minj
Lokality

 Mineralogická  burza

1. ročník amatérské burzy minerálů v Říčanech
(den konání 25.6. 2016)

burza
Budova základní školy v Říčanech, kde se burza konala.


   A další mineralogická burza tohoto roku (vlastně poslední před prázdninami), na kterou jsem měl v plánu se podívat. Tato burza zasluhovala plnou podporu popularizace, jelikož se jednalo o první ročník burzy v Říčanech nedaleko Prahy a navíc byla burza spojena s oficiálním otevřením geologického centra. No musím říct, že jsem se těšil. Měli jsme domluvené stoly, tedy Martin, Přemek a já. Martin mi ale nakonec dva dny před burzou účast odmítl, jelikož měl jiné důležité věci na práci a tak jsme si stoly rozdělili s Přemkem. Do toho se nám konečně vrátil z Ruska náš kamarád Dominik a jelikož mě žádal o trochu místa na stole, tak jsem mu půlku stolu dal. Ve výsledku jsme tedy zaplnili veškerý zamluvený prostor a ve třech lidech se dalo na burze celkem řádně fungovat.
burza
Malá tělocvična byla hlavní místností s nejvyšší koncentrací vystavovatelů i návštěvníků.


Kamarád Dominik u našich stolů.
   Ale zpět na začátek. Burza oficíálně začínala v 9:00 a tak jsme s Dominikem už ze zvyku dorazili o hodinu dříve, abychom si vše stihli nachystat. Bohužel se však přímo na náměstí před školou konali nějaké trhy a tak byla veškerá dostupná parkovací místa plná (a to jsme měli tu hodinu náskok). No vyložil jsem přepravky a Dominika u vstupu do školy a vydal se hledat místo na zaparkování, které jsem po notné chvíli pěkně daleko od školy našel. Do toho všeho ještě přijel Přemek, takže jsme se zkrátka dostali ke stolům cca v půl deváté. To se samozřejmě odrazilo na připravenosti stolů a tak jsme měli všechno nachystané a vystavené až po deváté hodině, takže především mě vznikl totální chaos v cedulkách, když si začali první zájemci chodit pro vzorky. 


   Přemek a já jsme měli zastoupeny vzorky z Českého středohoří a část Krušných hor (především Krupku). Přemek měl navíc křemeny ze Staré Vožice a já měl navíc kupříkladu Jeníkov u Duchcova nebo kyanity z j. a jz. Čech. Dominik měl především zahraniční vzorky, které získal z velké části vlastním sběrem při svém březnovém výletu do Maroka, takže vanadinity, cerusity, stříbra, měď, apatity a nevím co ještě. Díky tomu jsme měli poměrně pestré složení vzorků.
   Po největším návalu mezi 9:30 až 10:30 se nejdříve vydal na obhlídku Přemek a potom já. Dominik si málokdy něco kupuje a tak zůstával u stolů. Já si při obhlídce koupil krásné "oko" železitého křemene (takovou strukturu jsem ještě neviděl, ale připomínala mi klasickou strukturní budináž) za 150 Kč.
zelezak
Krásné "oko" železitého křemene (Litohlavy). Velikost vzorku 94 mm.
Zakoupeno za 150 Kč.


ametyst
Drúza ametystu s goethitem (Klášterecká Jeseň). Velikost vzorku 75 mm. Zakoupeno za 50 Kč.
   Dále jsem mě velice zaujaly vzorky "achátů" a ametystů z lokality Klášterecká Jeseň, přičemž jsem udělal velkou chybu, že jsem si nekoupil nějaké ty broušené vzorky žíloviny až achátů. Naštěstí jsem si ale koupil krásnou drúzku ametystu barvy a velikosti krystalů "Brazílie" za pouhých 50 Kč. Vzorky to byly krásné a ceny taktéž a jak jsem psal výše, dost mě po burze mrzelo, že jsem si nekoupil více vzorků.
   Podařilo se mi také sehnat hezké ukázky klasických karlovarských dvojčat živců přímo z Říčan. Jeden větší kus za 10 Kč a druhý jsem dostal jako dárek, když jsem si procházel kamarádovi vzorky, které už nechtěl + jsem vyměnil jeden svůj vzorek za vzorek měnší záhnědy ze Stříbrné Skalice s kamarádem Rudou.
   Samozřejmě jsem si také sehnal něco z našeho revíru a to vzorek křemenné dutiny s fluority z Krupky - Knöttlu a to za 100 Kč od kamaráda Přemka. U nalezení tohoto vzorku jsem byl a prostě jsem mu ho záviděl, tak jsem ho musel mít. :)


   Nejlepší vzorek který se mi ale podařilo sehnat nebyl od nás, nýbrž čistá cizina která mě normálně moc nezajímá a neměl bych ho kdyby Přéma nebyl zvídavý co se krásných estetických vzorků týče. Zjistil totiž, že jeden pán prodává velké vzorky (20 cm +) se zeolity ze světoznámého indického naleziště Poona za VELMI příhodné ceny. No každý jsme si něco odnesli. Přemek dva vzorky s apofylitem a stilbitem a já taktéž velkou desku s apofylitem a stilbitem. Můj vzorek nebyl navíc formátovaný pilou (jak mají indové často ve zvyku) a stál pouhých 200 Kč! No prostě paráda. Navíc jsem do zeolitů blázen a tak jsem měl prostě hody... A podařilo se mi také sehnat výtisk geologické mapy Českého středohoří za 30 Kč, takže spokojenost dosáhla maxima. :)
apofylit
Úžasný vzorek apofylitu se stilbitem (Poona - Indie). Velikost vzorku 240 mm. Zakoupeno za 200 Kč!


vzorky
A to jsou všechny mé úlovky z dnešní burzy za celkem 540 Kč (můj limit byl 500 Kč :D ).
   Na závěr bych chtěl pochválit burzu jako takovou. Sice by se našly negativní aspekty jako špatné možnosti parkování či nízká návštěvnost, ale jednalo se o první ročník a věřím, že do příštího roku se vše vyladí. :) Já se těším a doufám, že se opět zúčastním. Tato burza má hned několik plusů, které jiné burzy nemají jako například možnost si zdarma říznout a naleštit kameny či si projít geologické centum. Pro menší děti jsem snad viděl i formu kostry dinosaura nahrabanou v pískovišti, což děti nikdy nepřestane bavit... Zkrátka příjemná burza v příjemném prostředí nedaleko zříceniny starého hradu Říčany se mi líbila příští rok doufám nebudu opět chybět. :)


FOTO = Burza
FOTO 1Záhněda s kalcitem (Stříbrná Skalice)
FOTO 2 = Karlovarské dvojče živce (Říčany)
FOTO 3Karlovarské dvojče živce (Říčany)
FOTO 4Krásná drúzka ametystu s inkluzemi goethitu (Klášterecká Jeseň)
FOTO 5
Železitý křemen se zajímavou strukturou (Litohlavy)
FOTO 6Křemenná dutina s fluoritem (Krupka - štola Barbora)
FOTO 7Úžasný vzorek s apofylitem a stilbitem na velké nepodřízlé podložce (Poona - Indie)
FOTO 8Všechno co jsem na burze sehnal a to za 540 Kč




Jakub Mysliveček ©