|
|
Expedice Krakonoš 2 - 2. a 3. den
(den konání 13.-14.7. 2025)
|
Tenhle lom mám prostě rád, ikdyž nejlepší léta už má asi za sebou.
|
|
Po
vydařeném, ale propršeném prvním dni
naší vícedenní sběratelské akce jsme
se těšili na druhý den. Ten totiž bývá
většinou zaměřený na stěžejní lokality. Jenže
někteří z nás (já) jsme se těšili až
příliš a v rámci příprav večer
předchozího dne jsem to poněkud přehnal s vínem.
Výsledkem bylo to, že druhý den v osm ráno jsem
ještě nebyl připravený vylézt z postele a už vůbec
jsem nemohl řídit. Věděl jsem ale, že to není tak
hrozné, abych byl celý den odstavený a že
ještě tak hodinka spánku a bude to lepší.
|
|
Překvapení dne byl tento exemplář Kruštíku
širokolistého v né úplně hezkém lese
vedle lomu.
|
|
Kontakt pillow-láv s červeně zbarvenými vulkanickými tufy na 4. etáži.
|
|
Jirka s Dášou se tedy šli projít po
Jilemnici a já jsem naspal ještě tu hodinu k dobru.
Výsledek byl takový, že Jirka na mě trošku
nevěřícně koukal, jak do sebe bez problému v půl
desáté cpu snídani (aneb výhody
superrychlého metabolismu, který mě už
párkrát vytáhl z podobných
potíží). Bylo ale jasné, že Jirka bude
řídit. Název první navštívené
lokality si ale nechám pro sebe, jelikož lokalita je
aktuálně dost produktivní a zároveň jsou na
ní až nezvykle klidné poměry mezi majitelem pozemku a
sběrateli (vzhledem k hojné návštěvnosti lokality
sběrateli). |
|
Zároveň se ale jedná o dost nebezpečnou lokalitu a
proto zkrátka nemá smysl ji nyní zveřejňovat
(třeba časem návštěvy této lokality
doplním). Na lokalitě jsme ale našli plno pěkných
vzorků, zlepšilo se počasí (z deště byl najednou
krásný slunný den) a já jsem využil změny
počasí pro to, abych si konečně vysušil věci (protože
díky mokrému batohu mi začalo všechno
nářadí reznout a taky jsem měl na všem bahno +
mokrý batoh na zádech také není nic moc). |
|
Jeden z mála nálezů, který se mi v lomu dnes povedl byla tato červeně zbarvená dutinka s analcimem.
|
Jaspis
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 71 mm. |
|
Druhou lokalitou byl lom ve Studenci. Ten jsem po loňském
nezdaru prostě nechtěl jen tak na dobro odepsat, však je to
má nejoblíbenější
podkrkonošská lokalita… Jirka také
říkal, že by mu ještě jednu šanci dal a
Dáša si pamatuje produktivní
návštěvu v roce 2019, kdy jsme společně v lomu
našli pěkné ukázky Cu mineralizace. Sice jsem ji
varoval, že měď pravděpodobně nemáme šanci najít,
ale nedala si říct a dnešní návštěvu
tedy zaměřila hlavně na měď. Já jsem doufal alespoň v
nějaký ten pěkný analcim. |
| Tentokrát
jsme se nemuseli jako před rokem prodírat skrz hustý les,
jelikož na pastvině pod lomem nebyly krávy. Část lesa,
přes který se ale tak či onak jde, nás velice překvapila
výskytem krásné kvetoucí orchideje
Kruštíku širokolistého. Jelikož jsme letos
s Jirkou propadli i focení českých orchidejí, tak
to byl bezesporu nejlepší nález této
lokality). Proč zrovna orchidej? Protože v lomu byla situace opět
poměrně špatná, ikdyž trošku lepší
než před rokem. V lomu sice probíhá stále
mohutná těžba, ale prostě zastižené polohy nejsou
úplně bohaté na nálezy. |
|
Velký krystal analcimu v dutince načervenalého analcimu
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 36 mm, velikost krystalu 16 mm. |
Dutina načervenalého analcimu porůstající kalcitem v chloritizované vulkanické brekcii
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 100 mm. |
|
Neprocházeli jsme ale celý lom a soustředili jsme se na
nejnižší 4. etáž. Když jsme procházeli
kolem stěny, tak by se nejspíš někde něco vykutat dalo,
ale pravděpodobně by to nepředčilo naše nálezy z
předchozích produktivních let. V jednom místě jsem
ale našel typickou silně alterovanou vulkanickou brekcii s
poměrně hojnými dutinami, do které jsem se asi na půl
hodiny pustil. Výsledek bylo pár dutin s analcimy,
přičemž jeden menší vzorek si nakonec asi i
zařadím do sbírky, přestože je formátově dost
malý, ale hlavní krystal je naopak pořádný
a dokonale rostlý. |
Jenže pak
už to jak Jirku, tak Dášu přestávalo bavit. Bylo
už kolem šesté hodiny, a tak jsme se tedy rozhodli, že
lom pro tentokrát opustíme. Je to trochu škoda,
protože věřím, že pokud bychom sem dorazili ráno a měli
na lom více času, tak by se jistě nějaká
další pěkná ukázka a produktivní
místo jistě našli. Večer jsme pak využili konečně
čisté oblohy bez deště a pogrilovali jsme s tím,
že jako poslední plán na následující
den byla zvolena lokalita Vidochov.
