minj
Lokality

Exkurze PřF UK

Mineralogická exkurze PřF UK (1. den)
(den konání 4.6. 2014)

strasnice
Odvážnější se odvážili i na druhou stranu silnice.


   Po geologických a petrologických cvičeních a exkurzích jsem se konečně dočkal také mineralogických exkurzí. Jednalo se o dvoudenní akci, kdy jsme navštívili celkem 7 mineralogických lokalit a jednu lokalitu paleontologickou. Průvodce nám dělal RNDr. Dobroslav Matějka, CSc. Reportáž jsem rozdělil do dvou částí na 1. a 2. den.
serpentinit
Pyropy v serpentinitu (Bořetice). Velikost vzorku 55 mm.


piskovna
Pískovna u Červených Peček.
   Ve středu ráno jsme kolem deváté hodiny vyráželi autobusem směrem od fakulty na první lokalitu, kterou byla Praha - Strašnice. Jedná se o lokalitu břidlic ordovického stáří, ve kterých při rozkladu pyritu krystalizuje sádrovec. Lokalita je přímo u silnice a v jejím těsném okolí a nachází se kousek od zastávky Plošná. Nabuzeni jsme začali ihned očima skenovat zem a první drobné sádrovce se našli okamžitě. Větší kusy se nacházely, jak už to tak bývá, obtížněji a na stěží přístupných místech. Přesto největší nalezené krystaly sádrovců měly cca 8 cm.


   Druhou lokalita byla mimo Prahu mezi obcemi Bořetice a Ratboř. Nacházejí se zde serpentinizované peridotity s relikty původních granátových zrn (pyrop s podílem almandinu) do velikosti až 1 cm. Výchoz je zde velký a granátů je zde spousta, takže si každý odnesl nějaký ten vzoreček. Našli se i vzorky s kelyfitickými lemy. Přímo u skály je potůček, ve kterém někteří odvážnější účastníci exkurze po nabrání vody do bot a nachytání klíšťat vylovily také nějaká ta zrnka granátu. Při cestě z Bořetic se prochází třešňovým sadem, který je především v době zrání třešní výborným místem k regeneraci těla i duše.
vlastejovice
Lom Holý vrch.


magnetit
Magnetit (Vlastějovice).
Velikost vzorku 59 mm.
   Třetí lokalita byla sice paleontologická, ale byla by škoda jí nenavštívit, když už jsme jeli kolem. Jednalo se o svrchně křídovou lokalitu Lom u Červených Peček. Lokalita je sice chráněna, ale i přesto se díky zvětrávání dají ústřice druhu Rhynchostreon suborbiculatum bez problému sbírat pod pískovcovými stěnami bývalé pískovny. Nutno dodat, že najít nějaké větší neporušené kusy je obtížné, ne-li nemožné. 


   Čtvrtou zastávkou byla klasická skarnová lokalita lom Vlastějovice. Zde jsme se setkali s panem M. Chvátalem - sběratelem, absolventem naší fakulty a autorem našich mineralogických skript. Provedli jsme klasické povídání o lokalitě a už jsme "vlítli" do lomu. Byli jsme pouze na nejspodnější etáži lomu Holý vrch a právě o této etáži jsem věděl o nedávném květnovém nálezu kalcitové žíly s berthieritem a antimonitem. Několika dalším sběratelům jsem oznámil tuto skutečnost a začali jsme ve skupinkách prozkoumávat lom. Nadějné místo jsme opravdu našli, ale nebylo nářadí ani čas na větší práce, a tak byl jen kalcit s granáty (pravděpodobně andradit či spessartin) a magnetit. markovice
Lom Markovice.


laumontit
Laumontit na kalcitu (Markovice). Velikost vzorku 86 mm.
   Měli jsme dvouhodinové zpoždění od původního plánu, ale přesto všichni z nás co sbírají, doufali, že se na poslední dnešní lokalitu podíváme a nakonec jsme se lomu Markovice u Čáslavi dočkali. Přijeli jsme k lomu sice až v sedm hodin večer, ale i tak jsme si stihli projít dílnu, skladiště naleštěného materiálu a také jsme byli cca hodinu v samotném lomu. Rozdělili jsme se zde do dvou skupin. První početnější skupina sbírala na 2. etáži, kde toho moc nenašli (pouze křídové zkameněliny) a 2. skupina, kde jsem byl i já, prozkoumávala odstřel na 3. etáži. Našli jsme celkem 2 dutiny s místními typickými minerály prehnitem, natrolitem, laumontitem a kalcitem. První dutinu jsem nalezl já, přičemž si jí zde očividně někdo schoval, jelikož na ní byly naskládány kameny. Přestože jsem měl jen kladívko a 2 kg paličku, tak jsem získal pěkné vzorky.


   Především vzorky s natrolitem a laumontitem jsou velmi pěkné a trochu mě štve, že jsem dutinu po odbouchání několika vzorků předal ostatním, aby si také něco odnesli, jelikož získali další pěkné vzorky, ale na druhou stranu jsem rád, že si i ostatní něco odvezli. :-) Druhou dutinu prehnitu nalezl Tomáš a také si odnesl pěkné vzorky + se rozdělil s ostatními z 1. skupiny. Na ubytovnu jsme dorazili těsně před desátou hodinou večer. Ubytovali jsme se a šli se bavit k ohništi, kde jsem vydržel do půl jedné. Druhý den mě čekalo nepříjemné vstávání díky "opici".

Reportáž z druhého dne najdete zde.
natrolit
Natrolit na prehnitu (Markovice). Velikost vzorku 71 mm.


FOTO = Lokalita Praha - Strašnice
FOTO 1Vlaštovčí ocas
FOTO 2Vlaštovčí ocas
FOTO 3Sádrovec
FOTO 4Sádrovec
FOTO 5Hezký sádrovec
FOTO = Lokalita Bořetice
FOTO 1Pyropy v serpentinitu
FOTO 2Kůra opálu v serpentinitu
FOTO 3Pyropy v serpentinitu
FOTO 4Pyropy v různém přechodu do kelyfitu v serpentinitu
FOTO 5Pyropy v serpentinitu (leštěno)


FOTO = Lokalita pískovna u Červených Peček
FOTO 1Ústřice druhu Rhynchostreon suborbiculatum
FOTO 2Rhynchostreon suborbiculatum
FOTO 3Rhynchostreon suborbiculatum
FOTO 4Rhynchostreon suborbiculatum
FOTO 5Rhynchostreon suborbiculatum
FOTO = Lokalita Vlastějovice
FOTO 1Fluorit v pegmatitu
FOTO 2Titanit v žíle kalcitu a ortoklasu ve skarnu
FOTO 3Magnetit
FOTO 4 = Andradit s fluoritem v kalcitu
FOTO 5Andradit s fluoritem v kalcitu


FOTO = Lokalita Markovice
FOTO 1Natrolit na prehnitu
FOTO 2Prehnit
FOTO 3Natrolit na prehnitu
FOTO 4Laumontit na kalcitu
FOTO 5Prehnit




Jakub Mysliveček ©