|
|
V roce 2025 jsem
navštívil celkem 4 burzy (všechny jako
vystavovatel). Aby nebyly stránky zbytečně zahlcené, tak
v této reportáži najdete rychlé shrnutí
všech těchto akcí.
Navštívil jsem:
1. Praha - Strašnice (15.2. 2025)
2. Příbram (15.3. 2025)
3. Smíchov (7.12. 2025)
4. Písek (13.12. 2025) |
Klasická mineralogická burza Praha - Strašnice
(den konání 15.2. 2025)
|
Jako první burzu roku 2025 jsme s Martinem tradičně
navštívili tu ve Strašnicích, mezi
sběrateli často nazývanou jako právě tu
„Amatérskou“ s velkým A. No netajím se
svým názorem, že mi tato burza přijde tou
nejlepší burzou v rámci celé ČR. Ano, je
amatérská. Ano, koná se v místě, kde se
nedá rozumně zaparkovat. Ano, koná se v prostorách
školy v dost stísněných podmínkách.
Ale sakra, tahle burza je prostě top akce, kde se vždy sejdou
opravdoví nadšenci. Letos mi tato burza trošku
vlila zpět krev do žil a dokázala trošku změnit
názor na české burzy v poslední době, jelikož
člověk tu prostě mohl najít opravdu pěkné vzorky ke koupi
či výměně. Zároveň nálada je tu prostě
jiná, než na jiných burzách (podobná je
snad jen v Písku). |
|
Martin u naších stolů kolem půl deváté - od
té doby jsem se už od stolu až do jedné hodiny nedostal.
|
Po burze jsem se šel projít opět až poté, co
davy návštěvníků postupně odešly a kolem
jedné hodiny už byl klid. Díky tomu mi ale spoustu
krásných vzorků uteklo. Přesto jsem stihl sehnat hromadu
věcí, tentokrát poměrně i hojnou výměnou. Obecně
jsem si na burze všiml samozřejmě nových nálezů
sádrovců z Velkých Němčic (sám jsem nějaké
přebytky měl), poměrně hojných Heřmanovských koulí
(údajně z roku 1973, ale bylo jich až podezřele mnoho a na
více stolech), hojné byly také vzorky
minerálů vulkanických dutin ze Cvikova. A jinak se
jednalo o klasiku, kterou můžete vidět na pomalu všech
burzách v ČR (leštěnky ze světa, acháty z ČR,
polské hality a sádrovce, bulharské rudní
minerály, mnoho klasických ukázek z ČR,
pěkné byly též staré vzorky z Příbrami,
…). S I. Vašinou jsem směnil nějaké salmiaky z
Ostravy – Heřmanova a stroncianit z Třince. S T. Malým
jsem zase vyměnil své přebytky za jeho přebytky z
Jáchymova a to stříbro (do školní
sbírky), rammelsbergit a neskutečné pseudomorfózy
proustitu po stříbře! Z koupě jsem pořídil
pěkný markazit z Bíliny od R. Grambličky, hesonit z
Vápenné, vesuvian taktéž z Vápenné a
dva vzorky minerálů jsem také dostal od kamaráda a
fanouška. Z burzy jsem odcházel velice spokojen.
FOTO = Burza Strašnice (včetně všech zakoupených vzorků) |
Rychlé
foto mé nabídky. Na podstavečcích mimo krabičky
nabízím převážně vzorky vyřazené
přímo ze sbírky. |
|
Martinova nabídka pouze českých minerálů. |
|
Asi
všichni čekali, že burza bude narvaná sádrovci z
Velkých Němčic. Kupodivu je na burze mělo asi jen 5
vystavovatelů a neviděl jsem žádné opravdu
sbírkové kusy. |
| g |
|
g |
|
g |
Na burze bylo
také velice málo fosilek. Kromě mé nabídky
jsem pak už našel jen dvě krabice s těmito trilobity (a
jedním vzorkem mosasauřích zubů). |
|
U O. Myslivce se
daly pořídit minerály především ze
severozápadních Čech. Zde bohatší
nabídka vzorků z Rokle u Kadaně. |
|
Bohatá nabídka leštěných křemenných hmot z Telnice a Krásného Lesa. |
| g |
|
g |
|
g |
Krystaly vesuvianu (Vápenná). Velikost vzorku 83 mm, délka největší krystalu 41 mm.
