minj
Lokality

 Mineralogie 

Letní akce: Vysočina 2021 - 1. den
(den konání 14.8. 2021)

zahneda
První vlaštovka ve formě krystalu záhnědy ještě čouhající z pegmatitového rozsypu.


   Od poslední návštěvy Vysočiny už uplynuly skoro 2 roky. Tehdy jsme Vysočinu navštívili s Martinem, kdy jsme si chtěli spravit chuť z nevydařené jarní výpravy. Minulý rok byl kamarád Honza zase u nás na severu a letos nás opět pozval na Vysočinu. Jenže Martin věčně nemohl (popravdě já ale také ne), a tak jsme akci stále odkládali až se z jara stalo léto. No a jelikož to nevypadalo, že by Martin v blízké době mohl jet a já budu mít nejspíš zase šíleně zasekaný podzim, tak jsem si řekl, že letošní letní akcí bude Vysočina. 
zahneda
A záhněda je konečně venku - náš první nález z daného pegmatitu a první Jirkův "pegmatitový" nález vůbec.


Jirkovi se opravdu vedlo dobře a tak na sebe další nálezy záhněd nenechaly dlouho čekat.
   Napsal jsem Jirkovi (mladšímu), který na Vysočině ještě nikdy nebyl, jestli se nechce přidat a samozřejmě se přidal hned, jelikož to byl vždy tak trochu jeho sen. Domluvili jsme se na víkend uprostřed srpna a samozřejmě jsme si vybrali velmi parný víkend naprosto nevhodný k celodennímu kopání. Nicméně přesto jsme vyrazili. Jirku jsem nabral na Holešovicích, takže musel z Ústí dojet sám vlakem a v půl desáté jsme měli sraz s Honzou v Borech. Chvilku to trvalo, než jsme se našli a bez zbytečných prostojů jsme vyrazili.


   Auta jsme nechali kus od lokality a doufali jsme, že je tu najdeme i po akci. Všude byli houbaři, nicméně v lese bylo tolik hub, že to nikdo nemohl vysbírat. Navíc čím dál od silnice jsme se vzdalovali, tím bylo hub samozřejmě více. Po nějaké době jsme dorazili k lokalitě. Problém byl v tom, že zde lesáci udělali od zimy mýtinu a Honza zde našel rozplav pegmatitu právě v zimě, takže jsme daný pegmatit nemohli najít. Přes několik sond jsme jej prostě nenašli. Vypadalo to trošku na propadák. Ještě jsme obešli okolí a zkusili pár sond, ale nikde nic. 
kremen
Ale i mě se čas od času nějaký ten krystal křemene povedl. Tento z nich byl největší.


Velký krystal křemene (Rousmějov).
 Velikost vzorku 96 mm.
   Honza nakonec přišel s tím, že o kus dál má připravenou ještě jednu žílu, ale tam by to byl nejspíš očistec. No a také se zmínil, že zde nedokopal jednu menší žilku, kde by se možná ještě dalo něco najít. Ta ale vypadala mnohem přijatelněji, takže jsme se nakonec shodli, že zkusíme právě ono místo. Honza odhadoval, že pokud zde něco bude, tak to bude maximálně pár menších křemenů / záhněd v relativně malé zřícené dutině do 30 cm. Neměli jsme ale moc jiných možností, a tak jsme nejprve udělali sondu.


   Ve chvíli, kdy se v sondě ukázala malá hypoparalejní záhněda, bylo jasno, že zde budeme kopat. Přibližně v 1,2 metru jsme se zastavili, jelikož jsme v rohu jámy narazili na pegmatitový rozplav. Pustil jsem Jirku do jámy a následně to už netrvalo dlouho. Ozvalo se slavné „No ty vole!“ a první velký krystal křemene byl na světě. Byl to vlastně zároveň největší krystal z tohoto místa, jaký jsme našli za oba dny. Místní křemeny nejsou zrovna pěkné. Jedná se o světlé záhnědy pokryté mladší vrstvou šedého křemene, který krystalům dává opravdu ošklivý vzhled. 
zivce
Drúza křemene, albitu a muskovitu (Rousmějov). Velikost vzorku 79 mm.


Krystal turmalínu slepený dohromady (Rousmějov). Velikost vzorku 38 mm.
   Nicméně Jirka měl z nálezu samozřejmě strašnou radost a já se mu ani nedivím. Tak velkou záhnědu jsem na Vysočině zatím nenašel (za ty čtyři dosavadní výpravy). Pokračovali jsme dál a další nálezy na sebe nenechali dlouho čekat. Když jsem byl v jámě já, tak se mi povedlo vytáhnout 2 kusy turmalínu (spíš skoryl než dravit) a nakonec jsem zjistil, že se jedná o jeden krystal. Jeden větší krystal křemene kolem 8 cm povedl i mě. Honza. Honza chvíli také kopal, ale moc ho to nebavilo (zažil už mnohem lepší nálezy), a tak to většinou nechal na nás a buď chodil kolem a sondoval nebo se pak sebral a šel na houby.


   Bylo už kolem půl sedmé, když jsme věděli, že místo dnes rozhodně nedobereme. Stále totiž padali nálezy a nevypadalo to, že by to mělo v blízké době skončit. Rozhodli jsme se tedy místo nechat otevřené do druhého dne. Přes jámu jsme dali několik větších klád, aby do ní nespadlo nějaké zvíře, rozdělili jsme si nálezy (Honza nic nechtěl) a vydali jsem se k autům. Honza si ještě vyhrabal ráno zahrabané uzeniny (jelikož v tom vedru by dopadly stejně jak ty mé) a vydali jsem se na místo spaní.
zahneda
Drúza záhnědy s turmalínem (Rousmějov). Velikost vzorku 92 mm.


Večer prvního dne jsme nemohli zakončit jinak než u táboráku a dobrého moravského vína.
   Honza vybral pěkné místo daleko od civilizace, nicméně blízko potoku odkud lítala asi tak miliarda komárů, takže jsem byl i přes repelent totálně poštípaný a kluci na tom byli stejně. Nepomohl ani táborák… Nicméně večer jsme něco pojedli a jak to na Moravě bývá, tak i popili nějaké to víno a slivovici. Šli jsme spát až po půlnoci a to pod širákem. Já si tedy říkal, že bych si postavil stan jen s moskytiérou, ale nakonec jsem to vzdal, což jsem neměl dělat. Ráno jsem toho dost litoval…

Pokračování zde.


FOTO = Galerie fotek z celé akce
FOTO 1 = Velký krystal křemene
FOTO 2 = Drúza křemene, albitu a muskovitu
FOTO 3 = Drúza záhnědy s turmalínem
FOTO 4 = Krystal turmalínu slepený dohromady




Jakub Mysliveček ©