minj
Lokality

 Mineralogie 

Jeníkov u Duchcova
(den konání 22.2. 2015)

lom

Aktuální stav lomu.


   Již více než měsíc jsme nebyli nikde na šutrech. Absťák se projevoval každý den (alespoň u mě) a neděle se zdála být jediným možným dnem kdy po delší době někam vyrazit. Počasí ale nemělo být nic moc a když jsem ráno vstával, tak dokonce mrholilo. Do nevlídného dne se mi nechtělo, ale touha po nových nálezech byla silnější. Vyzvedl jsem Martina a v půl jedenácté jsme se sešli s Přemkem u lomu. Dnešním plánem bylo kopání pyritů, které jsme v létě díky šílenému vedru kopat nemohli.
pyrit

Pyritová konkrece (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 55 mm.



Kalcitová drůza (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 95 mm.
   Hned na začátku se na nás usmálo štěstí, vykouklo sluníčko a zůstalo tak celý den, takže to byl nakonec velmi příjemný den. Nejdříve jsme obešli křemencové stěny s baryty, kde jsem si vytipoval jednu puklinu, kterou jsem po pyritech chtěl zkusit kopnout. Nejdříve jsme ale zamířili na slínovcové etáže, kde jsme si vybrali místo, na kterém se vyskytují pestré krystalické pyritové konkrece. Každý jsme začali kopat svůj výkop. Po asi dvou hodinách kopání byly naše výsledky relativně uspokojivé. Přemek našel pěkné kalcitové dutiny, já narazil na dvě pyritové konkrece (určitě jich bylo víc, ale jsou špatně vidět) a Martin našel jednu malou zajímavou pyritovou konkreci, která v sobě měla i kalcit.


   Poté jsme se přesunuli zpět ke křemencovým stěnám s baryty, přičemž jsme šli přes uloženou vytěženou vnitřní skrývku, kde si kluci našli aspoň nějaké pyritové konkrece bez výrazných krystalů. U křemencové stěny jsme si každý našel nějaké místo na kopání a práce mohla začít. Musím říci, že takhle jsem ještě nikdy nepracoval, ale důvod byl jasný. Kupředu mne totiž hnala puklina v křemenci plná krásných tmavozelených krystalů (radio)barytu. Bloky křemence padaly jeden po druhém pod stěnu a malou část vytoužené pukliny jsem vydobyl. Vzorky byly schované pod vrstvou rezavého jílu, ale nechávaly tušit krásné barytové drúzy. Nejhorší bylo dostávat velké a velmi těžké křemencové bloky s plochami krystalů nahoru na etáž, kde jsem je dále zpracovával. Nadměrná práce a šutrácké infarkťáky způsobily, že se mi ještě teď večer při psaní reportáže klepou ruce...
puklina

Právě otevřená větší dutina v puklině křemence.


baryt

Velmi hezký vzorek (radio)barytu na křemenci (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 112 mm.
   Kluci si nakonec taky nějaké baryty odnesli, a tak se výprava povedla a brzy ji musíme zopakovat. Martin potřeboval být už ve čtyři hodiny doma, a tak jsme si zabalili věci, hodili je do aut, rozloučili se a jeli domů. Pokud bych měl zhodnotit dnešní výpravu, tak byla podle mě docela povedená, ikdyž jsem si asi šutrácké štěstí vybral na pár měsíců dopředu. Musím ale upozornit, že lom se stále více zatápí a hladina od léta stoupla o více něž metr, takže pokud máte v plánu najít si nějaké typické místní baryty, tak doporučuji na ně vyrazit co možná nejdříve, jelikož za několik málo let, odhadem tak 3 roky, budou již polohy s baryty zatopeny.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Částečně korodovaný (radio)baryt
FOTO 2 = Kalcitová drůza
FOTO 3(Radio)baryt na křemenci
FOTO 4(Radio)baryt na křemenci
FOTO 5
(Radio)baryt na křemenci
FOTO 6Hezký vzorek (radio)barytu na křemenci
FOTO 7(Radio)baryt a krystal 2. generace barytu na křemenci
FOTO 8Pyritová konkrece
FOTO 9Velmi hezký vzorek (radio)barytu na křemenci




Jakub Mysliveček ©