Rok nálezu 2023.
Zakoupeno za 300 Kč. |
|
Radiální agregáty stroncianitu na prachovci (Třinec).
Velikost vzorku 139 mm. |
|
Bohaté krystalické povlaky salmiaku z hořící haldy
(Ostrava - Heřmanice).
Velikost vzorku 62 mm. |
Jarní mineralogická burza KD Příbram
(den konání 15.3. 2025)
|
Naše druhá letošní
navštívená burza byla opět jarní
Příbram. Na tuto burzu už jsme popravdě nechtěli po
zkušenosti z podzimu jezdit (v podstatě to pro nás bylo
dost prodělečné a s kamarády jsme konstatovali, že na
burze nebylo vlastně co koupit – já tehdy pokoupil aspoň
fosilky). Jelikož tomu ale Martin chtěl dát ještě jednu
šanci, tak jsme se nakonec přihlásili s tím, že to
bude asi naše poslední Příbram. A ono to tak asi
skutečně bude. Z burzy jsme totiž odcházeli sice celkem
spokojení co se prodejů týče, ale opět pokud jsme si
nedomluvili nějaké předání vzorků předem, tak
téměř nebylo co koupit. Kvalita vzorků totiž stále
klesá úměrně s rostoucími cenami, které si
za ty vzorky vystavovatelé říkají. Zde je ale
třeba poznamenat, že za to nemůže burza v Příbrami, ale je to
obecný problém na všech burzách. Co v
rámci samotné burzy vidím jako problém je
stále se rozšiřující sortiment
šmuků, kterých je na této původně kvalitní
sběratelské burze už opravdu hodně. |
|
Vstupní sál burzy těsně před oficiální otvíračkou.
|
Burza má také problém s tím, že sem
jezdí stále stejní vystavovatelé.
Málokdo z nich má nějakou novou nabídku a
zkrátka tato má celkem 7 návštěva
této burzy mě již v ničem nemohla překvapit. Věděl jsem, že když
půjdu do jednoho roku sálu, tak tam najdu toho stejného
vystavovatele s těmi stejnými vzorky jako na předchozích
burzách a že když půjdu do zadního malého
sálu, tak tam budou hlavně šmuky. Mimochodem do toho
zadního sálu jsem se odvážil zajít a kromě
šmuků mě tu překvapila také nějaká
hrající zvonkohra (nejspíš
puštěná z repráku) u jednoho stolu. Být
vystavovatel v této místnosti, tak bych asi po
chvíli nabíhal hlavou do zdi. Z celé burzy jsem si
odnášel dva vzorky. Jeden z nich je větvička přesličky z
lokality Otvovice, kterou mi daroval kamarád Jirka (je z akce,
kdy jsme v září 2023 byli na lokalitě spolu a já
jsem mu ten nález tenkrát moc záviděl).
Druhý vzorek byl jediný koupený kámen z
burzy a byl jím pěkný hrachovec z Karlových Varů z
roku 1965, který jsem koupil za 900 Kč. Hrachovec je
česká klasika, kterou jsem do sbírky sháněl
dlouho, ale dosud nebyl žádný takové kvality,
abych si jej pořídil.
FOTO = Burza Příbram (včetně všech zakoupených vzorků) |
Bohatá nabídka vzorků u
M. Filippiho. |
|
Nabídka klasických minerálů z Příbrami. |
|
Na
některých stolech se mezi spoustou pro mě
nezajímavých vzorků našli i nějaké ty
zkameněliny. |
| g |
|
g |
|
g |
Na burze jsem
zahlédl i tyto klasické báňské
připínáčky. Až doma mi došlo, že jsem si taky
nějaký mohl koupit, jelikož nějaké z nich nemám. |
|
Nabídka minerálů z ČR od p. Osvalda. |
|
A jako vždy zde měl stůl také L. Gubanec se svými typickými UV minerály. |
| g |
|
g |
|
g |
V zadní malém sále už je to opravdu téměř výhradně o šmukách - bohužel. |
|
Větvička Asterophyllites sp. (Otvovice - halda dolu Jan). Velikost vzorku 141 mm. Rok nálezu 2023. |
|
Klasická ukázka aragonitu - var. hrachovec (Karlovy Vary).
Velikost vzorku 88 mm.
