|
|
Soutěsky u Děčína
(den konání 9.11. 2024)
|
Nějak nám ty lokality mizí… Tak by se dala
shrnout dnešní lokalita včetně né zcela
radostné nálady. Někdy v závěru loňského
roku jsem se doslechl, že výchoz v lomu Soutěsky, který
jsme objevili v roce 2016, to má prý za sebou díky
zasypání. Jelikož místo poskytlo opravdu
velké množství kvalitních ukázek
tamních minerálů, tak jsem chtěl vědět, jak se věci
reálně mají, protože člověk slýchá
různé věci, ale realita bývá často jiná. Po
dlouhé době měl volno i Jirka M., ale nevěděl do poslední
chvíle, jestli opravdu bude moct, takže akce byla zase trochu
domluvená na poslední chvíli. |
|
Aktuální podoba severozápadní části
lomu, kde se v letech 2016-2019 daly najít pěkné
ukázky místních minerálů. Možnosti sběru
jsou bohužel minulostí.
|
Díky
sesuvu vulkanoklastických hornin v levé části lomu
jsou všechny zajímavé polohy s minerály
bohužel pohřbené.
|
|
Ráno jsem tedy vyzvedl doma Jirku a vydali jsme se směr
Děčín. Obecně lokality kolem Děčína mám teď dost
daleko od domova (cesta mi trvá hodinu a půl oproti
původní necelé hodince), takže se jim už moc nevěnuji. K
lomu jsme tak dorazili až kolem půl jedenácté. Jelikož
jsme nevěděli, jak to v lomu vypadá, tak jsme nejprve šli
nalehko bez vybavení okouknout situaci. |
|
Věc se má nakonec tak, že dané místo to
má opravdu za sebou. Jelikož bylo místo od sběratelů tak
podkopáno, tak se na něj zřítila vedlejší
skála pevného bazaltu a kompletně ho pohřbila. Absolutně
nepřipadá v úvahu jakékoliv
vykopávání, jelikož skalní blok je
volný, leží na suti a jakmile by se podkopal, tak
hrozí jeho další pohyb, který by mohl
skončit velice nevalně pro případného dotyčného,
který by měl tak pitomý nápad. Zároveň v
lomu probíhá postupné zavážení (od
roku 2020 se zde netěží) + se rozpadavý materiál
ze stěny postupně sune směrem dolů, a tak dané místo s
dřívějšími nálezy postupně pohlcuje.
Jinými slovy to má toto místo opravdu za sebou. |
|
Pěkný příklad vrstevnatého zvětrávání bazaltu.
|
Velmi
pěkná ukázka chlazení a tokových struktur
bazaltu původně umístěného v podzemí. |
|
Když už jsme tu ale byli, tak jsme se rozhodli projít
další část stěny, která je nyní na
chvíli přístupná (předpokládám, že
postupně se zasype i tato část). Zde jsme si všimli, že
ve stěně občas vyčuhují né úplně malé
dutiny s natrolity. Všechny byly samozřejmě zničené
díky tomu, že byly celá desetiletí
otevřené, nicméně nás to utvrdilo v tom, že si
dojdeme do aut pro věci a trochu se tomuto místu ještě
pověnujeme. Za půl hodinky jsme tedy byli zpět a v půl
dvanácté jsme začínali rozebírat stěnu.
Kupodivu to šlo velice jednoduše, jelikož celá
stěna byla dost napraskaná a odlučnost horniny zde způsobila to,
že se hornina snadno rozebírala páčidlem. |
|
Jenže po hodině jsme nenašli nic, co by stálo za
řeč a materiálu jsme odlámali opravdu hodně. Dutiny,
které jsme viděli na povrchu stěny, prostě v mase horniny
nebyly. Trochu jsme nechápali, jak je to možné. Nakonec
se nám tu za další hodinu povedlo pár
natrolitů horší kvality. Jedna dutinka se povedla mně.
