minj
Lokality

 Mineralogie 

Divoká rokle u Mojžíře
(den konání 8.9. 2012)

vychoz
Fonolitové výchozy v horní části lokality.


   Již v průběhu týdne jsme se s Martinem chtěli znovu podívat na tuto lokalitu. Bohužel nám to nevyšlo, a tak jsme vyrazili až dnes. Vyrazili jsme dopoledne v jedenáct hodin, přičemž jsem ještě ráno začal opravovat svojí starou palici, kterou jsem zlikvidoval už před rokem na jaře v Soutěskách, a kterou jsem od té doby mnohokrát potřeboval. No říkal jsem si, že stejně odletí po pár bouchnutí, ale nakonec jsem byl překvapen - vydržela opravdu hodně, ale zpět k lokalitě. Samozřejmě jsme navštívili naposledy nalezené místo s výchozy trachytu. Tentokrát si liboval Martin v rozebírání suti a já jsem s mojí i Martinovou palicí (které říkáme Thorova palice) rozebíral jeden z výchozů, ve kterém bylo dost prasklin, což mi zlehčilo práci. analcim
Typický vzorek s analcimem, tabulkovitými krystaly kalcitu a neurčeným krychlovým minerálem (Rokle). Velikost vzorku 94 mm.


nalezy
Něco málo vzorků při odchodu z této lokality.
   Ve dvou odvalených balvanech jsem narazil spoustu drobnějších dutin kolem 4 cm a občas až 10 cm. Většinou se jednalo o drobné krystalky analcimů na stěnách dutin a krystaly kalcitů kulovitého a tabulkovitého tvaru. Kromě těchto dvou nejběžnějších místních minerálů se ještě objevil velmi zajímavý kubický minerál černé až velmi temně fialové barvy. První co nás napadlo byl samozřejmě fluorit, ale jediný fluorit ve vulkanických horninách jsem viděl z Mariánské skály, kde narůstá na krystaly apofylitu, a kde je tedy jeho výskyt pravděpodobný, ale zde se žádný apofylit nevyskytuje, takže se pravděpodobně o fluorit nejedná.


   Navíc na jednom vzorku je jedna krychle v rohu odštěpená a na lomu je hnědavě rezavá. V okolí krychlí jsou krystaly analcimu zabarvené do oranžova, což by mohlo poukazovat na goethit. Pokusím se tento minerál vyfotit s co největším přiblížením a pokud ho poznáte, prosím napište mi na mail nebo jako komentář v aplikaci Picasa pod fotku (FOTO 4) o co by se mohlo jednat (můj mail mysli.warp@seznam.cz). Vzorků bylo dost, ale času už málo a tak jsem to všechno nějak poskládal do batohu a doma si ty dutiny dám do nějakého přípustného formátu. Tato lokalita je opravdu zajímavá, ale bez práce nejsou koláče...
krychlovymineral
Vzorek s analcimem, kalcitem a drobnými krychlemi neurčeného minerálu (Rokle).
Velikost vzorku 73 mm. Detail dutiny.


EDIT 2023:

   „Thorova palice“ byla pouhá 3 kg palička, se kterou jsem ale v našich sběratelských začátcích opravdu hodně pracovali a bylo to pro nás nejtěžší „železo“. Dnes používáme i 10 kg palice… Krychlový minerál byl samozřejmě původně pyrit, který se časem přeměnil v pseudomorfózu limonitu po pyritu. Později jsme jej v této formě nalezli i na více lokalitách v Českém středohoří (např. lokalita harmotomu v Brné).


FOTO = Lokalita
FOTO 1Detail největší nalezené krychle neznámého minerálu
FOTO 2Vzorek s tabulkovitými krystaly kalcitu
FOTO 3Vzorek s klasickými krystaly kalcitu
FOTO 4Vzorek s analcimem, kalcitem a velkými krychlemi neurčeného minerálu
FOTO 5
Pěkný vzorek s analcimem, tabulkovitými krystaly kalcitu
FOTO 6Pěkný vzorek s analcimem, tabulkovitými krystaly kalcitu a neurčeným krychlovým minerálem
FOTO 7Typický vzorek s analcimem, tabulkovitými krystaly kalcitu a neurčeným krychlovým minerálem




Jakub Mysliveček ©