minj
Lokality

 Mineralogie 

Krupka - Knöttel
(den konání 13.4. 2013)
barbora
Štola Barbora v celé své kráse.


   Ten kdo pravidelně sleduje tyto stránky ví, že velmi často jezdíme do Krupky. Zima byla dlouhá a my jsme chtěli ještě naposledy před maturitou zajet na šutry a to právě do Krupky. Počasí sice nebylo ideální, ale nakonec jsme dopoledne vyjeli a to v sestavě Martin, Dominik a já + bábrdle samozřejmě. V Krupce jsme byli po jedenácté hodině a při cestě pršelo, nicméně při výstupu k lokalitám se vyjasnilo. Výstup pod lanovkou byl opět velmi namáhavý, a čím jsem starší, tím je to horší. :-D Nejdříve jsem chtěl zajít kopat na Zwickenpinge, ale Dominik se chtěl jít nejdříve podívat na jedno místo, o kterém jsem se dozvěděl od Jirky. Jednalo se o výchoz ruly s občasnými křemennými žilkami a kasiteritem. 
sekundary
Cu sekundáry - hojný zelený malachit a modrý azurit (Zwickenpinge). Velikost vzorku 102 mm.


topaz
Krásný krystal topazu zarostlý v dutince greisenu původně vyplněné ztvrdlým jílem (Prokopský peň). Velikost krystalu 10 mm.
   Samozřejmě první vzorky našel Martin. Já jsem se šel podívat pod cestu a našel jsem zajímavý vzorek pravděpodobně chalkopyritu pokrytého sekundárním malachitem. Když jsem šel ukázat vzorek Dominikovi, našel jsem jeden malý kasiterit, ze kterého byl Dominik vyřízený a chvilku na to našel Martin vzorek s několika kasiterity, takže Dominik rudnul závistí. S Martinem jsme tedy zamířili zpět na Zwickenpinge a Dominik ještě asi půl hodiny přehrabával místo s nálezy kasiteritů. My s Martinem jsme vyšli Zwickenpinge a já začal kopat, zatímco Martin paběrkoval klasicky okolo. Výsledky jsme měli zhruba stejné - několik malachitů. Za chvíli dorazil i Dominik, a tak jsme mohli jít hledat štolu, kterou hledám už nějakou tu dobu - štolu Vendelín.
 


   Hledám především kvůli jednomu minerálu - erytrínu. Podle zjištěných informací se zde někde měla nacházet halda právě s erytrínem, kasiteritem, chalkopyritem a dalšími zajímavými minerály. Po dvaceti minutách hledání jsme ji opravdu našli a hned první nález byl červenorůžový práškovitý erytrín. Byl jsem rád, že mám opět nový minerál, se kterým jsem se ještě nesetkal. Bohužel začalo pršet, a tak jsme si rychle sbalili věci a zamířili jsme zpět k lanovce. Samozřejmě pršet po pěti minutách přestalo, a tak jsme se ještě zašli podívat na Prokopský peň. Měl jsem v plánu si tu konečně najít nějaký pěkný topaz.  zilalukas
Žíla Lukáš na jaře 2013.


kremen
Křemenná dutina s biotitem
(Krupka - žíla Lukáš).
Velikost vzorku 135 mm.
   Topazy jsem sice našel, ale moc pěkné nejsou, tedy až na jeden asi 5 mm krystal (po odstranění ztvrdlého jílu se z něj vyklubal 10 mm krásně vyvinutý krystal ;-) ). Martin s Dominikem opět paběrkovali okolo, a tak našli klasické místní vzorky křemene s fialovým fluoritem a molybdenit. I já jsem si našel jeden pěkný vzorek, kde byl kromě fluoritu a molybdenitu také jeden krystal apatitu. Počasí se lepšilo, ale času bylo málo. Domluvil jsem se s bábrdlí, aby nás nabrala u Hornické stezky a vyrazili jsme. Po cestě jsme se ještě zastavili na žíle Lukáš, kde jsme chvíli hledali křemeny a apatity.

   Víte, proč se Krušné hory jmenují krušné? Já to sice věděl, ale moc jsem tomu nevěřil, až do chvíle kdy se počasí změnilo doslova z minuty na minutu. V jednu chvíli jsme si balili vzorky a nad hlavou jsme měli modrou oblohu a o minutu později už jsme běželi dolů ze svahu v děsném lijáku, větru a s bouřící oblohou nad hlavami. Výprava byla podle mě vydařená, ale vzorky průměrné. Přesto se především na příští návštěvu haldy Vendelína těším.


EDIT 2023:

   Daný výchoz, o kterém jsem se dozvěděl od Jirky, byl zářez lesní cesty kus nad štolou Siebenschlafer. Halda, na které jsme našli erytrín, ve skutečnosti není halda Vendelína, nicméně to jsme si tehdy opravdu mysleli. Pravé jméno šachty si ale nechám pro sebe. V tento den jsem poprvé hledal na Krupce topazy, které jsem předtím přehlížel, respektive nevěděl jsem, jak přesně topazy vypadají. Samozřejmě Krušné hory jsou odvozené od slova „krušit“ a né od slova „krušný“, což jsem se také dozvěděl až později.


FOTO = Lokalita Knottl
FOTO = Lokalita žíla Lukáš
FOTO 1Chalkopyrit
FOTO 2 = Chalkopyrit v křemeni
FOTO 3 = Chalkopyrit pokrytý sekundárním malachitem
FOTO 4Cu sekundáry - hojný zelený malachit a modrý azurit
FOTO 5
Práškovité povlaky erytrínu
FOTO 6Krystal chalkopyritu v křemenné dutince
FOTO 7Typické místní minerály - křemen, molybdenit, fluorit a apatit
FOTO 8 = Dutinka v greisenu s množstvím XX topazu
FOTO 9Křemen
FOTO 10
Drůza křemene
FOTO 11Křemenná dutina s biotitem




Jakub Mysliveček ©