minj
Lokality

Naše exkurze

Naše exkurze - Krupka Knöttel 5. ročník
(den konání 5.9. a 12.9. 2020)

exkurze
Úvodní přednášku jsme si udělali klasicky u štoly Barbora.
Foto: Tereza Nováková


   Letošní jarní exkurze byly bohužel ovlivněné pandemií koronaviru a tak se jejich konání přesunulo na září. Především o exkurzi do Krupky byl však obrovský zájem a tak když jsem zjistil, že by počet zájemců naplnil téměř plnou kapacitu dvou exkurzí, řekl jsem si, že vypíši 2 turnusy. První z nich proběhl v sobotu 5.9. a druhý poté o týden později 12.9. Do toho všeho jsme ale chtěli vystavovat na burze v Ládví, která se konala o víkendu 12.-13.9. a tak jsme se s Martinem domluvili, že na burze bude v sobotu jen on, zatímco já budu v Krupce a v neděli poté budeme na burze oba. Nakonec to byl sice masakr, ale zvládl jsem odvést oba termíny do Krupky sám (Martin totiž 5.9. také nemohl). 
exkurze
Sběr tentokrát soustředěný na celkem nepřesbíraný materiál pod lanovkou vedle štoly Barbora.


Následoval přesun a výklad na nedávno rozhrnuté haldě Václava.
Foto: Tereza Nováková
   První termín byl ovlivněn vcelku zamračeným a propršeným počasím, ale druhý termín vyšel naprosto výtečně a celou dobu svítilo slunce a teploty byly kolem 20 °C. Začátek exkurze byl v obou případech klasicky u štoly Barbora. Na tomto místě je přibližně hodinu a půl dlouhá přednáška o deskové tektonice, tvorbě českého masivu, regionální geologii blízkého okolí Krupky a nakonec se konečně dostanu k ložiskovým poměrům na této lokalitě a k historii těžby v této oblasti. Úplný závěr výkladu pak patří samotné štole Barbora, kdy si povíme o místní těžbě a minerálech. No a po výkladu je samozřejmostí sběr na samotné haldě štoly. Bohužel tato halda je notoricky známá a extrémně přesbíraná, takže je to takové paběrkování z paběrků. 


   Poté následuje výstup k Mahlerově žíle, což je jedno z nejstarších důlních děl na Krupce. Na prvním termínu ji viděla většina lidí, na druhém termínu pak kupodivu jen 2 účastnice. Tato lokalita totiž není moc vhodná ke sběru minerálů a tak řada lidí raději zůstává na nedaleké haldě štoly Barbora. Poté sestupujeme z prudkého svahu až na hladu štoly Václav. Zde letos byly opravdu dobré možnosti sběru a to především díky obnově místní lanovky z Krupky na Komáří Vížku. Při těchto pracech došlo v závěru minulého roku k výraznému narušení haldy štoly Václav a díky tomu se na světlo dostala řada zajímavých vzorků. I při exkurzích po necelé hodince sběru se řada takových vzorků našla.
exkurze
Povedlo se najít tyto velké špičky krystalů křemene.


exkurze
Jeden z rozklepnutých křemenů ukrýval "zlatý" poklad v podobě chalkopyritu.
   Zajímavé byly nálezy všudypřítomných ukázek molybdenitů, větší špičky krystalů křemene a při druhé exkurzi pak krystal apatitu. Já byl rád především za možnost nasbírání řady minerálů a místní ortoruly pro potřeby výuky. Dále jsme pokračovali na haldu, které pracovně říkáme „Bismutka“. Tuto haldu jsme s kamarády Jirkou a Martinem našli v roce 2015 a již od začátku náš zaráželo množství minerálních druhů, které se na této malé haldičce dají nalézt. Naprosto však převažují zrna ryzího bismutu, které jsme při obou exkurzích také nalezli. Při první exkurzi se také objevil velmi pěkný vzorek kasiteritové drúzky částečně zalité v dickitu a při druhé exkurzi pak další pěkný krystal zeleného apatitu. 


   Pátou lokalitou naší krupecké exkurze pak je halda Zwickenpinge. Tato notoricky známá halda je z velké části přesbírána, přesto se zde však dají stále najít typické ukázky místních minerálů. Mezi ně patří sekundární minerály mědi jako modrý azurit či zelený malachit. Hojný je též fialový fluorit na trhlinách či závalky kasiteritu. Při druhé exkurzi se dokonce našla primární ruda mědi – chalkopyrit. Poté se pokračuje do kopce na výchoz křemenného pně nad štolou Prokop. Zde jsme při první exkurzi v podstatě skončili, jelikož již při výstupu náš zastihla pořádná letní bouřka a všichni jsme byli totálně promočení. Exkurzi jsme tak v tomto místě museli odpískat. 
exkurze
Výklad na lokalitě Zwickenpinge. Foto: Dagmar Fialová


exkurze
Sběr na Zwickenpinge.
   Při druhém termínu jsme zde podobné problémy neměli a tak jsme se mohli plně věnovat sběru minerálů. Především jsme se však věnovali sběru jednoho minerálu a to topazu. Ten zde tvoří jedny z nejlepších ukázek v ČR. Musím říct, že při druhém termínu se většině účastníků velmi brzy podařilo vcelku solidně rozlišit topazy od křemenů, a tak si řada účastníků exkurze z této lokality odnášela svůj vlastní nález topazu. Zajímavý byl také nález dutiny s krystaly apatitu, které ale byly pokryty jílem. Na konec druhého termínu jsme si samozřejmě museli udělat již tradiční exkurzní kvíz, který letos dopadl velmi dobře. Při prvním termínu exkurze se papíry s kvízem jaksi rozmočili…


   Jako poslední lokalitu pak vždy volíme trochu vzdálenější výchoz na žíle Lukáš. Je to opět notoricky známé místo, ale přesto se zde ještě něco najít dá. Především se jedná o ukázky krystalovaných křemenů a občas se objeví i něco vzácnějšího, tedy apatit, ortoklas, fluorit, cinvaldit, kasiterit a další. Při druhém termínu exkurze jsme zde naši exkurzi ukončili kolem šesté hodiny večer. Oba termíny byly pěkné s pěknými nálezy. Jen je škoda, že první termín byl ovlivněný nepříznivým počasím. Tak či onak doufám, že nás covid již brzy přejde a vše se zase vátí do starých kolejí. :-) 
exkurze
Jeden z velmi pěkných nálezů - krystal křemene.


FOTO = Termín 5.9. 2020 (1. turnus)

FOTO = Termín 12.9. 2020 (2. turnus)


termin1
Společná skupinová fotka účastníků exkurze
(1. turnus 5.9. 2020).
termin2
Společná skupinová fotka účastníků exkurze
(2. turnus 12.9. 2020).





Jakub Mysliveček ©