minj
Lokality

 Mineralogie 

Expedice Krakonoš 2 - 2. a 3. den
(den konání 13.-14.7. 2025)

studenec

Tenhle lom mám prostě rád, ikdyž nejlepší léta už má asi za sebou.


   

   Po vydařeném, ale propršeném prvním dni naší vícedenní sběratelské akce jsme se těšili na druhý den. Ten totiž bývá většinou zaměřený na stěžejní lokality. Jenže někteří z nás (já) jsme se těšili až příliš a v rámci příprav večer předchozího dne jsem to poněkud přehnal s vínem. Výsledkem bylo to, že druhý den v osm ráno jsem ještě nebyl připravený vylézt z postele a už vůbec jsem nemohl řídit. Věděl jsem ale, že to není tak hrozné, abych byl celý den odstavený a že ještě tak hodinka spánku a bude to lepší.

krustik

Překvapení dne byl tento exemplář Kruštíku širokolistého v né úplně hezkém lese vedle lomu.



Kontakt pillow-láv s červeně zbarvenými vulkanickými tufy na 4. etáži.
   Jirka s Dášou se tedy šli projít po Jilemnici a já jsem naspal ještě tu hodinu k dobru. Výsledek byl takový, že Jirka na mě trošku nevěřícně koukal, jak do sebe bez problému v půl desáté cpu snídani (aneb výhody superrychlého metabolismu, který mě už párkrát vytáhl z podobných potíží). Bylo ale jasné, že Jirka bude řídit. Název první navštívené lokality si ale nechám pro sebe, jelikož lokalita je aktuálně dost produktivní a zároveň jsou na ní až nezvykle klidné poměry mezi majitelem pozemku a sběrateli (vzhledem k hojné návštěvnosti lokality sběrateli).


   Zároveň se ale jedná o dost nebezpečnou lokalitu a proto zkrátka nemá smysl ji nyní zveřejňovat (třeba časem návštěvy této lokality doplním). Na lokalitě jsme ale našli plno pěkných vzorků, zlepšilo se počasí (z deště byl najednou krásný slunný den) a já jsem využil změny počasí pro to, abych si konečně vysušil věci (protože díky mokrému batohu mi začalo všechno nářadí reznout a taky jsem měl na všem bahno + mokrý batoh na zádech také není nic moc).
analcim

Jeden z mála nálezů, který se mi v lomu dnes povedl byla tato červeně zbarvená dutinka s analcimem.


jaspis

Jaspis
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 71 mm.
   Druhou lokalitou byl lom ve Studenci. Ten jsem po loňském nezdaru prostě nechtěl jen tak na dobro odepsat, však je to má nejoblíbenější podkrkonošská lokalita… Jirka také říkal, že by mu ještě jednu šanci dal a Dáša si pamatuje produktivní návštěvu v roce 2019, kdy jsme společně v lomu našli pěkné ukázky Cu mineralizace. Sice jsem ji varoval, že měď pravděpodobně nemáme šanci najít, ale nedala si říct a dnešní návštěvu tedy zaměřila hlavně na měď. Já jsem doufal alespoň v nějaký ten pěkný analcim.


Tentokrát jsme se nemuseli jako před rokem prodírat skrz hustý les, jelikož na pastvině pod lomem nebyly krávy. Část lesa, přes který se ale tak či onak jde, nás velice překvapila výskytem krásné kvetoucí orchideje Kruštíku širokolistého. Jelikož jsme letos s Jirkou propadli i focení českých orchidejí, tak to byl bezesporu nejlepší nález této lokality). Proč zrovna orchidej? Protože v lomu byla situace opět poměrně špatná, ikdyž trošku lepší než před rokem. V lomu sice probíhá stále mohutná těžba, ale prostě zastižené polohy nejsou úplně bohaté na nálezy.
analcim

Velký krystal analcimu v dutince načervenalého analcimu
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 36 mm, velikost krystalu 16 mm.


analcim
 
Dutina načervenalého analcimu porůstající kalcitem v chloritizované vulkanické brekcii
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 100 mm.
   Neprocházeli jsme ale celý lom a soustředili jsme se na nejnižší 4. etáž. Když jsme procházeli kolem stěny, tak by se nejspíš někde něco vykutat dalo, ale pravděpodobně by to nepředčilo naše nálezy z předchozích produktivních let. V jednom místě jsem ale našel typickou silně alterovanou vulkanickou brekcii s poměrně hojnými dutinami, do které jsem se asi na půl hodiny pustil. Výsledek bylo pár dutin s analcimy, přičemž jeden menší vzorek si nakonec asi i zařadím do sbírky, přestože je formátově dost malý, ale hlavní krystal je naopak pořádný a dokonale rostlý.


