minj
Lokality

 Mineralogie 

Dolánky u Teplic, Cínovec
(den konání 25.4. 2020)

dolanky
Pohled na lom Dolánky.


   Plán dnešního dne by jasný – zajet se podívat na jednu nadějnou lokalitu, jestli už by se třeba dalo kopnout. To jsme s Martinem také udělali, ale bohužel se zatím na lokalitě nedalo pracovat, takže jsme přemýšleli, kam se dál podíváme. V úvahu padlo více variant a to Lukáška, Dolánky, Žim a Cínovec. Nakonec zvítězily Dolánky, kde se letos v březnu objevil zajímavý odval s pěknými aragonity (časem doplním sem na stránky). Do lomu je samozřejmě bez povolení vstup zakázán a už jsme odtud byli i vykázáni, nicméně čas od času se zde něco málo objeví a tak lom pravidelně monitorujeme (v 90% případů jedeme zbytečně).
aragonit
Jeden z mála lepších nálezů - slunce fialového aragonitu.


Ježci aragonitu v dutině bazanitu
(Dolánky u Teplic).
Velikost dutiny cca. 2 cm.
   Doufali jsme, že z produktivního odvalu ještě stále něco bude, jelikož už to bylo téměř 2 měsíce po odpalu. Čekal nás ale nepříjemný výšlap do lomu skrze strmý les (určitě se nedá jít přes vrátnici), který je vždy zážitek. Tentokrát jsme ho ale zvládli celkem snadno. Bohužel jsme ale zjistili, že asi 2/3 materiálu z produktivního odvalu je odtěženo. Na 2. etáži byl ale nový odval, který jsme se rozhodli prozkoumat. Bohužel kromě masivního fialového aragonitu, který se v jedné části objevil jsme nenašli nic. Vzorky aragonitu jsem nabídl Martinovi, aniž bych si něco nechal.


   Martin pak ještě ve staré stěně etáže při cestě na 1. etáž našel polohu s množstvím velkých kaersutitů, nicméně tyto krystaly jsou velmi silně popraskané a nedají se získat celé. Na pokoukaní je to ale zajímavé, takže jsem si i udělal fotku na nějaký ten případný článek. Poté jsme se již vydali na zbytek odvalu z března, ve kterém jsme již dříve našli pěkné ukázky více forem aragonitu. Ve zbytku odvalu jsme doufali, že nalezneme ještě nějaké typicky sině bublinaté balvany s tímto materiálem. Především nám tedy šlo o nálezy radiálních jehlicovitých aragonitů připomínajících natrolity ze Soutěsek.
cinovec
Sběrateli rozhrabaná halda u bývalého dolu Cínovec I. "Militarschacht".


topaz
Vzorek s krystaly topazu nalezený pouhým paběrkováním.
   Nějaký materiál jsme zde ještě našli, ale moc ho bohužel nebylo. Mě se podařil jeden masivní fialový aragonit tvořící menší slunce a při přehrabování v odvalu jsem pak našel ještě několik nadějných menších balvanů na rozbití. Z některých vypadlo pár vzorků jehlicovitých aragonitů, ale nebylo to nic, co bych si dal do sbírky vzhledem k předchozím nálezům. Nakonec jsme to tu po necelých 3 hodinách zabalili a vydali se k autu. Bylo ještě celkem málo hodin, tak jsme přemýšleli co dál. Do Krupky se nám už nechtělo, jelikož jsme nechtěli lézt do toho krpálu a Žim jsme nechtěli hledat. 


   Proto jsme zvolili Cínovec. Přesun sice chvíli trval, ale po cestě jsme si ještě nakoupili. Když jsme přijeli na Cínovec bylo to jako bychom se vrátili v čase o měsíc zpět. Dole pod Krušnými horami je již pokročilé jaro se zelenými stromy, ale na Cínovci byla pěkná zima a teprve kvetl podběl a stromy byli pouze napučené. My jsme se vydali na místní haldy, kde jsme se rozhodovali, kde kopnout. Potkali jsme tu i jednoho sběratele z Krupky, se kterým jsme trochu pokecali a který nám poradil kde kopat. Jenže my jsme už po celodenním přejíždění bez pořádného nálezu nebyly na nějaké velké kopání naladěni a tak jsme se spíš jenom tak paběrkovali a přehrabovali se na více místech.
cinvaldit
Krystaly cinvalditu v dutině křemene (Cínovec). Velikost vzorku 82 mm.


scheelit
Drobné krystalky scheelitu v paragenezi s cinvalditem a fialovým fluoritem v dutině křemene (Cínovec).
 Šířka záběru cca 2,5 cm.
   Mě se povedlo najít nejlepší vzorky pouhým paběrkováním. Nalezl jsem tak například krystaly topazu, který bych v haldovině neočekával, dále fialový fluorit, pěkné ukázky cinvalditu v dutině křemene, větší zrno wolframitu a dva vzorky s scheelity. Na pouhý paběrek celkem dobrý výkon, ale samozřejmě nic do sbírky (představoval bych si trochu lepší kousky, které se zde jistě najít ještě dají). Kolem čtvrté jsme to již balili a vydali se domů. Všechny tři dnešní lokality ale mají svůj potenciál, jen škoda že my jsme byli dnes nějací přichcíplí. 


FOTO = Lokalita Dolánky
FOTO 1 = Vějíř světle fialového aragonitu
FOTO 2 = Ježci aragonitu v dutině bazanitu
FOTO 3 = Vějíř aragonitu v dutině bazanitu
FOTO 4 = Vějíř aragonitu v dutině bazanitu
FOTO 5 = Drúza kalcitu v dutině bazanitu
FOTO 6 = Drobné krystalky chabazitu v dutině bazanitu


FOTO = Lokalita Cínovec
FOTO 1 = Cinvaldit s fialovým fluoritem v dutině křemene
FOTO 2 = Krystaly cinvalditu v dutině křemene
FOTO 3 = Drobné krystalky scheelitu v paragenezi s cinvalditem a fialovým fluoritem v dutině křemene




Jakub Mysliveček ©