minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Amatérská burza minerálů a zkamenělin Teplice (15. ročník)
(den konání 28.9. 2024)

budova

Budova gymnázia v Teplicích, kde se burza koná pravidelně vždy v září již 15 let.


   Jako každý rok poslední sobotu v září obsazuje burza v Teplicích. Jedná se sice o menší burzu, kde nejsou návaly lidí, ale co se kvality týče, tak je to za mě asi druhá nejlepší burza u nás. Velkou zásluhu za to má organizátor díky zákazu prodejů šmuků apod. Burza je tak zaměřena na přírodní ukázky (maximálně opracované přírodní ukázky) minerálů, ale také hojných zkamenělin či bohatý výběr literatury. Navíc jako typická regionální burza je plná především věcí, které jsou mému srdci nejbližší (to ale neznamená, že na burze nenajdete vzorky ze zbytku ČR či ze světa).
hala

Tentokrát se burza konala stejně jako v roce 2022 v 1. patře gymnázia.



Hned u vstupu má stůl organizátor burzy Zdeněk Dvořák. Ten nabízí vždy pěkné především regionální ukázky minerálů  zkamenělin.
   Ještě jednu věc mám však spojenou s teplickou burzou a to je pravidelná podzimní nemoc. Nevím, jak je to možné, ale VŽDYCKY kolem této burzy jsem nemocný. Bez legrace si nepamatuju za posledních x let, že bych na burze netahal nudli. Letos tomu nebylo jinak, jen naštěstí nemoc přešla během týdne, takže až na zastřený hlas jsem byl dnes již použitelný. Nikdo z kamarádů dnes na burzu nejel a ani po burze jsem pak neměl v plánu nikam jet právě skrz zrovna prodělanou nemoc. Přesto jsem si ale svou oblíbenou burzu nechtěl nechat ujít.


   Podobně jako před 2 lety se burza tentokrát přesunula do 1. patra gymnázia, jelikož v přízemí probíhaly volby. Ono první patro mi přijde pro konání burzy lepší (hlavně z toho důvodu, že se dá jít do obou chodeb a burza je tak trochu symetričtější). Tedy až málo světla hned u schodiště (někteří vystavovatelé měli jen malé lampičky a jejich nabídka téměř nebyla vidět). Já jsem postupně prošel tuším 4 třídy nalevo od schodiště. Jelikož se mi v Příbrami moc nevedlo a má burzovní peněženka tak nebyla zrovna plná, tak jsem měl omezený rozpočet. Přesto jsem doufal, že si něco pořídím.
trida

V každé třídě bylo kolem 5 vystavovatelů. Byl jsem zde mírně před oficiální otvíračkou, takže návštěvníků bylo opravdu pomálu.


pyrit

Pyritová konkrece s dobře vyvinutými pyramidálními krystaly
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku 58 mm.
Zakoupeno za 50 Kč.
   První co mi skončilo v batohu, byla velmi pěkná ukázka pyritové konkrece z Jeníkova za 50 Kč. Vzorků bylo na stole více, navíc všechny za stejnou cenu, ale tato ukázka kvalitou vyčnívala a cena byla směšná. U vzorků navíc bylo uvedeno, že se jedná o markazit, což je poněkud běžná chyba u materiálu z této lokality (ale to jsem na stránkách psal již mnohokrát). O kousek dál jsem si pak u dalšího vystavovatele všiml pěkných ukázek sádrovců ze Strkovic, jenže u nich nebyly cenovky. Jak se říká: “Líná huba, holé neštěstí.“, takže jsem se zeptal, kolik by vzorky stály. Menší kusy stály po 50 Kč a větší kusy 100 Kč. Nebylo co řešit – vzal jsem rovnou dva větší vzorky.


   Dál jsem pak narazil na další zajímavé vzorky, ale jak jsem psal výše – musel jsem dost šetřit. Za zmínku stojí velice pěkné markazity z Bíliny u Romana Grambličky, které stály tuším do 400 Kč, nicméně u markazitů je třeba mít se na pozoru. Především vzorky z uhlí se po čase díky oxidaci rozpadají a jako produkt vylučují kyselinu sírovou. Ta může poničit podstavce i celé vitríny, případně okolní vzorky. Navíc mám doma dost vlhko, takže tyhle věci už raději neriskuji a veškeré markazity z uhelných dolů, které doma mám, jsou menší vzorky, které se vejdou do uzavíratelných plastových krabiček. Tím se omezí přístup vzdušné vlhkosti ke vzorku a případně to „schytá“ jen krabička. U Romana se daly pořídit také na dnešní dobu pěkné krystaly barytu z Dědovy hory u Neřežína.
sadrovce

Zaujal mě tento výběr strkovických sádrovců. Čtyři sloupce zleva byly po 50 Kč za kus a zbylé pravé sloupce pak byly za 100 Kč za kus. Velikosti největších krystalů dosahovaly téměř 10 cm.


sadrovec

Srostlice sádrovce
(Strkovice u Postoloprt).
Velikost vzorku 98 mm.
Zakoupeno za 100 Kč.
   V poslední třídě jsem pak pokecal s Luďkem Šimčíkem a zkoukl vzorky pana Svejkovského. Zpět jsem to vzal po stolech v chodbě, kde byla například nabídka p. Hašpla nebo P. Fuchse. Kde jsem se ale zarazil, to byl stůl Tomáše Malého. Stůl byl totiž plný hlavně jáchymovských vzorků. Ty se dnes po burzách objevují jen málokdy a navíc povětšinou jen v několika málo základních druzích, případně za příšerné ceny. Tady se ale dalo pořídit opravdu mnohé za ceny, které bych řekl, byly odpovídající. Mě tu zaujaly pěkné vzorky stříbra. Jachymovské stříbro už nějakou dobu sháním pro sebe i pro studenty. 


