minj
Lokality

Mineralogie

Expedice Krakonoš - 2. den
(den konání 14.8. 2016)

vidochov
Přespali jsme přímo na lokalitě - v opuštěném lomu Vidochov.


   Druhý den ráno nás s Martinem probudil známý zvuk kladiva rozbíjející kameny. Karel byl už v sedm hodin čilý a v opuštěném lomu ve Vidochově bušil do melafýru. My jsme pomalu vstali, provedli ranní hygienu, jak se to jen dalo bez tekoucí vody udělat a vydali se za ním. Na lokalitě vznikají v určitých polohách lávového proudu doslova sběratelské štoly a některé z nich mají dokonce výdřevu. Lézt do takových děl bych nikomu nedoporučoval a ani my jsme tam nelezli. Já jsem shledal lokalitu nadějnou, kluci nikoliv a tak jsme se tedy vydali pěšky k nedalekému potůčku ověřit jednu teorii, která se potvrdila – z materiálu ze břehu potoka jsem vyrýžoval několik malých zlatinek a jeden český granát. Zdá se, že to zde někdy budu muset zkusit pořádně s rýžovací pánví a splavem. :)
vidochov
Některé štoly vyhloubené sběrateli mají dokonce i výdřevu. Rozhodně nedoporučuji do takových děl nikomu lézt a ani my jsme se tam neodvážili.


Aktuální podoba místa natáčení jistého videa ve Vestřevi...
   Kluky rýžování nějak nakoplo, a jelikož další dnešní lokalitou po Vidochově měla být Vestřev, tak jsme se rozhodli, že se tam vydáme rovnou. Do Vestřeve jsme se dostali do půl hodinky a nejdříve jsme se zašli podívat na místo, kde bylo točené jisté video umístěné na YouTube. Od jednoho sběratele, který zde byl před týdnem jsem se dozvěděl, že je to zde šíleně přebrané a dá se tedy říct téměř bez šance. Realita byla stejná jako zpráva, která se ke mě dostala a raději ani nemluvit, jak to zde ve skutečnosti vypadá. Abych byl ale férový, tak jsem tuto lokalitu loni v říjnu také navštívil a natočil, ale pochybuji, že má videa bez udání polohy lokalit a bez davových triků mohou za stav lokality. Naštěstí mi ten příjemný sběratel poradil místo nedaleko odtud, kde se granáty dají stále rýžovat a my se na toto místo vydali. 


   Nebudu říkat, kde se místo nachází, jelikož jsem onomu sběrateli slíbil, že místo nevyzradím a navíc bych se velice nerad dočkal dalšího videa z Vestřeve prozrazující toto místo. My jsme zaparkovali a vydali se kousek k potoku, přičemž jsme po cestě nasbírali pár hub a po příchodu k potoku jsem vybral místo, kde jak jsem doufal mohly být pěkné kousky. Jestli si myslíte, že jsem se trefil na první pokus, pak se mýlíte a až druhé místo bylo dobré. Bohužel se dařilo hlavně Karlovi a Martinovi a na mě štěstí nějak zapomnělo. Já navíc nejvíc prahnul po zlatinkách, které jsem na několika prvních pánvích ani s použitím splavu nenašel a to tak trochu zlomilo mou morálku, kterou jsem bohužel našel až ke konci pobytu na lokalitě. 
pyrop
Moment nálezu mého zatím největšího zrna pyropu, které jsem zatím našel. Je velké 7 mm a na některých plochách je vidět původní krystalové omezení.


pyrop
Celkový výsledek za 3 hodiny přebírání štěrku.
   Kromě pyropů jsme bohužel nic jiného nenašli (rutily a ilmenity jsme nesbírali a safír či zlato se vůbec neobjevili). Každý jsme si ale nabrali, nebo spíše nechali od Karla nabrat štěrk na přebírání doma, jelikož doma se vždy najde chuť nějaký ten štěrk s granáty přebírat. :) Kluci si každý vzali asi desetilitrový kbelík a já si odvezl asi půlku uzavíratelné nádoby na kafe o objemu asi 1,5 litru, kterou pro tyto účely používám (doma jsem nádobku přerýžoval a čekalo mě opravdové překvapení v podobě 7 mm velkého zrna pyropu...) U aut jsme se kolem půl třetí rozloučili, jelikož Karla s Edit čekala ještě dlouhá cesta do Ústí a my se s Martinem rozhodovali, kam se vydáme. V původním plánu bylo, že se bude pokračovat do Černého Dolu na kalcity a poté do Poniklé, ale nakonec jsme se rozhodli, že se vrátíme do Studence, který nám připadal velmi bohatý a tak bylo tedy rozhodnuto.


