|
|
Naše exkurze - České středohoří (trasa A) 8. ročník
(den konání 19.4. 2025)
|
Z vyhlídky je vidět spousta geologicky
zajímavých útvarů, které jsme si
postupně popsali.
|
|
Druhá letošní exkurze vedla do
Českého středohoří a jednalo se o naší
základní trasu (trasa A) po tomto vulkanickém
pohoří, kde se účastníkům snažíme vždy
předat základní informace o místní
geologii. Z toho důvodu je tato exkurze složená z
návštěvy pouze 4 lokalit, nicméně na druhou stranu
máme vybrané lokality, které jsou v rámci
výkladu naprosto ideální. Letos to ale už skoro
vypadalo, že se exkurze konat nebude, jelikož jsme balancovali na hraně
minimálního množství účastníků, aby
se exkurze vůbec konala (tedy 10 osob). Přestože se akce tedy nakonec
konala, tak tentokrát jsem vyrazil jako průvodce jen já
bez Martina a jak prohlásila jedna z účastnic hned na
první lokalitě: „Dnes to bude takové
rodinné.“. |
|
Nakonec jsme se zašli podívat také na
samotný Vrkoč, který je krásnou ukázkou
bazaltových sloupců v přívodní dráze.
|
|
Naší druhou lokalitou byly Suletice, kde jsme se konečně mohli věnovat sběru minerálů.
|
|
Sešli jsme se již klasicky ve Vaňově u skalního
výchozu Vrkoč, odkud jsme zamířili na první
místo, kde jsme si udělali úvodní
přednášku. Tím byla vyhlídka na Vrkoči (či
také dříve nazývaná „Na Kozím
hřbetu“). Úvodní nejdelší
přednášku zaměřenou na deskovou tektoniku,
postupný vývoj českého masivu a
především vznik a vývoj Českého
středohoří, jsme měli hotovou za rovnou hodinku, takže jsem se
kupodivu tentokrát nijak nezdržoval a říkal opravdu jen
to, co bylo potřeba, bez dalších detailů kolem
(většinou se totiž utrhnu ze řetězu a začnu povídat o
všem možném kolem vulkanologie). Po výhledu do
krajiny a ukázce typických geologických objektů
jsme se poté přesunuli směrem k Vaňovskému
vodopádu. |
|
U vodopádu jsme si vysvětlili, jak to vypadalo, když se
vlévala horká bazaltová láva do
vodního prostředí za vzniku vulkanoklastik,
podívali jsme se na výrazné defilé
vodopádu a přiblížili jsme si, jak vznikají
typické bazaltové sloupce, které zde jsou velmi
dobře pozorovatelné. Jelikož bylo po dešti, tak se tu
pohyboval také jeden pěkný exemplář našeho
nejkrásnějšího obojživelníka – Mloka
skvrnitého. Mně osobně se velice líbí jeho
latinské jméno Salamandra salamandra, a jelikož jsem
vyrůstal právě v údolí Labe v Českém
středohoří, tak je znám velice dobře už od
dětství. Minimálně dětské účastníky
naší exkurze ale tento mlok velice zaujal. |
|
Krystaly kaersutitu v alterovaném tefritu (Suletice).
Velikost vzorku 69 mm.
|
Jednomu z účastníků se povedly také velice
pěkné ukázky zeolitového minerálu
thomsonitu, které jsou sice ze Suletic známé, ale
rozhodně se nejedná o běžné nálezy.
|
|
O kousek níže pod vodopádem jsme se poté
podívali na pískovce merboltického
souvrství, které tvoří povětšinou
přímý stratigrafický podklad vulkanitů
Českého středohoří a nakonec jsme se přesunuli až k
Vrkoči, kde jsme si pověděli o tom, jak moc významná tato
lokalita je, jak vznikly typické zahnuté bazaltové
sloupce a popsali jsme si také, proč vznikají ve
vulkanitech Českého středohoří dutiny po plynech a
jaké minerály je mohou vyplňovat. No a tímto
posledním výchozem jsme skončili na první
lokalitě, kde jsme sice nic nesbírali, ale
zajímavých věcí viděli účastníci až
až. |
|
Následoval přesun na další lokalitu a to do
Suletic. Zde většinou předávám slovo Martinovi,
který účastníkům řekne něco o těžbě uhlí v
Českém středohoří s bližším
zaměřením právě na oblast kolem Byňova a Suletic.