Bohužel při vyndávání ze stěny vzorek upadl do
sutě a už jsem ho nedokázal dohledat. O pár chvil
předtím jsem v suti málem ztratil kladivo, které
je výrazně odlišné od volných kamenů a
navíc nabarvené červeně, aby bylo dobře vidět pro
podobné případy, takže jeden kámen v tom
množství sutě byl prostě ztracený. |
|
V lomu se již netěží a probíhá jeho sanace vnitřní výsypkou. |
Jedna z prvních vlaštovek - občas tu ještě nějaký ten natrolit vykoukne. |
|
Naštěstí v suti jsem pak našel jinou,
možná i zajímavější, dutinu s natrolitem,
tentokrát zajímavě oranžově zbarveným. Vzorek
nedosahuje kvalit sbírkáčů z předchozího
místa, ale rozhodně se typově blíží
podobnému materiálu a je škoda, že v daném
místě jsou dutiny tak nehojné. Jirkovi se pak povedlo v
jednom spadlém bloku pod stěnou otevřít jednu dutinu s
bílým natrolitem, ale netypického
sametového vzhledu s nízkými jehlicemi. Jednu
polovinu dutiny mi dal, ale oba vzorky bude třeba formátovat
řezem, jinak by se totálně rozsypaly. |
|
Poté jsme zkusili ještě trošku
hrábnout v okolí původního místa, ale
velice rychle jsme se zase vrátili zpět, kde jsme předtím
našli alespoň něco. Kromě Jirkova závěrečného
vzorku už se nic neobjevilo. Oním vzorkem byla
menší asi 2 cm dutinka s poměrně velkým cca 7 mm
velkým apofylitem, u kterého jsme chvíli
přemýšleli, zda-li se nejedná o gismondin (kvůli
tvaru). Nakonec jsme se ale při bližším
prozkoumání shodli na apofylitu. No a tím to asi
skončilo… |
|
Předpokládám,
že se jedná o můj asi poslední vzorek
místního natrolitu. Je sice jen stínem toho, co se
zde dalo kdysi najít, ale i tak potěšil. |
Co skončilo? No, pravděpodobně se na tuto lokalitu již asi nikdy
nepodíváme. Jak jsem již psal – lom se postupně zaváží, zajímavá místa
jsou buď zasypána nebo vytěžena a přestože zde zůstává možnost občas
nějaký ten vzorek (možná i lepší kvality) najít, tak jsme prostě zažili
bohatá léta 2016 – 2018, kdy jsme do lomu jezdili s povolením, mohli
kopat na produktivním místě a byli odměněni krásnými vzorky za
odvedenou práci. Ta doba už ale minula, a přestože nás z lomu dnes
nikdo nevyhodil (podle mně se prostě jen hlídači nechtělo chodit až za
námi), tak zkrátka nevidím důvod se sem ještě vracet.
Na závěr takové zhodnocení. Na lokalitě jsem
byl celkově 13 krát a to v letech 2011, 2014, 2016, 2017, 2018,
2020 a 2024. Lokalita nám poskytla krásné
ukázky muzejní kvality, které jsme prezentovali v
časopise Minerál (6/2017), časopise Der Aufschluss (6/2020) a
zároveň fotky těchto nálezů můžete vidět v několika
odborných i popularizačních knihách. Přebytky z
našich sběrů pak obohatily mnoho soukromých
sbírek. Jedná se o jednu z mála klasických
mineralogických lokalit v Českém středohoří,
která až do roku 2017 byla naprosto bez problému
přístupná díky vstřícnosti
bývalého provozního pana Nárovce vůči
sběratelům. Reportáže z let, kdy jsem o lokalitě raději nechtěl
psát, postupně zveřejním na stránkách,
jelikož jsem toho názoru, že tato lokalita je v podstatě
zaniklá. |
|
„Lom
se s námi loučí posledními vzorky. Slunce
zatahuje oponu,
rychle se ochlazuje, odcházíme. Poslední
ohlédnutí přes rameno, poslední
rozloučení a poděkování za krásné
zážitky, které se již nebudou opakovat.“
|
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Dutina v bazaltu se stěnami porostlými sněhově bílými jehlicemi natrolitu
FOTO 2 = Dutina s radiálními jehlicovitými útvary natrolitu v dutině bazaltu
|