   Samozřejmě vzorek za desítky tisíc jsem mohl jen obdivovat, ale byly tu i malé krabičky s pěknými krystalovanými drátkovými agregáty. Jeden jsem si tedy pořídil pro sebe za 500 Kč. Vzorek pro studenty jsem už nepořídil, jelikož jsem si říkal, že se vrátím, když zbyde budget (ne, nezbyl :-) ). Potom jsem se na chvíli zakecal s kamarádem Tomášem a musel jsem rychle skočit ven do auta předat nějaké vzorky na řezání Karlovi. Ještě mi ale zbývalo projít zbytek burzy, takže jsem se brzy vrátil a pokračoval do chodby vpravo od schodiště.
lestenky

Na burze bylo k vidění také mnoho leštěných ukázek z Krušných hor.


markazit

Roman Gramblička přinesl pěkné ukázky markazitů z Bíliny. Velikosti největších drúz kolem 15 cm.
   Vpravo jsem pak narazil na spoustu známých tváří. Hned na začátku byl např. Lukáš Liška nebo Přemek Dušek (jako vždy se svou parádní nabídkou vltavínů). Samozřejmě zde bylo i plno dalších vystavovatelů, které po jménu neznám a kteří měli povětšinou regionální minerály. V poslední třídě jsem pak našel Tomáše Lisku s Evou Málkovou, takže jsme si povyměňovali nějaké předem domluvené šutry (síru od Tomáše můžete najít ve fotogalerii níže) a hlavně chvíli pokecali. O kousek dál jsem pak u Tomáše Štefana našel pár pěkných vzorků zeolitů z Českého středohoří no a ve třídě byl také p. Zeman, který měl na stole jako vždy pár vzorků, které mě zaujaly.


   Dnešní budget byl ale dost vyčerpaný a navíc jsem si u vchodu ještě něco vyhlédl, takže jsem zde nenakupoval. Nejvíce mě zaujala drúza křišťálu z Obřího dolu. Vzorek stál 1000 Kč a jednalo se opravdu estetickou ukázku bez polámaných krystalů, ale typického pumpellyitu na vzorku bylo opravdu málo. Hodně jsem o vzorku přemýšlel, ale nakonec jsem ho na stole nechal, jelikož bych šel dost do mínusu. Nakonec jsem tedy vrátil ke vchodu, kde jsem chtěl koupit jednu permskou rybku, ale ta už na stole nebyla (Tomáši já vím, že jsi jí koupil ty!). Rozhodoval jsem se tedy mezi tím, zda-li koupím za 400 Kč knihu Třetihorní fauna severočeské hnědouhelné pánve nebo za 300 Kč pěknou ukázku Walchie z Otovic. Nakonec vyhrála ta Walchie.
maly

Stůl Tomáše Malého s pěknými ukázkami minerálů především z Jáchymova.


stribro

Kostrovitě vyvinuté drátky stříbra
 (Jáchymov - šachta Svornost).
 Velikost vzorku 16 mm.
Zakoupeno za 500 Kč od T. Malého.
   Ale tentokrát měli i pěknou nabídku menších krystalků. Vybral jsem tedy jeden pěkný soudečkovitý krystal výrazně světle modrého safíru za 130 Kč a myslím, že to studentům bohatě stačí. Už už jsem odcházel, když v tu chvíli mě zaujala jedna bedýnka strčená bokem, ve které byli vidět nějaké ty ukázky trilobitů. Poznal jsem tmavé graptolitické břidlice z ražby metra D v Praze a zpozorněl jsem. Požádal jsem o danou bedýnku a nestačil se divit. V bedýnce byli poměrně pěkné vzorky. Vybral jsem si nakonec dva kusy trilobita Odontochile hausmanni (lepší kusy se mi nějak dlouhodobě vyhýbají) z Radotína za 400 Kč. Dál jsem si nemohl nechat ujít dva vzorky právě ze stavby metra a to graptolity, nejspíše druh Spirograptus spiralis za 200 Kč a vzácného trilobita Onnia superba za 800 Kč.


   Takže rychlé shrnutí – na burze bylo určitě co pořídit a především z regionálních ukázek bylo rozhodně co vybírat. Vypíchnul bych stůl se vzorky z Jáchymova, které mě zaujaly asi nejvíc. Bylo trochu smutné po burze jet domů, jelikož mám tuto burzu spojenou s následnou výpravou do terénu, ale dnes to bohužel nějak nevyšlo. Tedy … asi na hodinku jsem se po cestě domů zatavil kousek od Teplic na lokalitě, kde mám nevyřešené cosi, co připomíná hrachovec. Jel jsem tam odebrat pár vzorků na výzkum a pak hned domu. Ale nebudu lhát – nejradši bych někam jel na celý zbytek dne, jelikož jsem na šutrech nebyl téměř 2 měsíce.
walchia

Větvička walchie z tzv. wachiového obzoru (Otovice u Broumova).
 Velikost vzorku 199 mm.
Zakoupeno za 300 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených vzorků)




Jakub Mysliveček ©