minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála v Ústí nad Labem
(den konání 30.9. 2015)

marianka

Aktuální stav lomu - aktuálně těžená nejnižší 6. etáž.


   Po úspěšném složení zkoušky z matematiky jsme si s kamarádem Honzou, který se specializuje na paleontologii (konkrétně na graptolity) domluvili, že ve středu přijede do Ústí a že společně zajdeme na jednu mineralogickou a jednu paleontologickou lokalitu. Kluci se rádi přidali, a tak jsme vyrazili ve složení Dominik, Honza, Martin a já. Bohužel naše výprava na první lokalitu, která byla paleontologická se sice povedla, ale vzorky i po naimpregnování roztokem herkulesu a vody popraskaly a jsou na vyhození, takže nemá smysl cokoliv z této lokality prezentovat. Naštěstí jsme ale měli v plánu zajít ještě na jednu mineralogickou lokalitu. Místo původního plánu zajít do Brné na harmotomy jsme zamířili směr Mariánská skála a to bylo správné rozhodnutí.
apofylit

 Dutina růžového natrolitu s krystaly apofylitu (Mariánská skála).
Velikost dutiny 31 mm.


apofylit

Fluorapofylit svítící v UV
(Mariánská skála).
Velikost vzorku 92 mm.
   V Mariánce jsme totiž zjistili, že jsou zde 3 odstřely. První odstřel, který jsme prošli jako první byl na zanikající 5. etáži. Druhý odstřel byl na nejnižší 6. etáži a poslední odstřel byl kupodivu na nejvyšší 1. etáži, o které jsme měli mínění, že již nebude těžena, ale nakonec je tomu jinak, jelikož kámen je potřeba a to je dobře. Ale popořadě. V materiálu z odstřelu pod drtičkami na 5. etáži jsme našli 2 zajímavější dutiny. Jednu našel Martin a to cca 30 cm vekou dutinu s oranžovým natrolitem s drobnými bílými pseudomorfózami kalcitu po apofylitu. Já našel o kus dál větší cca 20 cm velkou dutinu s bílým apofylitem a když jsem na danou dutinu posvítil UV baterkou, tak dokonce svítila! Nechal jsem si tuto dutinu na později a zamířili jsme na nejnižší 6. etáž.


   Zde jsme objevili množství dutin v dalším odstřelu. Největší z nich jsem našel já a jednalo se o cca 17 cm velkou dutinu červeného natrolitu s lištami kalcitu. Samozřejmě že se dutina nacházela ve velikém šutru, takže jsem nastoupil s velkou palicí a vzorek vybouchal ven ve velikosti, kterou jsem mohl vzít domu a následně dokončit formátování s flexou. Kluci našli několik zajímavých dutin, ale nakonec se ani z jedné nic neurodilo, jelikož buď nešly vybouchat nebo se při dobývání rozbily. Tak už to bohužel na této lokalitě chodí. Martin si navíc zlomil násadu palice, takže byl jako bez ruky. S mojí palicí jsme si ale vystačili.
   
ja

Šťastný nálezce po vybouchání dutiny s červeným natrolitem z velkého kamene...


natrolit

Krásná dutina s červeným natrolitem a s kalcitem (Mariánská skála). Velikost vzorku 189 mm.
   Honza si našel několik menších vzorků včetně jedné dutiny s opálem. Za tento rok je to již druhý opál během dvou výprav, kdy jsme na opál narazili. Já si ještě chtěl vybouchat dutinku s čirým apofylitem ve velikém napraskaném balvanu a nakonec jsem jí tam nechal, jelikož při jejím dobývání se na mě ze stejného balvanu vyvalily dutiny s krystaly apofylitů až 1,5 cm velkými! Musel jsem si vzpomenout na vyprávění Jirky o dřívějších nálezech apofylitů o velikosti kostek cukru, jelikož tohle se tomu podobalo. Už se smrákalo, když jsme odcházeli k autu, ale já si ještě skočil vydobýt 3 vzorečky bílého apofylitu svítícího v UV světle a jeden jsem následně daroval Honzovi, jelikož byl tak hodný a táhl se s mým nejlepším nálezem až nahoru k autu. Nakonec jsme ještě zašli na nejvyšší 1. etáž, kde byl ale odstřel naprosto hluchý, a tak jsme se sbalili a jeli domů. Vypadá to, že Mariánka bude ještě pár let sloužit. :-)


FOTO = Lokalita
FOTO 1Dutina růžového natrolitu s krystaly apofylitu
FOTO 2Velký krystal apofylitu s kaclitem narůstající na natrolit
FOTO 3
Fluorapofylit svítící v UV
FOTO 4Předchozí vzorek pod UV světlem
FOTO 5 = Krystalky apofylitu na natrolitu
FOTO 6Krystaly apofylitu na natrolitu
FOTO 7 = Hezký vzorek se žlutým natrolitem a velkými krystaly apofylitu
FOTO 8Krásná dutina s červeným natrolitem a s kalcitem




Jakub Mysliveček ©