlo se také pár křemenných drúzek. Už se ale připozdívalo a tak jsme v půl šesté vyrazili zpět na Boží Dar. Večer jsem pak ještě doplnil chybějící výklad o dolu Měděnec, samozřejmě s náhledem do mých archivních fotografií z návštěvy areálu dolu.


   No a musím říct, že tato asi 30 minutová přednáška mě už stála poslední zbytky hlasu, jelikož nejsem zvyklý takto dlouho a nahlas povídat. Po mě si vzal naštěstí slovo Martin s přednáškou na téma „Těžba fluoritu a barytu na území Krušných hor“, kdy jsme opět posílali řadu vzorků z probíraných ložisek. Říkal jsem si, že pokud zbyde čas, tak bych mohl ještě teoreticky přednést jednu ze dvou svých volitelných přednášek a to buď o minerálech Českého středohoří nebo o své loňské cestě na Island, ale Martin to s časem dost přetáhl, za což jsem byl vlastně celkem rád, jelikož jsem opravdu už sotva mluvil. Na doplnění jsme si alespoň ukázali nějaké fotky a videa z mého archivu z probíraných lokalit.
exkurze
Větší vzorek hematitu - var. lebník
 (Hematitová Mýtinka).
Velikost vzorku 118 mm.


exkurze
Po dalších večerních přednáškách pak proběhla taková malá mineralogická burza. Každý účastník si mohl přivést nějaké své přebytky a nabídnout je mezi ostatní účastníky exkurze.
   Poté jsme si udělali takovou menší „mineralogickou burzu“, kdy si kdokoliv mohl přinést nějaké vzorky a ty mohl nabídnout buď k prodeji nebo k výměně. Tomáš Liska přinesl své přebytky z letošního šutrování, pánové Grimmovi přinesli své vzorky z Vysočiny a já jsem přispěl několika vzorky vltavínů vyřazených z mé sbírky. Kupodivu se po řadě vzorků zaprášilo a výměna také proběhla slušně. Například já jsem získal výměnou pěknou ukázku muskovitu z Bobrůvky (mám slabost pro slídy…). No a pak už šla většina lidí spát. Já jsem ještě chvíli kecal s lidmi co vydrželi déle a pak jsem také šel odpadnout, jelikož jsem byl děsně unavený.

Další den exkurze zde.


FOTO = Naše exkurze - Exkurze do Krušných hor "Ložiska (nejen) železných rud a fluorit-barytová ložiska Krušných hor" 2. ročník





Jakub Mysliveček ©