minj
Lokality

 Mineralogie 

Žežice u Ústí nad Labem, Mariánská skála v Ústí nad Labem
(den konání 8.6. 2015)

zezice

Na okrajích lesa by se v nevýrazných hromadnicích měly dát nalézt místní zeolity.


   Jelikož se během letošního léta budu muset připravovat na složení těžké zkoušky z matematiky, tak na šutry nebude moc času. Proto jsem chtěl ještě před letními prázdninami někam zajet na šutry, a tak jsme se s Martinem domluvili na poslední „jarní“ výpravě. Dlouho jsme přemýšleli kam se vydat. Volby byly Řepčice, Jeníkov, Jezuitská rokle a Žežice. Nakonec jsme zvolili lokalitu Žežice, jelikož byla vysoká pravděpodobnost bouřek a na lokalitě se dá zastavit cca 50 metrů od místa, kde se hledá.
marianka

 Aktuální stav lomu Mariánská skála.



Hezký vzorek jehlicovitého natrolitu s hnízdem z manganových oxidů (Mariánská skála).
Velikost vzorku 102 mm.
   Do Žežic jsme dorazili kolem půl jedenácté a místo kde budeme kopat jsem měl již vyhlídnuté od 4.12. 2014 kdy jsem se na tuto lokalitu byl velice krátce podívat a při tomto průzkumu jsem nalezl zajímavé místo s porézními balvany. Dutinky byly často vyplněny zeolity, a tak se jednalo o zajímavý materiál, ve kterém by se mohl najít onen vzácný levyn po kterém jsme tolik toužili. Kopali jsme necelou hodinku, když v tom se přihnala bouřka. Naštěstí auto bylo blízko, a tak jsme moc nezmokli. Jenže v autě jsme strávili hodinu a půl! Poté přestalo pršet a my se vydali opět kopat. A opět bezvýsledně. Dutinky obvykle s analcimem nebo kalcitem sice lezly, ale žádný levyn.


   Před třetí hodinou jsme toho měli dost. Žádný vzorek a nálada špatná díky počasí, ale především díky tomu, že poslední dobou nemáme na nálezy štěstí (například ve čtvrtek při průzkumné výpravě jsme strávili 3 hodiny čekáním až v nejmenovaném lomu přestanou těžit, abychom zhlédli situaci v lomu a nakonec jsme to kolem čtvrt na deset večer zabalili, jelikož místní dělníci prostě neznají slovní spojení „pracovní doba“...). Přemýšleli jsme tedy co dál a Martina napadlo, jestli se nezkusíme podívat do Mariánky, kde jsme od podzimu nebyli. Zavolal jsem tedy panu vedoucímu Židovi a ten nám povolil, že od půl čtvrté můžeme nastoupit na vrátnici. :-)
opal

Bohužel prasklý, ale přeci - opál v dutině fluorapofylitu
(Mariánská skála).
Velikost záběru 40 mm.


natrolit

Odklepnutí se povedlo a vzorek taktéž. To největší překvapení ale přišlo při mytí. Na natrolit zde hojně narůstají drobné krychličky pyritu.
   První věc, které jsme si po příjezdu všimli, byl odstřel nebo sesuv z první na třetí etáž. Byla zde hromada materiálu, která obsahovala mnoho velmi dutinkatých balvanů s typickými místními jehličkovitými natrolity. Bohužel jsem s návštěvou Mariánské skály nepočítal, a tak jsme neměli velkou palici na rozbíjení těchto balvanů. Nějaký materiál ale přeci jen máme. Druhá změna byl postup těžby. Aktuálně těžená 6. etáž již téměř ze 3/4 spolkla podlahu 5. etáže (na podzim byla 5. etáž odtěžena ani né z půlky). Nálezy na poslední etáži byly spíše sporadické, ale věřím, že s velkou palicí by se zde daly udělat pěkné dutiny, převážně s červeným natrolitem.


   Jedna dutina natrolitu, kterou jsem nalezl, měla opravdu hezké rozměry a to cca 20 cm. Bohužel při formátování se mi rozpadla na 3 části. Byl jsem naštvaný, ale nakonec jsem nalezl ještě jednu červenou dutinu, kterou se mi povedlo vybouchat relativně v celku a formátovat ji budu až s pomocí flexy. Martinovi se zase urodili pěkné drobné krystalky tmavě hnědého kalcitu na natrolitu a především jeden menší vzorek je opravdu luxusní estetika. Pokud máte v plánu lokalitu někdy navštívit, pak vám doporučuji učinit tak co nejdříve. Vzhledem k postupu těžby bude totiž brzy těžba ukončena a bude po legendární zeolitové lokalitě... My ji tedy rozhodně budeme více sledovat, abychom si ještě něco hezkého nalezli, měli se čím kochat a samozřejmě také vychloubat před ostatními šutráky. :-) natrolit

Růžový natrolit na který narůstají drobné krychličky pyritu a kalcity (Mariánská skála).
Velikost vzorku 82 mm.


P.S. Až doma jsem zjistil, že v jedné z nalezených dutin s červeným natrolitem je poměrně velké množství pyritu. Ten ve velmi malých krystalcích do 0,2 mm tvoří slabý poprašek celé dutiny.


VIDEO = Mariánská skála (8.6. 2015)
FOTO = Lokalita Žežice
FOTO = Lokalita Mariánská skála
FOTO 1Apofylit na natrolitu
FOTO 2Bohužel prasklý, ale přeci - opál v dutině fluorapofylitu
FOTO 3
Jehlicovitý natrolit z vrchních pater lomu
FOTO 4Hezký vzorek jehlicovitého natrolitu s hnízdem z manganových oxidů
FOTO 5 = Druhá část velké dutiny s růžovým natrolitem
FOTO 6Červený natrolit
FOTO 7Růžový natrolit na který narůstají drobné krychličky pyritu a kalcity
FOTO 8 = Krásný vzorek s růžovým natrolitem na který narůstají drobné krychličky pyritu




Jakub Mysliveček ©