|
|
Paškapole u Bořislavi
(den konání 28.12. 2024)
|
Dnešní mrazivé ráno po cestě na lokalitu.
|
|
Jako každý rok jsme si s kamarády nemohli nechat
ujít vánoční akci, kterou symbolicky zakončujeme
šutrácký kalendářní rok. Tuto akci
si většinou nikdo nenechá ujít. Letos to s
účastí bylo velmi pěkné a jeli jsme v pěti a to
oba Jirkové, Martin, Martinův brácha Matyáš
a já. Původně měl jet i Tomáš, který s
námi byl v létě v Krkonoších, ale ten měl
dnes nakonec nějaké rodinné zařizování,
takže nejel. Už ráno, když jsem vyrážel pro Jirku M., tak
jsem věděl, že dneska to bude opravdu náročné.
Venkovní teplota totiž byla místy až mínus 6,5
°C. Většina cesty byla v inverzní mrznoucí
mlze, ale kolem Hořence jsem se prostě musel zastavit nacvakat
pár fotek, protože se mlha rozestoupila a byla to bomba. |
|
Aktuální podoba silničního zářezu na lokalitě Paškapole.
|
Já jsem si odnášel pěknou hromádku volných krystalů klinopyroxenu.
|
|
O první lokalitě, kam jsme jeli, zde na
stránkách nebudu psát, jelikož tam opravdu
nechceme natáhnout lidi. Něco málo jsme na ní
také našli, ale věděli jsme už od začátku, že dnes
to bude hlavně o jiné lokalitě a to o Paškapoli u
Bořislavi. Paškapole je klasickou lokalitou ve
středohoří, kterou zná snad každý a přesto se o
ní nebojím psát, jelikož o místní
„augity“ určitě nikdy nebude takový zájem
jako třeba o křemeny z Vysočiny a nebojím se, že by na
této lokalitě nastal nějaký velký problém
(tedy pokud se zde neobjeví nějaký šílenec,
který by třeba nesmyslně podkopával stromy apod.). |
|
O Paškapoli jsem na stránkách už x
krát psal, především v rámci
reportáží z našich exkurzí, takže
nemá smysl se tu znovu o tom samém rozepisovat.
Hlavní je to, že jsme zde chtěli získat nějaký
pěkný sbírkový „augit“ do
sbírek. Nejdříve jsme obešli celou oblast, jelikož
už při příjezdu auty jsme viděli, že kolem hlavního
výkopu je řada nových pokusů. Někdo tu letos pěkně
hrabošil. O kvalitě nalezených vzorků však jen
těžko polemizovat. Zjistili jsme, že hrábnout by se tu dalo na 4
místech. Nakonec jsme se rozdělili. Martin s bráchou a
Jirkou T. nejdřív zkoušeli původní výkop,
kde ale asi po hodině nic moc nenašli, a tak se přesunuli o kus
dál na místo, které jsem jim ukázal
já. |
|
Volné krystaly a srostlice chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
(Paškapole u Bořislavi).
Velikost největšího kusu 26 mm.
|
Velký avšak silně rozpadaný krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
(Paškapole u Bořislavi).
Velikost vzorku 70 mm. |
|
Na druhém místě ale nacházeli jen silně
rozsýpavý materiál, avšak plný
volných krystalů. Nakonec je to přestalo bavit, takže se
přišli rozloučit a kolem druhé vyrazili směr třetí
lokalitu (o té také psát nebudu). My s Jirkou M.
jsme se věnovali jednomu novému místu, které
vypadalo nadějně. Bohužel jsme však zjistili, že materiál
zde byl podobně rozpadavý jako na místě, které
jsem ukázal klukům. V podstatě najít něco co by se
okamžitě nezačalo sypat a získat krystal na hornině se
zdálo být téměř nemožné. Mě se
nejlepší ukázka povedla hned na začátku
(takže se trochu bojím, že hornina se bude sypat jakmile začne
rozmrzat). |
|
Jirkovi se vedlo jako vždy trochu lépe, ale v podstatě to
končilo tak, že mi každý volný krystal podával a
já jsem je dával nejdřív do kapsy a pak když už
jich bylo moc, jsem je začal dávat bokem na noviny. Nakonec jich
nebylo vůbec málo. Přesto jsme ale doufali v trochu
lepší výsledek (hlavně v krystaly na hornině). Na
druhou stranu se objevilo krystalograficky mnoho velmi pěkných
ukázek, takže si ze vzorků nakonec asi konečně udělám
nějakou tu pěknou kolekci paškapolských
„augitů“, která by neměla chybět v
žádné sbírce sběratele minerálů
Českého středohoří. Největší
dnešní krystaly měly kolem 5-6 cm a našlo se i
pár pěkných flogopitů. |
|
Krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu" narůstající na silně alterovaný bazanit
(Paškapole u Bořislavi).
Velikost krystalu 38 mm. |
Pěkná srostlice klinopyroxenu, která se nakonec povedla Jirkovi . |
|
Jirkovi se nakonec povedla jedna volná,
ale velice pěkná srostlice krystalů, kterou si
umístí do sbírky. Takže nakonec jsme vlastně byli
spokojeni a krátce po třetí hodině jsme už byli u auta a
mířili domů. Musím říct, že ta zima byla dnes
opravdu vlezlá, ale na druhou stranu na zvolenou lokalitu to asi
ani nevadilo, jelikož o moc víc času navíc by zde asi
nemělo ani cenu. Letošní rok je tedy ukončen a já
doufám, že v příštím roce nás zase
nějaká lokalita příjemně překvapí. |
Poznámka:
Nakonec to bylo přesně tak, jak jsem si myslel, tedy že
„hornina“ s krystaly byla ve skutečnosti volný
materiál, který byl pouze zmrzlý a jakmile
materiál rozmrzl, tak se to všechno rozsypalo. Do
sbírky tedy nakonec nejde nic, ale mám aspoň hromadu
volných krystalů. |
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Volné krystaly a srostlice chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
FOTO 2 = Velký avšak silně rozpadaný krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
FOTO 3 = Krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu" narůstající na silně alterovaný bazanit
|