minj
Lokality

 Mineralogie 

Paškapole u Bořislavi
(den konání 28.12. 2024)

cesta

Dnešní mrazivé ráno po cestě na lokalitu.


   Jako každý rok jsme si s kamarády nemohli nechat ujít vánoční akci, kterou symbolicky zakončujeme šutrácký kalendářní rok. Tuto akci si většinou nikdo nenechá ujít. Letos to s účastí bylo velmi pěkné a jeli jsme v pěti a to oba Jirkové, Martin, Martinův brácha Matyáš a já. Původně měl jet i Tomáš, který s námi byl v létě v Krkonoších, ale ten měl dnes nakonec nějaké rodinné zařizování, takže nejel. Už ráno, když jsem vyrážel pro Jirku M., tak jsem věděl, že dneska to bude opravdu náročné. Venkovní teplota totiž byla místy až mínus 6,5 °C. Většina cesty byla v inverzní mrznoucí mlze, ale kolem Hořence jsem se prostě musel zastavit nacvakat pár fotek, protože se mlha rozestoupila a byla to bomba.
paskapole

Aktuální podoba silničního zářezu na lokalitě Paškapole.


klinopyroxeny

Já jsem si odnášel pěknou hromádku volných krystalů klinopyroxenu.
 
   O první lokalitě, kam jsme jeli, zde na stránkách nebudu psát, jelikož tam opravdu nechceme natáhnout lidi. Něco málo jsme na ní také našli, ale věděli jsme už od začátku, že dnes to bude hlavně o jiné lokalitě a to o Paškapoli u Bořislavi. Paškapole je klasickou lokalitou ve středohoří, kterou zná snad každý a přesto se o ní nebojím psát, jelikož o místní „augity“ určitě nikdy nebude takový zájem jako třeba o křemeny z Vysočiny a nebojím se, že by na této lokalitě nastal nějaký velký problém (tedy pokud se zde neobjeví nějaký šílenec, který by třeba nesmyslně podkopával stromy apod.).


   O Paškapoli jsem na stránkách už x krát psal, především v rámci reportáží z našich exkurzí, takže nemá smysl se tu znovu o tom samém rozepisovat. Hlavní je to, že jsme zde chtěli získat nějaký pěkný sbírkový „augit“ do sbírek. Nejdříve jsme obešli celou oblast, jelikož už při příjezdu auty jsme viděli, že kolem hlavního výkopu je řada nových pokusů. Někdo tu letos pěkně hrabošil. O kvalitě nalezených vzorků však jen těžko polemizovat. Zjistili jsme, že hrábnout by se tu dalo na 4 místech. Nakonec jsme se rozdělili. Martin s bráchou a Jirkou T. nejdřív zkoušeli původní výkop, kde ale asi po hodině nic moc nenašli, a tak se přesunuli o kus dál na místo, které jsem jim ukázal já.
klinopyroxeny

Volné krystaly a srostlice chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
(Paškapole u Bořislavi).
Velikost největšího kusu 26 mm.


klinopyroxen

Velký avšak silně rozpadaný krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
 (Paškapole u Bořislavi).
Velikost vzorku 70 mm.
   Na druhém místě ale nacházeli jen silně rozsýpavý materiál, avšak plný volných krystalů. Nakonec je to přestalo bavit, takže se přišli rozloučit a kolem druhé vyrazili směr třetí lokalitu (o té také psát nebudu). My s Jirkou M. jsme se věnovali jednomu novému místu, které vypadalo nadějně. Bohužel jsme však zjistili, že materiál zde byl podobně rozpadavý jako na místě, které jsem ukázal klukům. V podstatě najít něco co by se okamžitě nezačalo sypat a získat krystal na hornině se zdálo být téměř nemožné. Mě se nejlepší ukázka povedla hned na začátku (takže se trochu bojím, že hornina se bude sypat jakmile začne rozmrzat).


   Jirkovi se vedlo jako vždy trochu lépe, ale v podstatě to končilo tak, že mi každý volný krystal podával a já jsem je dával nejdřív do kapsy a pak když už jich bylo moc, jsem je začal dávat bokem na noviny. Nakonec jich nebylo vůbec málo. Přesto jsme ale doufali v trochu lepší výsledek (hlavně v krystaly na hornině). Na druhou stranu se objevilo krystalograficky mnoho velmi pěkných ukázek, takže si ze vzorků nakonec asi konečně udělám nějakou tu pěknou kolekci paškapolských „augitů“, která by neměla chybět v žádné sbírce sběratele minerálů Českého středohoří. Největší dnešní krystaly měly kolem 5-6 cm a našlo se i pár pěkných flogopitů.
klinopyroxen

Krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu" narůstající na silně alterovaný bazanit
(Paškapole u Bořislavi).
Velikost krystalu 38 mm.


srostlice

Pěkná srostlice klinopyroxenu, která se nakonec povedla Jirkovi .
       Jirkovi se nakonec povedla jedna volná, ale velice pěkná srostlice krystalů, kterou si umístí do sbírky. Takže nakonec jsme vlastně byli spokojeni a krátce po třetí hodině jsme už byli u auta a mířili domů. Musím říct, že ta zima byla dnes opravdu vlezlá, ale na druhou stranu na zvolenou lokalitu to asi ani nevadilo, jelikož o moc víc času navíc by zde asi nemělo ani cenu. Letošní rok je tedy ukončen a já doufám, že v příštím roce nás zase nějaká lokalita příjemně překvapí.


Poznámka:

   Nakonec to bylo přesně tak, jak jsem si myslel, tedy že „hornina“ s krystaly byla ve skutečnosti volný materiál, který byl pouze zmrzlý a jakmile materiál rozmrzl, tak se to všechno rozsypalo. Do sbírky tedy nakonec nejde nic, ale mám aspoň hromadu volných krystalů.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Volné krystaly a srostlice chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
FOTO 2 = Velký avšak silně rozpadaný krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu"
FOTO 3 = Krystal chromito-hlinitého diopsidu "augitu" narůstající na silně alterovaný bazanit




Jakub Mysliveček ©