|
|
A tento pohled po cestě z lomu se prostě neokouká. Vlevo hřbet
Kozince a vpravo pokračuje Levín. V popředí kostel sv.
Jana Křtitele ve Studenci. |
Má celkově pátá návštěva lomu
Vidochov a aktuální stav rychle zarůstající
lokality. |
|
Třetí den jsme si tedy
nechtěli nic moc velkého pánovat, jelikož Jirka i
já jsme ještě večer měli nějaké
zařizování a navíc předpověď počasí se
tentokrát nemýlila a opravdu bylo slunečno a pěkný
pařák kolem 28 °C. To prostě nejsou ideální
podmínky pro nějakou velkou práci, tak jsme si řekli, že
se koukneme právě jen do Vidochova na pár hodin a po
obědě to nějak zabalíme a vydáme se na cestu domů. Ve
Vidochově jsme totiž loni zvažovali, že bychom tam kopli, ale skrz
vedro to nešlo (bylo ještě hůř než dnes). |
S Jirkou jsme měli v plánu
zkusit kopnout v některém z výkopů a štolek ve
starém lomu a Dáša se naopak vydala o kousek
dál k potoku Zlatnice, kde zkusila rýžovat.
Zatímco Jirka zkoušel více míst kolem stěny
lomu, tak já jsem se usadil v jedné ze
sběratelských štolek a asi hodinu a půl jsem se snažil
vysekat nějaké ty achátové pecky. Jejich velikost
nebyla úplně velká (největší jsem měl asi o
velikosti 5 cm, ale valná většina měla kolem 3 cm).
Navíc si myslím, že i tak budu rád, když mezi nimi
bude aspoň jedna s nějakou achátovou strukturou, jelikož v
naštíplých kusech bylo vidět, že se
většinou jedná o čistý chalcedon).
|
|
Pohled z jedné ze sběratelských štolek ven . |
Lom je poměrně velký a v různých částech se mohou
v budoucnu objevit nová zajímavá místa na
nálezy. |
|
Jirka o kus dál měl trochu
větší štěstí a hlavně velikost
některých nalezených pecek byla lepší
(kolem 7 cm). Tak či onak jsem už ale kolem jedenácté
hodiny přestal sbírat, protože bylo opravdu vedro, lilo ze mě
jako z konve a ty všudypřítomné lesní
jahody a maliny se prostě nedaly ignorovat. Když se pak vrátila
i Dáša s tím, že našla jen pár
menších granátků a miniaturní zlatinky, tak
jsme usoudili, že nastal čas naší expedici ukončit. Za
tři dny jsme tedy zvládli navštívit celkem 5
lokalit a ve všech jsme něco našli. U věcí na
řezání je samozřejmě ale otázkou, co z nich vyleze
a až budou zpracovány, tak do této reportáže fotky
doplním. |
FOTO = Lokalita Studenec
FOTO 1 = Jaspis
FOTO 2 = Dutina s narůžovělým analcimem s bílým barytem
FOTO 3 = Dutinka načervenalého analcimu v chloritizované vulkanické brekcii
FOTO 4 = Dutina načervenalého analcimu porůstající kalcitem v chloritizované vulkanické brekcii
FOTO 5 = Velký krystal analcimu v dutince načervenalého analcimu
FOTO = Lokalita Vidochov
|