minj
Lokality

 Mineralogie 

Řepčice u Litoměřic
(den konání 17.8. 2011)

vykop
Martin si prohlíží vzorky ze svého přehrabování.


   Dnešní výprava byla v mnohém jedinečná. Zaprvé jsme na lokalitu jeli autobusem. Zadruhé jsme jeli všichni tři (Dominik, Martin a já) a zatřetí jsme měli spoustu nálezů, což je pro Řepčice typické. Ale zpět na začátek. V jedenáct hodin jsme se sešli na autobusovém nádraží v Ústí, kde jsme nastoupili do autobusu č. 13. Hned u řidiče jsme zažili první vtipnou situaci, když jsem řidiči řekl, že jedeme do Třebušína a řidič zakroutil hlavou jako nesouhlas. Po celkem zábavné cestě autobusem jsme vystoupili v obci Lovečkovice. Tady jsme přesedli na autobus do Třebušína a za čtvrt hodinky jsme vystoupili. Cesta autobusem trvala celkem něco přes hodinu. Z Třebušína jsme vyrazili pěšky do 2 km vzdálených Řepčic. Cestou jsme trhali ovoce, které dozrávalo kolem silnice. Netrvalo dlouho a v tom pařáku jsme došli až do Řepčic. chabazit
Chabazit (Řepčice).
Velikost vzorku 129 mm.


opal
Hnědý opál (Řepčice).
Velikost vzorku 44 mm.
   Ukázal jsem ostatním lokalitu a hned jsme začali nacházet méně vzhledné vzorky chabazitu. Každý jsme kopali někde jinde. Dominik kopal na místě, kde jsem naposledy kopal já. Martin šel na místo, kam bych já osobně nikdy nešel, protože se jednalo o už překopané kusy tefritu a já jsem se pokusil něco najít v malém výchozu tvrdého tefritu, obklopeného silně zvětralým tefritem. Dominik po chvíli našel pěknou velkou dutinu s bílým chabazitem. Já jsem nacházel několik menších dutin tak do 5 cm také vyplněné většinou bílým chabazitem či chabazitem s mírným nádechem do oranžova (po železu). Jak už to ale bývá, nejlepší nálezy měl opět "neznalý" ... Martin ze své dost velké díry po přebírání vyndal téměř bez použití kladiva asi dvě desítky vzorků s chabazitem, přičemž mě při každém nálezu volal, takže jsem byl většinu času u prozkoumávání jeho nálezů. Několik jeho vzorků je opravdu parádních a jak Dominik, tak já jsme jen závistivě prohlíželi jeho vzorky.


   Vážně nechápu, kdo by takové vzorky vykopal a nechal na lokalitě?! Mám pro to jediné vysvětlení. Při objevení místa byly tyto vzorky v malé hloubce, kde jsou dutiny většinou vyplněné hlínou či jílem a proto nebyly vidět. Nálezci tyto vzorky zaházeli ostatním vykopaným materiálem a ty se po několika větších lijácích omyly, takže poté už byly vidět. Jiné vysvětlení pro to nemám.
   Vtipná byla také situace, kdy mi Martin podal větší kámen, na kterém byla malá nevzhledná dutina. Když jsem kámen pustil jako že nic, tak se rozpadl na dvě půlky a uprostřed byla asi 8 cm dutina s téměř čirými krystaly chabazitu, které po uschnutí získaly čistě bílou barvu.
chabazit
Chabazit (Řepčice).
Velikost vzorku 91 mm.


chabazit
Geoda chabazitu (Řepčice).
Velikost vzorku 41 mm.
   Jako svůj nejlepší nález hodnotím sice menší ale raritní geodu chabazitu, kterou jsem dokázal vypreparovat jen jako geodu úplně bez horniny. No okolo čtvrté hodiny jsme se sbalili a šli jsme čekat, až pro nás přijede můj táta a odveze nás domů. Na návsi jsme čekali asi půl hodiny, až mi to nedalo a zavolal jsem tátovi kde je. Ten mi odpověděl, že už pěkně dlouho čeká v Rýdeči – vesnici která je přes kopec. Navedl jsem ho tedy do Řepčic a za chvíli už jsme frčeli do Ústí. Na tuhle výpravu asi delší dobu nezapomenu a byla asi jedna z nejlepších co jsem zatím zažil.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Chabazit
FOTO 2Chabazit
FOTO 3Geoda chabazitu
FOTO 4Hnědý opál
FOTO 5Chabazit
FOTO 6 = Chabazit




Jakub Mysliveček ©