minj
Lokality


Lipno nad Vltavou

lipno
Lokalita s bílými sekrečními křemeny na jaře 2011.
   Jedná se o lokalitu Kaplické jednotky. Nachází se při hlavní silnici z Černé v Pošumaví na Lipno nad Vltavou asi 500 m před hotelovým komplexem Lipno Marina po pravé straně silnice. Při vysušování bažinatého pozemku zde byly vyhlobeny odvodňovací strouhy, ve kterých se odkryly bílé sekreční křemeny typické pro Kaplickou jednotku. Lokalitu objevil pan M. Kubišta z Vyššího Brodu.


   V sekrečních křemenech se vyskytují četné krystaly světle růžového až tmavě fialového andalusitu. Krystaly dosahují velikosti až 8 cm. Dále se zde vyskytuje hojný sillimanit dosahující podobných rozměrů. Třetí forma Al2SiO5  kyanit se zde vyskytuje jen vzácně. Modré lišty dosahují max. 3 cm.
   Dalšími místními doprovodnými minerály je apatit tvořící zelená zrna do 3 cm, žlutozelený fluorapatit, ilmenit tvořící kovově šedé destičky do 1 cm. Velmi vzácným minerálem je safír. Ten se vyskytuje jako světle modrá zrna do 5 mm zarostlá v andalusitu. Vzácně se objevuje rutil do 1,5 cm a byl zde nalezen i jeden vzorek grossuláru. Jelikož se lokalita nachází v Kaplické jednotce je zde v sekrečních křemenech přítomen i masivní křišťál a záhněda.
lipno
Lokalita s bílými sekrečními křemeny na jaře 2011.


Možnosti sběru:
   Minimální - lokalita byla bez problému přístupná až do léta 2011. V tu dobu se místní terén začal zarovnávat a připravovat pro stavbu neznámé budovy. Ještě v létě 2012 se zde nacházelo několik míst s odkrytými sekrečními křemeny. Dnes (jaro 2013) je pravděpodobně lokalita již zavezena. Jisté možnosti skýtá okolí lokality, kde se mohou nacházet volné sekreční křemeny s andalusity.


andalusit
Andalusit (Lipno n/L).
andalusit
Pěkná ukázka malých krystalů andalusitu (Lipno nad Vltavou).
Velikost vzorku 41 mm.
andalusit
Krystal Andalusitu (Lipno n/L)


apatit
Fluorapatit (Lipno n/L.).
Velikost krystalu 24 mm.
sillimanit
Sillimanit (Lipno n/V.).
Velikost cca. 30 mm.
andalusit
Andalusit (Lipno nad Vltavou). Velikost vzorku 45 mm.lipno lipno

Jakub Mysliveček ©