Tentokrát jsem to tedy řekl já a poté
následoval přesun přímo k naší
dnešní první lokalitě, která zahrnovala
sběr minerálů. Jako vždy jsme došli k výchozům se
silně alterovaným tefritem, který v tomto místě
obsahuje velké množství krystalů kaersutitu, jelikož
velikost se běžně pohybuje do 2 cm. Kromě amfibolu jsme zde mohli
sbírat také klinopyroxen (augit), alterovanou
slídu „rubelan“ a o kousek níže ve svahu
také kalcit, thomsonit a chabazit. Samozřejmě jsme
sbírali teprve až po nějakém tom úvodním
povídání o tom, jak lokalita a tamní
minerály vznikly + jak od sebe rozlišit dva velice
podobné minerály a to kaersutit a augit. |
|
Lom stále více a více zarůstá a proto je
pro nás zásadní být zde při exkurzi
nejpozději na konci dubna, aby skrz zeleň bylo vůbec něco vidět.
|
Já při výkladu ukazující na
jednotlivé vrstvy laharů a především pemzy v
lomové stěně. |
|
Tato lokalita je vděčná, a tak jsme tu ani nemuseli
být nijak dlouho, aby si každý z účastníků
nějaký ten svůj vzorek našel. Největší
radost zde měly opět děti. Po Suleticích jsme pokračovali směr
Děčín, kde jsme zaparkovali na Sokolím vrchu a
následoval přesun pěšky na významnou
vulkanologickou a paleontologickou lokalitu Ludvíkovice. Tento
starý zarůstající lom mnoho lidí
nezná a koho by taková lokalita zajímala, tak už
tu nejspíš byl. Já ji znám díky
našemu výzkumu mineralizací fosilních dřev,
o kterém jsme si zde také pověděli a
účastníkům jsem také ukázal pár dřev
mineralizovaných zeolity přímo
„in-situ“. |
|
Vysvětlili a ukázali jsme si také proudy laharů,
podívali se na sopečné napadávky včetně lapilovců
a pemzy no a nakonec jsme se přesunuli do části lomu, kde se i
bez kopání dají v suti najít otisky
oligocenní flóry. Ta byla dost odlišná než
flóra, kterou známe z našich končin dnes.
Některé listy sice účastníci poznávali
celkem dobře (například ukázky olší či
kapradin), ale třeba takový skořicovník nebo
vavřín, to už bylo horší a jejich nálezy
zrovna patřily k těm běžnějším. Pověděli jsme si
také něco o postupné změně klimatu za posledních
30 milionů let a o tom, jak se sem tyto otisky dostaly. Přestože jsme
měli zpoždění a na lokalitě jsme byli déle, než byl
původní plán, tak jsme zde našli pěkné
ukázky tamní flóry. |
|
Krásný pozitiv i negativ druhu Alnus rhenana, který se povedl jednomu z účastníků. |
Lokalita Pustý vrch u Folknářů je vděčným
místem především pro
začínající sběratele díky obrovskému
"osypovému" kuželu sutě, ve které se ještě spousta
přehlédnutých dutin s minerály
ukrývá. |
|
No a poslední lokalita, tedy Pustý vrch u
Folknářů, se od tohoto místa nachází dost
daleko, takže nás čekal zhruba 45 minutový přesun přes
louky s krásnými výhledy na České
středohoří. Poslední lokalita je přesně to místo,
na kterém je krásně vidět lidská hamižnost. My
jsme si samozřejmě nejdříve řekli něco o geologii a mineralogii
lokality, ale výklad jsem jako vždy zakončil tím, že od
roku 2016 byla lokalita několikrát navštěvována
skupinami kopáčů, kteří zde udělali opravdu velký
zásah do výchozu a to vše jen za vidinou
finančního zisku. Lokalita je tak díky tomu v
dnešní době často kontrolována lesáky,
kteří naštěstí stále tak nějak
tolerují běžné kladívkáře, ikdyž se
samozřejmě může stát, že se tu nepříjemné
konverzaci nevyhnete. |
|
Jediné plus, které tyto aktivity mají je to,
že se zde nachází opravdu obří množství
sutě, která není zdaleka tak prázdná, jak
by si mohl člověk myslet. Při postupném rozbíjení
paličkou (kladívko tu nemusí stačit) se tak dají
najít stále pěkné ukázky
místních minerálů jako je
nejvyhledávanější thomsonit, ale také
zajímavý provázkovitý phillipsit,
vzácný gismondin, vínově žlutý až
medový kalcit a další. Exkurzi jsme nakonec
ukončili v půl šesté, jelikož až zde jsme dohnali
menší zpoždění, které jsme přes den
nabrali. |
|
Zde na jednom vzorku dva různé zeolity - dutina s thomsonitem i
menší dutinka se vzácným gismondinem. |
Dutinky s velice drobnými krystalky vzácného gismondinu
(Pustý vrch u Folkářů).
Velikost vzorku 83 mm. |
|
Letošní 8. ročník této
naší klasické exkurze tak opět dopadl dobře,
nikomu se nic nestalo, našli jsme krásné
typické ukázky místních minerálů a
zkamenělin no a dokonce i to počasí, které se
první polovinu exkurze tvářilo, že nás
obohatí i nějakým tím deštěm, se nakonec
umoudřilo a vysvitlo i sluníčko. A musím pochválit
i účastníky exkurze, jelikož tentokrát jsem
dostával skutečně zajímavé dotazy, které
bych v mnoha případech čekal spíše od kolegů
geologů, než od laiků. Naše další a letos
poslední exkurze pro veřejnost proběhne až v září
a bude se jednat o 1. ročník nové exkurze do
Mostecké pánve. |
FOTO = Naše exkurze - České středohoří (trasa A) 8. ročník
Společná fotografie účastníků exkurze u Vaňovského vodopádu.
|