Rok nálezu 1965.
Zakoupeno za 900 Kč. |
Předvánoční mineralogická burza Praha - Smíchov
(den konání 7.12. 2025)
|
Jako třetí burzu jsem letos navštívil až
burzu na pražském Smíchově. Původní plán
byl tedy navštívit dvě zářijové burzy a to
OpenAir v Brně a klasickou burzu v Teplicích, nicméně
Brno bylo zrušeno a v době burzy v Teplicích mě skolila
chřipka, takže jsem nikam nejel. Proto jsem se na burzu dostal až takto
po půl roce. O burze na Smíchově jsem toho na
stránkách napsal už mnoho a je to vlastně
nejstarší burza, kam jezdím pravidelně jako
vystavovatel (už od roku 2015). Tato malá burza s rodinnou
atmosférou je jedna z mých
nejoblíbenějších burz u nás a to
právě díky specifickému prostředí a
náladě mezi vystavovateli i návštěvníky.
Bohužel stejně jako loni se ve stejný den jako tato burza konaly
ještě dvě další akce, respektive velká
prodejní výstava na Holešovicích a
zároveň proběhla i jedna paleontologická exkurze v
pražském Radotíně, což jistě ovlivnilo
potencionální účast
návštěvníků. Přesto měla akce rekordní
počet návštěvníků a to rovných 320 (což je
srovnatelné s prvními roky burzy v Teplicích). |
|
V některých místnostech mi přijde, jakoby se zde zastavil
čas, jelikož jsou zde stále stejní vystavovatelé
se stále stejnými vzorky.
|
Jelikož od jara uběhlo dost času, tak jsem obměnil svou
nabídku vzorků. Opět jsem měl nabídku rozdělenou na
část se sbírkovými vzorky a druhou část
jsem poté věnoval především novinkám z
tohoto roku. Měl jsem například kalcity z Černého Dolu,
hematity z Dobrčic, nové fosilky z Nechranic a mnohé
další. Martin pak přivezl svou klasickou nabídku
jak českých vzorků, tak zahraničí. Já jsem měl
svou nabídku rozloženou celkem rychle, takže jsem se mohl
jít rovnou projít po burze, zatímco Martin
řešil problém s cedulkami. Díky tomu jsem se jako
jeden z prvních dostal k nabídce Jirky Sailera,
který má vždy super vzorky za super ceny. Pořídil
jsem velkou drúzu sádrovce z končící
lokality Březno u Loun (také nazývané u
Postoloprt, což je spíš pravdou, ale zvyk je zvyk). Takto
velký vzorek jsem já osobně na lokalitě našel jen
jediný a né v takové kvalitě, takže jsem jej musel
mít. Stál mě 900 Kč, což byl tedy nejdražší
vzorek, který jsem u Jirky pořídil. Dále jsem za
400 Kč sehnal drúzu analcimu z Libodřic, za 300 Kč
krásnou drúzu křemene ze Starova a nakonec jsem si
také všiml, že v téměř vybrané bedně se
sádrovci z Velkých Němčic zůstal krásný
vzorek za 200 Kč. Vzhledem ke kvalitě vzorku a hezké cenovce
jsem jej tu nemohl nechat, přestože mám z lokality
vlastní nálezy a celý stále neumytý
kbelík. Od Jirky jsem tedy odcházel se
zruinovaných budgetem, ale opravdu se vyplatilo a nákupů
nelituji. Na burze jsem poté koupil ještě 3 vzorky a to
jeden sfalerit ve varietě kleofán s galenitem ze
slovenského ložiska Hodruša Hamre za 100 Kč u Alexe
Strnada, pak velký kus wolframitu z Cínovce za 300 Kč u
staršího pána, který měl půlku cedulek
špatně, ale zrovna tento vzorek měl určený správně
(tedy až na tu cenu, která podle mě byla výrazně
podstřelená) a nakonec topaz z Utahu za 70 Kč od Vojtěcha
Lysenky. Poslední tři zmíněné vzorky půjdou na
doplnění naší školní sbírky.
