minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála v Ústí nad Labem
(den konání 27.6. 2012)

lom
Lom Mariánská skála.


   Před prázdninami (a hlavně vysvědčením) jsme se chtěli ještě někam podívat. Martin bohužel nemohl, a tak jsme s Dominikem, po ranní exkurzi v pivovaru, vyrazili do lomu na Mariánské skále. Po drobném problému se vstupem, jsme už byli u drtičky. Naposledy jsme zde byli na konci minulého roku. Od té doby se lom moc nezměnil. Žádné nové odstřely se nekonaly a na vrchních etážích (1 a 2) jsme téměř nic zajímavého neobjevili, což je zde neobvyklé, jelikož z pravidla první etáž je na nálezy vždy nejbohatší. Jak už bylo řečeno na druhé etáži byly stejné podmínky. kalcit
Velmi zajímavý a pěkný vzorek žlutého kalcitu s oranžovými jehlicemi natrolitu. (Mariánská skála).
Velikost vzorku 118 mm.


dutina
Dutina s růžovým natrolitem a čirým apofylitem. Velikost cca. 12 cm.
   Na dně lomu jsme však viděli, že se zde začíná hloubit další patro. Samozřejmě jsme to zde prozkoumali, ale nic jsme nenašli. Spousta materiálu byla ze dna lomu odvezena a už jsme mysleli, že budeme odcházet s prázdnou. Potom ale Dominik objevil na místě jednoho ze starších a nyní odklízených odstřelů místo s velikým počtem skvělých nálezů. Ve velkých kamenech se zde dali najít dutiny velké až 30 cm s natrolitem (žluté, béžové a růžové barvy), apofylitem (čirý i bílý) a kalcitem, který tvořil až 2 cm krystaly. Dutiny byly opravdu pěkné, ale já jsem už věděl, že většinu z nich nemáme šanci dostat ven z masivních balvanů znělce.


   Začali jsme s průzkumem a rozebíráním vzorků. Dominik si tradičně vybral ty nejlepší, ale na druhou stranu nejobtížněji preparovatelné. Za chvíli dorazil i Dominikův táta a začal rozebírat nejlepší dutinu, ve které byl zajímavý minerál. Jednalo se o asi 1,5 cm velkou krychli béžové barvy. Dominik si myslel, že se jedná o fluorit (který odtud je ostatně popsán), ale já byl přesvědčen o kalcitu. Pravdu se asi nikdy nedovíme, protože vzorek se nepodařilo vysekat. Já jsem si naštípal dost průměrného materiálu a jeden pěkný bílý apofylit. Škoda jen, že nešla vyndat jedna z dutin, kterou jsem nalezl. Byla to dutina velká si 10 cm s bílým apofylitem, na který narůstal čirý apofylit. Slunce pomalu zalézalo za stěnu a my jsme pomalu vyrazili s množstvím vzorků k odchodu. U vrátnice jsme ještě pokecali s hlídačem a pak už jsme jeli domů. fluorit
Velmi pěkný vzorek bílých krystalů apofylitu se vzácnými krychličkami fluoritu. (Mariánská skála). Na levé straně nažloutlá 4 mm krychlička fluoritu.


EDIT 2023:

   Bylo mi tehdy 18 let, ale na alkohol jsem rozhodně nebyl zvyklý, takže po exkurzi v pivovaru jsem byl docela v náladě. Asi díky tomu nápad na tuto návštěvu vznikl jen pár hodin před samotnou výpravou. Číslování etáží jsem v té době počítal od stávající existující etáže, čili ne od reálného číslování. Proto popisovaná 1. a 2. etáže je ve skutečnosti 3. a 4. etáž. Hloubené patro na dně lomu byl základ pro dnešní nejhlubší 6. etáž. Nalezená krychle na 99,9% patřila kalcitu. Na druhou stranu poslední popisovaný vzorek apofylitu opravdu obsahuje krystalky fluoritu do 4 mm. Fluorit zde vzniká vyloužením fluoru z apofylitu a je velmi vzácný. Sice jsem byl upozorněn, že se o fluorit nejedná a že jeho výskyt na Mariánské skále je chybně popsán, nicméně odštěpek jednoho krystalu jsem zkusil vhodit do HCl a nešumí ani po celém dni nezmizel, takže se skutečně jedná o fluorit a né o kalcit, jak mi bylo tvrzeno. V budoucnu chci tento vzorek analyzovat a případně ohledně nálezu sepsat nějaký článek.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Velmi zajímavý a pěkný vzorek žlutého kalcitu s oranžovými jehlicemi natrolitu
FOTO 2 = Vzorek kalcitu a natrolitu s několika krychlovými XX kalcitu
FOTO 3Zajímavý vzorek kalcitu se zeleným nádechem a růžovým natrolitem
FOTO 4Pěkný vzorek bílých krystalů apofylitu
FOTO 5
Vzorek jehlicovitých krystalů natrolitu
FOTO 6Pěkný vzorek čirých krystalů apofylitu
FOTO 7 = Velmi pěkný vzorek bílých krystalů apofylitu se vzácnými krychličkami fluoritu
FOTO 8 =
Detail předchozího vzorku. Na levé straně nažloutlá 4 mm krychlička fluoritu




Jakub Mysliveček ©