   Jenže pak už to jak Jirku, tak Dášu přestávalo bavit. Bylo už kolem šesté hodiny, a tak jsme se tedy rozhodli, že lom pro tentokrát opustíme. Je to trochu škoda, protože věřím, že pokud bychom sem dorazili ráno a měli na lom více času, tak by se jistě nějaká další pěkná ukázka a produktivní místo jistě našli. Večer jsme pak využili konečně čisté oblohy bez deště a pogrilovali jsme s tím, že jako poslední plán na následující den byla zvolena lokalita Vidochov.
studenec

A tento pohled po cestě z lomu se prostě neokouká. Vlevo hřbet Kozince a vpravo pokračuje Levín. V popředí kostel sv. Jana Křtitele ve Studenci.


vidochov
 
Má celkově pátá návštěva lomu Vidochov a aktuální stav rychle zarůstající lokality.
   Třetí den jsme si tedy nechtěli nic moc velkého pánovat, jelikož Jirka i já jsme ještě večer měli nějaké zařizování a navíc předpověď počasí se tentokrát nemýlila a opravdu bylo slunečno a pěkný pařák kolem 28 °C. To prostě nejsou ideální podmínky pro nějakou velkou práci, tak jsme si řekli, že se koukneme právě jen do Vidochova na pár hodin a po obědě to nějak zabalíme a vydáme se na cestu domů. Ve Vidochově jsme totiž loni zvažovali, že bychom tam kopli, ale skrz vedro to nešlo (bylo ještě hůř než dnes).


   S Jirkou jsme měli v plánu zkusit kopnout v některém z výkopů a štolek ve starém lomu a Dáša se naopak vydala o kousek dál k potoku Zlatnice, kde zkusila rýžovat. Zatímco Jirka zkoušel více míst kolem stěny lomu, tak já jsem se usadil v jedné ze sběratelských štolek a asi hodinu a půl jsem se snažil vysekat nějaké ty achátové pecky. Jejich velikost nebyla úplně velká (největší jsem měl asi o velikosti 5 cm, ale valná většina měla kolem 3 cm). Navíc si myslím, že i tak budu rád, když mezi nimi bude aspoň jedna s nějakou achátovou strukturou, jelikož v naštíplých kusech bylo vidět, že se většinou jedná o čistý chalcedon).
vidochov

Pohled z jedné ze sběratelských štolek ven .


vidochov
 
Lom je poměrně velký a v různých částech se mohou v budoucnu objevit nová zajímavá místa na nálezy.
   Jirka o kus dál měl trochu větší štěstí a hlavně velikost některých nalezených pecek byla lepší (kolem 7 cm). Tak či onak jsem už ale kolem jedenácté hodiny přestal sbírat, protože bylo opravdu vedro, lilo ze mě jako z konve a ty všudypřítomné lesní jahody a maliny se prostě nedaly ignorovat. Když se pak vrátila i Dáša s tím, že našla jen pár menších granátků a miniaturní zlatinky, tak jsme usoudili, že nastal čas naší expedici ukončit. Za tři dny jsme tedy zvládli navštívit celkem 5 lokalit a ve všech jsme něco našli. U věcí na řezání je samozřejmě ale otázkou, co z nich vyleze a až budou zpracovány, tak do této reportáže fotky doplním.


FOTO = Lokalita Studenec
FOTO 1 = Jaspis
FOTO 2 = Dutina s narůžovělým analcimem s bílým barytem
FOTO 3 = Dutinka načervenalého analcimu v chloritizované vulkanické brekcii
FOTO 4 = Dutina načervenalého analcimu porůstající kalcitem v chloritizované vulkanické brekcii
FOTO 5 = Velký krystal analcimu v dutince načervenalého analcimu

FOTO = Lokalita Vidochov




Jakub Mysliveček ©