Z burzy musím vyzdvihnout stůl Lukáše
Gubance a Petry Dvořákové, kteří si první
patro 1. budovy v podstatě ukradli pro sebe a UV aktivní
minerály. Říkám to dlouho a budu to říkat
stále, ale zkrátka na téhle nabídce je
vidět absolutní zápal pro věc a je to velký
tahák burz, kam tato putovní prodejní
výstava dorazí. Z dalších nabídek
zde byli zastoupeni sběratelé, které zde
potkávám vždy, takže se stačí podívat do
předchozích reportáží pro hrubou představu o
osazenstvu. Co mě dost mrzí je fakt, že jsem nezašel
kouknout do skleníku, jelikož se tam daly sehnat pěkné
ukázky chalkotrichitu ze Studence (to jsem zjistil až po burze).
Jak jsem psal výše, tak burza měla
nejvyšší dosud zaznamenanou
návštěvnost a byla opět příjemná. Já
jsem nakonec odcházel v drobném mínusu díky
nákupům, ale zkrátka tuhle malou komorní akci si
nikdy nenechám ujít.
FOTO = Burza Smíchov (včetně všech zakoupených vzorků) |
Prostory burzy
jsou malé a do jedné místnosti se moc
vystavovatelů nevejde, nicméně tím je právě tato
burza jedinečná - je zkrátka taková více
rodinná a čistě amatérská. |
|
Nabídka krásných velkých drúz sádrovce z Března. |
|
Na burze bylo k vidění velké množství vzorků z krkonošské lokality Černý Důl. |
| g |
|
g |
|
g |
Ukázka
špatně skladovaných vzorků. Historické
sádrovce ze Strkovic jsou zde pohozené jen tak. Vzhledem
k nízké tvrdosti sádrovce se tak každým
pohybem znehodnocují. A také chyběly ceny. |
|
V první
budově byl umístěn také stále se
rozvíjející stánek Lukáše
Gubance. Nevím kam až se chce Lukáš s
prezentací a nabídkou UV minerálů posouvat, ale už
jen pozorování jeho zápalu mě baví. |
|
Lukášova nabídka UV minerálů. |
| g |
|
g |
|
g |
Jedna za
největších drúz sádrovce, kterou jsem z
dané lokality viděl, takže jsem ji přirozeně musel mít
(Březno u Loun). Velikost vzorku 134 mm.
Zakoupeno za 900 Kč. |
|
Drúza křemene zbarvená železem (Starov u Volyně).
Velikost vzorku 130 mm.
Zakoupeno za 300 Kč. |
|
Drúza barytu narůstající na fluorit (Běstvina).
Velikost vzorku 150 mm.
|
Předvánoční mineralogická burza Písek
(den konání 13.12. 2025)
|
Poslední burza v roce je pro mě vždy Písek. Tato
klasická burza je něco, co si i přes fakt, že musím
vstávat ve 4 hodiny ráno a jet téměř 300 km tam a
tu stejnou dálku zpět, zkrátka nemohu nechat ujít. Proč? Ono to má dva důvody. Ten
první je, že díky vzdálenosti zde mohu
nabídnout vzorky, které nikdo jiný moc nemá
a tím pádem je má nabídka jedinečná.
A ten druhý je po burze, kdy s kamarády vždy máme
jistou akci, kterou tu ovšem nebudu rozebírat. Loni pro
mě byla burza v Písku velké špatné (o
mé vzorky téměř nebyl zájem a zároveň jsem
i nakupoval, takže jsem byl v solidním mínusu). Proto jsem se trochu
bál, jak bude vypadat letošní ročník i skrz
né úplně dobré prodeje na burze na Smíchově
před týdnem. |
|
Hala Elim, kde se burza každoročně koná.