   Po nákupu a přesunu do Studence jsme pokračovali ve včerejším hledání, ale tentokrát jsme etáže prošli od horní po spodní. První etáž již jako klasicky neurodila ani jediný vzorek. Na druhé etáži byl velký odstřel, který se však zdál bez zajímavých nálezů. V jednom místě odstřelu jsme však narazili na zajímavý materiál s kalcitem a Martinovi se zde dokonce povedli nálezy drobných achátů a drúzy křemene, u které moc nevím jako co ji mám označit, jelikož má fialovohnědou barvu, takže je to něco jako ametystozáhněda. Vzorek mi Martin nakonec věnoval, jelikož byl dost napraskaný a na velkém kameni. Já do vzorku praštil kladivem, abych to tak nějak rozhodl a nakonec jsem si nejhezčí část dutiny odnesl. :)
zahnedoametyst
Martinův nález ametystu / záhnědy, který mi nakoenc věnoval. Opravdu nedokážu orčit, o kterou z odrůd křemene se jedná, jelikož se barvy růszně prolínají.


kalcit
Krásná drúzka kalcitu (Studenec u Jilemnice). Velikost vzorku 67 mm.
   Nic dalšího co by nás nějak překvapilo se bohužel už ani na nižších etážích nezadařilo. Několik vzorků jsem si sice odnesl, ale to byly spíše vzorky na leptání, které bych chtěl na místních vzorcích vyzkoušet. Poté jsme se opět přesunuli k autu a zastavili se u rybníku se sinicemi ve Studenci, přičemž dnešní koupel byla trochu horší než včera, jelikož teplota byla na rozdíl od včera o něco nižší a foukal vítr. Poté už jsme pokračovali směr Poniklá, kde jsme měli v plánu kouknout na lokalitu, abychom věděli, jak lokalita aktuálně vypadá a také jsme chtěli najít místo, kde bychom dnes přespali. Po asi dvou hodinách ježdění kolem Poniklé, Jestřebí a Vítkovic jsme v půl deváté konečně našli místo, kde se dal relativně na rovině postavit stan.


   Hledali jsme místo, které by nebylo na území KRNAPu, bylo pokud možno na rovině a nefoukal tam nepříjemný ledový vítr, který se začal v Krkonoších zvedat. Víte co to bylo za fušku? Nevěřili jsme vlastním očím, když jsme konečně našli příhodné místo a když jsme postavili stan byla už téměř tma. Jelikož jsme byli v Krkonoších nepřipadalo v úvahu udělat si oheň a tak jsme si pouze na ohřívači ohřáli vodu a dali si nějaké vietnamské polévky, které jsem sehnal na Sapě. No a asi tak po hodině a půl hašení dutin ústních po asi tuně chilli jsme si šli lehnout. Noc v lese byla nakonec v pohodě a spalo se lépe než předchozí noc.

Pokračování expedice zde.
vzorek
Drúza kalcitu a světlého ametystu
 (Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 109 mm. 



FOTO = Lokalita Vidochov (lom)


FOTO = Lokalita Vestřev
FOTO 1 = Celkový výsledek za 3 hodiny přebírání štěrku


FOTO = Lokalita Studenec (lom)
FOTO 1 = Drúza kalcitu
FOTO 2 = Krásná drúzka kalcitu
FOTO 3 = Krásná drúzka kalcitu
FOTO 4 = Leptaný vzorek analcimu
FOTO 5 = Drobný leptaný vzorek analcimu

FOTO 6Drúza kalcitu a světlého ametystu
FOTO 7 = Krásná ukázka křemenné drúzy - odrůda záhněda / ametyst
FOTO 8 = Leptaná drúza analcimu





Jakub Mysliveček ©