minj
Lokality

 Mineralogie 

Krupka - Knöttel
(den konání 17.4. 2015)

krupka

Hornická stezka protínající revír Knöttl.


   Ačkoliv počasí mělo být podle českých meteorologů deštivé a zamračené uvěřil jsem raději jejich norským kolegům, kteří tvrdili polojasno a kteří měli naštěstí pravdu. Na dnešek jsme totiž měli s Martinem a Jirkou naplánovanou první letošní výpravu do Krupky na haldy Knöttelu, na které jsme se třásli celou zimu. Do Krupky jsme dorazili tentokrát až v půl dvanácté, jelikož Martin mě ráno nějaké vyřizování, ale počkali jsme na něj...
violka

Violka vonná.



Tmavě fialový krystal apatitu na živci s fluoritem
(Krupka - halda štoly Regina II.).
Velikost vzorku 31 mm.
   V Krupce jsme se sešli s Jirkou, vyjeli jsme autem co nejvýše to šlo a už zamířili na první dnešní malou haldičku. Na podzim jsem zde našel svůj zatím největší krystal kasiteritu velký cca 15 mm. Dnes jsem svůj rekord překonal také, ale tentokrát né u kasiteritu, nýbrž u apatitu. Z jedné podivné hroudy živce s fluoritem totiž vypadl téměř centimetrový krystal tmavě fialového neprůsvitného apatitu. Bohužel upadl, takže jsem ho musel přilepit, ale pokud se vše vrátí tam kam patří, tak není důvod naříkat, nad zničeným vzorkem. Jirka našel i pár zelených až chryzokolových vzorků a po necelé hodince jsme pak zamířili dál.


   Na chvíli jsme se zastavili na Zwickenpinge, kde mi Jirka nabídl právě nalezený hezky zbarvený azurit s malachitem, ale vzorek mě nezaujal. Hodil ho tedy zpět do sutě a za chvíli přišel Dominik, prasklý kámen sebral a my se nastačili divit, jaký krásný světle modrý azurit se uvnitř skrýval. Další haldou, kterou jsme kopli, byla halda štoly Maria himmelfahrt, nebo-li Na nebevzetí panny Marie. Ta se nachází na východním Knöttelu kousek od haldy, kde jsme kopali loni, a které jsme díky poměrně hojným nálezům bismutů (asi 6 vzorků ve 3 lidech za 2 dny kopání) začali říkat "Stříbrné pinkoviště".
bismutin
Několik zrn bismutu v křemeni a tlusté jehlice hübneritu v křemenné dutince
(Krupka - "Bismutová halda").
Velikost křemenné dutiny 6 mm.


ja

Dominik mne zachytil při kopání na haldě štoly Maria himmelfährt krátce před zlomením krumpáčku.
   Jirka ihned začal nacházet hojné velké kusy křemenné žíloviny s občasnými nálezy kasiteritu a objevily se dokonce i velmi drobné jehličky bismutinitu. Já jsem si ještě před zlomením listu svého milovaného krumpáčku našel malý vzorek arzenopyritu. Martin nenašel nic a Dominik ani nekopal, jelikož ho to nebavilo. Den se opravdu vlekl a až na apatit a azurit z poledne se nenašlo téměř nic. Rozhodli jsme se započít průzkum pár nových míst a pokusit se najít místo, které by nám poskytlo několik hezkých vzorků čehokoliv.


   Po prozkoumání povrchové dobývky a hald několika dalších štol jsme narazili na poměrně nevýraznou haldu se zbytky křemenné žíloviny s kasiterity a fluority. S klukama jsme se rozhodli místo kopnout, ale Jirka na nás najednou z dálky zavolal ať jdeme za ním, že něco našel. Kasiterity musely počkat. Jirka u velmi nevýrazné haldy, kterou bych nejspíše přešel, narazil na volný kus křemenné žíloviny v jejíž drobných dutinách se vyjímaly dvě cca 4 mm velká zrna ryzího bismutu! A to tu jen tak leželo ve spadaném listí. Co se dělo dál je asi jasné. Začali jsme prozkoumávat haldu a všichni jsme byli překvapeni množstvím křemenné žíloviny a nálezy na ní vázaných. kremeny

Zrno bismutu v křemeni
(Krupka - "Bismutová halda").
Velikost vzorku 54 mm.



fluorit

Krychle fluoritu narůstající na krystal křemene (Krupka - "Bismutová halda"). Velikost krychliček 2 mm.
   Hojné zde byly křemenné krystaly o velikosti až 3 cm jak narůstající do dutin, ale i volné krystaly stejné velikosti, na které měl štěstí především Dominik. Dále na křemenné krystaly narůstaly hojné krychličky světle fialového fluoritu do 2 mm a hojná byla také zrna černého wolframitu. To hlavní, po čem jsme ale šli, byl ryzí bismut. Ten zde byl pomalu v každém druhém křemeni. Dávali jsme si stranou křemeny na pozdější rozbití až vznikali pěkné hromady. Z těch jsme naprosto monotónním a zdlouhavým rozbíjením získávali spousty bismutových zrn zarostlých v křemeni nebo narůstajících do dutin. Většina zrn byla velká do 3 mm, ale našly se i kousky velké 1 cm. Vzácně se kolem zrn bismutu objevovaly drobné jehlice bismutinitu a emplektitu.


   Mě se ale poštěstilo. Vyndal jsem asi 15 cm velký kus křemene a koukám, že v jedné z jeho dutin je něco divného. Omyl jsem to vodou a nevěřím vlastním očím, tak vzorek ukazuji Jirkovi. Ten na mne jen hodil výraz "dobře ty" a potvrdil to co jsem si myslel. Právě jsem nalezl 1 cm velký KRYSTAL bismutu! Kombinace velikosti a krystalového omezení nás všechny zaskočila. Bylo něco kolem půl sedmé, když jsme díky zvedajícímu větru a pěkné zimě vyráželi k autu s plnými batohy vzorků, převážně bismutů. Nález nové haldy s bismuty takovéto kvality je něco úžasného a v blízké době si dáme bismutové repete. :-)
bismut

Velký KRYSTAL bismutu v křemenné dutině (Krupka - "Bismutová halda"). Velikost krystalu 10 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krychle fluoritu narůstající na krystal křemene
FOTO 2 = Krystal křišťálu
FOTO 3Několik zrn bismutu v křemeni a tlusté jehlice hübneritu v křemenné dutince
FOTO 4Krystal křemene
FOTO 5
Křemenná dutina s krychličkami fluoritu
FOTO 6Zrno bismutu v křemeni s fluoritem a wolframitem
FOTO 7 = Zrno bismutu v křemeni
FOTO 8Tmavě fialový krystal apatitu na živci s fluoritem
FOTO 9Velký KRYSTAL bismutu v křemenné dutině




Jakub Mysliveček ©