|
Nicméně skutečnost byla nakonec přesně
odlišná, než předpoklad. Musím konstatovat, že
letošní burza v Písku byla za mě asi zatím
nejlepším ročníkem, kterého jsem se dosud
zúčastnil a to i přesto, že kamarád Martin poté co
prošel burzu (před otevřením pro
návštěvníky) přišel s tím, že na
burze není co koupit a burza je plná
béčkových kamenů. A teď se pojďme podívat proč se
mi burza tak líbila. Poté co jsem si postavil stůl, tak
jsem se šel asi na 15 minut také projít
ještě před otvíračkou. Nedostal jsem se daleko, ale už i
tak jsem stihl od Petra Šindeláře koupit
ukázkový almandin na rule ze Senorad. Vzorek je sice
lepený, ale vzhledem ke stupni preparace granátu je to
pochopitelné a na rozdíl od spousty dalších
sběratelů mi inteligentně lepené vzorky (nesmí to
být výrazně vidět) nevadí. Tenhle vzorek mi hned
na začátek udělal radost. Dál jsem koupil tři vzorky (z
toho dva pro studenty) a to u p. Toegela. Jednalo se o wolframit z
Hubru (protože ten wolframit ze Smíchova si nakonec
nechám do své sbírky) za 290 Kč a kasiterit
taktéž z Hubru (za 210 Kč). Oba vzorky pěkně doplní
školní sbírku rudních oxidů. Pro sebe jsem
si pak koupil malinký cerusit z Oloví, nicméně mě
zaujaly dvě věci. Zaprvé cena (120 Kč), ale zadruhé
především historické cedulky. Vzorek
pochází z roku 1972 a jsou u něj dvě historické
cedulky, přičemž jedna je ručně psaná s přesným popisem
místa nálezu. A já prostě tyhle vzorky s
příběhem a historickými cedulkami mám rád.
U Michala Filippiho jsem pak koupil taktéž dva vzorky.
Chalkopyrit s galenitem z Banské Štiavnice za 60 Kč byl
pro studenty a krásně omezený pseudoleucit z
Loučné pod Klínovcem za 300 Kč, který byl pro mě. Sice
tamní vzorky mám z vlastních sběrů, ale už
ubývají a takhle ostře řezaný krystal nemám
žádný. U vedlejšího stolu Honzy Louna jsem
si pofotil pár pěkných vzorků včetně Johanna Sebastiana
Bacha (viz foto
:-) ). No a pak už jsem viděl, že se do haly hrnou davy
návštěvníků a musel jsem se vrátit ke
stolu. Ještě jsem rychle stihl proběhnout poslední řadu
stolů vlevo od vchodu a už jsem upaloval zpět ke svému stolu.
Očkem jsem pak zavadil na stole Jirky Zikeše a koupil
ještě sfalerit ve varietě kleofán z
Ševětína za 50 Kč, opět pro studenty.
A od té doby (bylo kolem 9. hodiny) jsem se až do
půl jedné absolutně nezastavil a nedostal se od stolu. Letos byla
nejspíš enormní návštěvnost a
projevilo se to i na zájmu o mé vzorky. Zkrátka o
klasiky od nás ze severu byl zájem.
Především mi mizely sádrovce z Března, hematity z
Dobrčic, baryty z Teplic, silikokarbonátové konkrece ze
Všechlap, ale třeba i rozličné vzorky z Hradiště a
dalších lokalit. Už po hodině jsem věděl, že se mi
nákupy vrátily a také jsem věděl, že pokud to tak
bude pokračovat, tak se vydám na další kolo až se
situace trochu uklidní. Velice mě potěšila
kamarádka Alena, která mi darovala vzorky z Dědovy /
Jedové hory a to pro mě do sbírky i pro studenty
(ještě jednou moc děkuji – jsou parádní!).
Pokecal jsem se spoustou známých, domluvil nějaké
akce a potěšil pár dětí, které
svírali těch 30 Kč v ruce a urputně vybírali ten jeden
vzorek ze stolu, aby vzápětí zjistili, že ho dostanou
jako dárek (mladá generace se musí podporovat). :-)
Jelikož pro mě byla burza velice
úspěšná, tak jsem ještě kolem jedné
hodiny vyrazil na druhé kolo nákupů. Tentokrát
jsem zamířil do prostředního sektoru stolů. Ty jsou na
rozdíl od levého sektoru (od vstupu) zaměřené jak
na přírodní minerály a zkameněliny a literaturu,
tak také na různé upravené minerály a
šperky. Tvoří tak přirozený přechod mezi
pravým sektorem, kam raději ani nezacházím,
protože tam vládnou korálky, šmuky, Andarky,
šungit a čakry machry… A opět jsem pokoupil nějaké
vzorky. U pana Zemana se zastavuji vždy, protože má
většinou pěknou nabídku starých sběrů z
bývalého Československa. A tentokrát mě sám
upozornil na „pěkný objekt k focení“ a to na
kermezit z Kremnice z roku 1982. Vzorek byl parádní a
takový se už dnes jen tak nevidí, navíc za 1500
Kč. Tak trochu jsem ho vyfoukl třem případným
zájemcům, ale holt s takovými věcmi se nemá
čekat… Poslední vzorek, který jsem koupil byl zub mosasaurida druhu Mosasaurus beaugei z Maroka
(oblast Khouribga) za 450 Kč. No a jako
třešničku na dortu jsem koupil knihu Trilobiti
berounských pramoří od dvojice autorů V. Zieglera a R.
