minj
Lokality

 Mineralogie 

Expedice Severozápad - 2. den
(den konání 4.8. 2015)

hubr

Hubský peň u Krásna.


      Druhý den jsme vstávali ve čtvrt na sedm, protože jsme již měli samé proleženiny a na tvrdé zemi jsme už dál spát nemohli. Také jsme ale chtěli být co možná nejdříve na lokalitě a vyhnout se pařáku, který nás dnes čekal. První dnešní lokalitou byl Hubský peň u Krásna. Tato klasická česká lokalita nás lákala všechny a my jsme zde chtěli strávit většinu dne. Představovali jsme si krásné nálezy apatitů, kasiteritů a možná i nějaký ten topaz. Realita byla trochu jiná, ale o tom později. My jsme nejdřív zamířili k jednomu místu v plášti Hubru, kde to s nálezy bylo ale chabé, a tak jsme zamířili na dno lomu.
wolframit

Wolframit v křemeni
(Krásno - Hubský peň).
Velikost vzorku 47 mm.


topaz

Drobné krystalky topazu v dutině greisenu
(Krásno - 
Hubský peň).
 Velikost vzorku 101 mm.
   Zde se před dvěma lety bagrovalo a stále zde bylo velké množství velkých nerozbitých křemenů. To byla naše šance. Po nekvalitním spánku nás ale brzy pokořila únava a nezájem něco dělat. Naštěstí tento stav dlouho nevydržel a brzy jsme již hledali (tedy krom Dominika, kterého to zde moc nebavilo, tak si raději lehl a dospával + ho jaksi proháněly výborné buřty, které nám včera nabízel). Martin šel pátrat na vyšší patra a přinesl vzorek s menšími krystalky topazu v greisenu. Já jsem kopal v hromadě křemene a občas našel něco malého ale hezkého. Žádná hitparáda to však nebyla. 


   Nejlepší vzorek našel opět Jirka. Rozbil totiž vhodný velký balvan křemene a z jeho častých dutin vypadávaly velké krystaly kasiteritu do 2 cm. Bohužel doslova vypadávaly, a tak si Jirka odnesl jen jeden vzorek s menšími cca 1 cm velkými kasiterity. Přesto to byl hezký vzorek. Do lomu se podívalo slunce a začal být pařák. Ten zlomil jakoukoliv naši schopnost pracovat, a tak jsme se stáhli k autu, kde jsme si dali oběd. Následovala porada co dál. Jeli jsme do lomu v Krásně, ale tam jsme nenašli nikoho, koho bychom požádali o povolení ke vstupu, a tak jsme to vzali na lokalitu zajímavých minerálů vzdálené cca 1 km na Vysokém kamene. Zde byla nálada již otřesná. Pracovní morálka žádná. Lokalitu jsme zkoukli a šli zpět k autu.
kasiterit

Kasiterit s krystaly hübneritu v křemenné dutině
(Krásno - 
Hubský peň).
Velikost vzorku 75 mm.


lom

Jakmile se do lomu dostaly sluneční paprsky nedalo se zde vydržet.
   Nakonec jsme se rozhodli, že nejlepší bude vydat se na Valeč a využít ještě zbytek dnešního času k průzkumu lokality, abychom věděli, kde zítra začít. Ve Valči jsme zaparkovali před závorou a vydali se k lokalitě. Když jsme tam dorazili bylo nám až do pláče. Takto zničená lokalita za pouhé 3 měsíce?! Velké vykopané díry a naprosto žádná ochota něco zahrabávat. To muselo udělat pouze nějaké prase, respektive banda prasat, které rabují lokality. Pochopili jsme lesáky, proč zde chytají a raději se klidili, jelikož jsme nechtěli, aby byl nějaký problém. Vzhledem k tomu mažu reportáž z května tohoto roku, kde jsem chválil přístup sběratelů k zodpovědnému zahrabávání děr a dobrému stavu lokality. Zároveň mažu video z Valče u Podbořan opět z května 2015.
 
S TÍMTO NECHCI NIC MÍT A LOKALITU NEMOHU NIKOMU DOPORUČIT!
Svým způsobem jsme přišli o další klasickou lokalitu.


   Co teď? Naše expedice se dnes nevyvíjela velmi dobře, a tak jsme se rozhodli, že poslední den strávíme na "našich" severočeských lokalitách zeolitů v okolí Děčína, a tak jsme zamířili domů. Poslední třetí den již na stránkách popisovat nebudu, jelikož jsme se na tom domluvili s kamarády. Na příští rok padl již nápad na další expedici do jiné části republiky, tak uvidíme, jak najdeme čas. Každopádně 3 dny na šutrech a s kamarády byly super. hyalit

Korunka hyalitu
(Valeč u Podbořan).
Velikost vzorku 51 mm.


VIDEO = Krásno - 
Hubský peň (5.8. 2015)
FOTO = Lokalita Krásno - Hubský peň
FOTO 1Wolframit v křemeni
FOTO 2Drobné krystalky farmakosideritu v dutince křemene
FOTO 3
Shluk krystalů kasiteritu v křemeni
FOTO 4Krystaly apatitu na křemeni
FOTO 5 = Kasiterity na křemeni
FOTO 6Arzenopyrit
FOTO 7Drobné krystalky topazu v dutině greisenu
FOTO 8 = Křemenná dutina zbarvená chalkopyritem
FOTO 9Hübnerit na křemeni
FOTO 10Dutina s krystaly křemene a krystalem ferberitu
FOTO 11 = Kasiterit s krystaly hübneritu v křemenné dutině

FOTO 1Nátek hyalitu
FOTO 2 = Korunka hyalitu




Jakub Mysliveček ©