minj
Lokality


Databáze minerálů
  


Skoryl



   Skoryl patří do poměrně velké skupiny minerálů zvané turmalíny, přičemž tato skupina náleží pod minerální třídu křemičitanů. Všechny turmalíny mají shodné to, že obsahují ve svém strukturním vzorci prvek bór a tím pádem jsou tyto minerály hlavní nositelé tohoto prvku v zemské kůře. Díky dobré chemické mísitelnosti je však téměř nemožné bez chemické analýzy určit, zda-li je nalezený turmalín skutečně skoryl či směs s jiným turmalínem (např. fluor-skoryl, oxy-skoryl, dravit, uvit, …). Skoryl je nápadný svou výrazně černou barvou a velice často výrazným skelným leskem. Často tvoří podlouhlé stébelnaté krystaly s dlátovitým či typickým trigonálním zakončením (nízká trojboká pyramida) včetně nízké formy čočkovitých krystalů. Výrazné je téměř u všech krystalů rýhování ve směru optické osy c. Mimo krystalů hojně tvoří také zrnité agregáty či radiální krystalické agregáty nazývaná „turmalínová slunce“, případně může tvořit také jemné jehlicovité krystaly. Jedná se o typický horninotvorný i akcesorický minerál, který se nachází hojně v pegmatitech a dalších kyselých plutonických horninách. Méně často vzniká na puklinách s působením vysokoteplotních hydrotermálních roztoků. Díky vyšší odolnosti se nezřídka vyskytuje v náplavech. Známá je také monominerální hornina turmalínovec, která je tvořena výhradně turmalínem skoryl-dravitového složení. Nachází uplatnění ve šperkařství a v elektronice, přičemž v elektronice se využívá společná vlastnost všech turmalínů – piezoelektrický efekt. Díky tomuto jevu krystal turmalínu po zahřátí vytváří elektrický náboj a přitahuje jemné částečky z okolí (využití pro výrobku žehliček na vlasy apod.).

   V České republice je skoryl hojným minerálem. Problémem je však jeho přesné určení, přičemž většina sběratelů minerálů označuje všechny černě zbarvené turmalíny názvem skoryl. Velice pěkné krystaly až několika decimetrových rozměrů byly historicky nalézány na Písecku, kde např. na lokalitě „U Obrázku“ známe až 50 cm sloupce). Hned v závěsu je pak známá lokalita Dolní Bory s krystaly až 20 cm velkými a v Horních Borech také známé i takto velké ukončené krystaly. Skoryl je jeden z běžných minerálů na téměř všech pegmatitových žilách a proto by výčet jeho lokalit dalece přesahoval význam tohoto textu. Proto si uvedeme jen ty nejznámější lokality jako třeba Pikárec, Bobrůvka, Cyrilov, Rousměrov, Přibyslavice, Fojtky, Sklené nad Oslavou, Dolní Chrášťany apod. Zajímavou lokalitou je také Myšenec u Písku, kde se nachází přírodní památka „Myšenecká slunce“ tvořená tmavým turmalínem. Hojný je také v některých granitech (např. Velký Blaník či Přibyslavice). Na našem území se místy nacházejí také turmalínovce a to třeba na lokalitách Zlatý Kopec a Potůčky v Krušných horách.

   V Ústeckém kraji se jedná spíše o vzácnější minerál. Přesto se s ním lze setkat poměrně často v krušnohorském krystaliniku, kde může místy vytvářet i poměrně pěkné sběratelsky atraktivní vzorky. Mezi lokality pegmatitů lze uvést např. Loučnou u Litvínova či Krupku (ve štole Prokop se nachází pegmatitová žíla s turmalíny skoryl-dravitového složení). Zajímavým výskytem je pak také kra opárenského krystalinika mezi Velkými Žernoseky a Velemínem. Zde se vzácně vyskytují turmalínová slunce až 10 cm velká.


Chemický vzorec NaFe3Al6(BO3)Si6O18(OH,F)4
Minerální skupina Křemičitany
Krystalová soustava Trigonální
Štěpnost Žádná
Lom Nerovný až lasturnatý
Lesk Skelný až pryskyřičný
Vryp Bílý
Tvrdost 7
Hustota 3,18-3,22
Charakteristika Černá barva, není štěpný, hojný v pegmatitech.
Hojnost výskytu v ČR Hojný


skoryl
Krystal skorylu
(Rousměrov).
Velikost vzorku 29 mm.
skoryl
Krystaly turmalínu (skoryl-dravitu) v pegmatitu
(Loučná u Litvínova).
Velikost vzorku 159 mm.
skoryl
Skoryly na albitu
(Dolní Bory).
Velikost vzorku 52 mm.
skoryl
Krystaly skorylu narůstající
na živec
(Bobrůvka).
 Velikost vzorku 60 mm.
skoryl
Ukončené krystaly skorylu
 (Bohdalec).
Velikost největšího
krystalu 21 mm.
skoryl
Drúza záhnědy se skorylem
(Rousměrov).
Velikost vzorku 92 mm.

skoryl
Skoryl v živci
(Písek - lom "U Obrázku").
 Velikost vzorku 136 mm.
skoryl
Skoryl v živci
(Dolní Bory - Hatě).
Velikost vzorku 116 mm.

skoryl
Skoryl s muskovitem
(Horní Bory).
Velikost vzorku 73 mm. 

skoryl
Krystaly skorylu zarůstající do pegmatitu
(Dolní Chrášťany).
 Velikost vzorku 64 mm
skoryl
Krystaly skorylu v pegmatitu
 (Dolní Třebonín).
Velikost vzorku 37 mm.
skoryl
Krystaly turmalínu (skoryl-dravitu) zarůstající do pegmatitu
(Krupka - štola Prokop).
Velikost vzorku 56 mm.




Jakub Mysliveček ©