Šariče, která letos vychází u nás na
ČGS a kterou si od kolegy R. Šariče nechám podepsat. Je
to krásná kniha, kterou mohu vřele doporučit (časem bude
i v seznamu doporučené literatury na stránkách).
Kniha mě stála 400 Kč.
Kdybych to shrnul – burza se velice povedla a to jak
prodeji, tak nákupy vzorků do mé i školní
sbírky. Nevím, čím to bylo způsobeno, jelikož
minulý rok byla nálada výrazně
odlišná (asi díky Andrejovi nám už
lítají pečení holubi do pusy…). :-D
Né, reálně si myslím, že se trh zkrátka
trochu rozhýbal a díky tomu byla ta situace
zkrátka lepší. Ať tak či onak, poslední
letošní burzu jsem si moc užil a teď už jen musím
umístit ty koupené vzorky do polic. :-)
FOTO = Burza Písek (včetně všech zakoupených vzorků) |
Burza těsně před otevíračkou pro návštěvníky. |
|
Nabídka československých minerálů u Marka Bláži. |
|
Nabídka Aleše Červeného především s křemeny a kalcity z JZ Čech. |
| g |
|
g |
|
g |
Jako vždy byla vidět pěkná nabídka z kovářovických pegmatitů. |
|
Nabídka
pana Toegela - o tomto berylu jsem přemýšlel, ale když už
jsem na něj měl peníze, tak byl pryč. |
|
Zaujaly mě také tyto mamutí stoličky a kosti. Vše však bylo nevhodně konzervované. |
| g |
|
g |
|
g |
Zub mosasaurida druhu Mosasaurus beaugei ve fosforitu (Maroko - Khouribga).
Velikost vzorku 98 mm,
velikost zubu 45 mm.
Zakoupeno za 450 Kč. |
|
Krásná
ukázka kermezitu v dutině kalcitu (Slovensko - Pezinok -
"Antimonitová štola"). Velikost vzorku 85 mm.
Rok nálezu 1981.
Zakoupeno za 1500 Kč. |
|
Almandin na pararule (Senorady). Velikost vzorku 97 mm, velikost krystalu 35 mm.
Zakoupeno za 500 Kč. |
Krátké shrnutí na závěr:
V roce 2025 jsem se zúčastnil celkem 4 burz, což je
přesně o 2 burzy méně, než mám poslední roky ve
zvyku. Důvodem bylo zrušení zářijové burzy
v Brně, na kterou jsme se chtěli jet v roce 2025 poprvé
podívat. Zároveň skrz nemoc jsem se letos ani
nepodíval jako návštěvník na burzu v
Teplicích (kterou mimochodem letos poprvé
nepořádal Zdeněk Dvořák a na 16. ročník jsem
neslyšel úplně kladné ohlasy). Do své i do
školní sbírky jsem si pořídil spoustu
pěkných vzorků (a pár kousků literatury). Kupodivu jsem
letos ani moc nekupoval zkameněliny, které ovládly mou
burzovní sezónu 2024. Vypíchnout musím
především tyto vzorky minerálů, které mi z
letošních nákupů, výměn či darů na
burzách dělají největší radost: stroncianit
z Třince (burza Strašnice), salmiak z Ostravy (burza
Strašnice), pseudomorfózy proustitu po Stříbře
(burza Strašnice), vesuvian z Vápenné (burza
Strašnice), hrachovec z Karlových Varů (burza
Příbram), křemen ze Starova (burza Smíchov),
sádrovec z Března u Loun (burza Smíchov), almandin ze
Senorad (burza Písek), kermezit z Kremice (burza Písek) a
cinabarit z Jedové hory (burza Písek). První
burza, které se plánujeme v roce 2026 zůčatnit pak bude
opět klasická amatérská burza v Praze -
Strašnicích, která se bude tentokrát
pořádat až 21.2.2026 (povětšinou bývala na přelomu
ledna a února). |
|