minj
Lokality1.7. 2020

vyroci


Dnes slaví stránky jedno velké výročí. Je totiž právě 10 let co jsem si řekl, že bych si mohl udělat osobní stránky o sběru minerálů a zkamenělin ve formě blogu a ukazovat tak své nálezy na internetu. Původní myšlenka byla vytvořit takový online deník (do té doby jsem si vše zapisoval do papírového deníku), kam bych si dával fotky lokalit a nalezených vzorků. Úplně z počátku tedy stránky měli být vlastně jen pro mé soukromé účely s tím, že když se někdo podívá, tak budu jenom rád. No a je rok 2020 a stránky tu stále jsou, ale velmi silně přepracované. Hlavní myšlenka stránek je však stále stejná – prezentace mých zážitků a nálezů tak, aby se na ně mohli jednoduše podívat i další sběratelé. Za těch 10 let jsem prošel zajímavým vývojem. Zaprvé mi bylo 16 let, když jsem stránky spustil. Od té doby prošel svým osobním vývojem včetně studia geologie na vysoké škole a práci v oboru. Zadruhé jsem výrazně změnil názor na zveřejňování obsahu stránek. Nejprve jsem byl toho názoru, že „šutry jsou tu pro všechny“ a je jich přece dostatek. Tento názor jsem začal přehodnocovat někdy na přelomu let 2014 a 2015, kdy jsem viděl, jak se situace na lokalitách popularizovaných na různých sběratelských webech či internetových televizích, začínají velmi rychle zhoršovat. Jinými slovy začal jsem si uvědomovat to, že když na stránky umístím reportáž s velmi pěknými nálezy, které se nám někde podařili, tak vezmou lokalitu sběratelé v krátké době útokem. Začal jsem si také dávat pozor na slovíčka typu „kopat“, „lámat“, „odbouchat“ apod… Obsah stránek se tak začal celkem silně filtrovat a k vám jako čtenářům stránek e aktuálně dostává přibližně 30% mých celkových zážitků ve formě často osekaných reportáží (originální texty včetně všech fotek si nechávám pro sebe).

   Sběr minerálů je dnes totiž velmi kontroverzní činností a na některých lokalitách je dokonce až nebezpečný. Mluvím tu o lokalitách zplundrovaných sběrateli či ve větší míře kopáči snažící se vytěžit co možná největší množství vzorků za účelem zisku. Věřím, že běžný „kladívkář“ žádnou velkou škodu nezpůsobí, nicméně dívám se na takové sběratele ostražitě, jelikož ve své nevědomosti často pustí důvěrnou a nebezpečnou informaci tzv. „mezi lidi“ a například nová lokalita je rázem zlikvidována či vznikne problém s majitelem pozemku. Znám spoustu takových sběratelů, kteří podobně jako já kdysi, zbytečně díky úniku informací zhoršili stav nejedné lokality a dnes po pár letech sbírání už chápou, kde před lety udělali chybu. Je to tedy celé o vývoji a chápu, že novopečený sběratel by rád měl vše hned na talíři a nechápou, že dostat se k určité informaci obnáší studium literatury, obepisování mnoha dalších sběratelů a nakonec třeba i neúspěšný průzkum přímo v terénu. To ti „starší“ sběratelé moc dobře vědí a proto nechtějí své těžce vyhledané informace tak snadno vydat nějakému zelenáčovi. Věřte mi, taky jsem to zažil a jsem rád za všechny „starší“ sběratele, kteří se o informace podělili. Vše je to totiž o tom, vybudovat si jakousi pověst a povědomí, že informaci dále nešíříte či to děláte velmi opatrně a pak se ty informace od lidí získávají mnohem jednodušeji.

   Kam se stránky budou v následujících letech rozšiřovat? To se uvidí… Již více než 5 let plánuji kompletní převod stránek do nového systému, který by byl zaprvé graficky přívětivější pro vás čtenáře, ale také mnohem lehčí pro mě ohledně správy a editace stránek. To by ale zabralo neskutečné množství času a jelikož mě stránky neživí a jsou mým koníčkem, tak se mi tento čas hledá horko těžko. Jestli tedy někdy vznikne plnohodnotná 4. verze stránek nevím, ale doufám, že jednou se tak stane. Aktuálně tedy stránky stále běží ve své vylepšené 3. verzi a vytvářím je ve velmi starém programu NVU. Mimochodem víte že hosting stránek je od roku 2015 placený? Místo na serveru tedy nemám zdarma, ale každoročně za něj platím z vlastní kapsy. Naštěstí to není žádná extra velká částka, kterou dokáže pokrýt například jeden pěkný sbírkový vzorek prodaný na burze apod.

   Pamatujete si ještě, když jsem první roky tvorby stránek vždy 1.7. na výročí vzniku těchto stránek napsal co plánuji na léto a jak hodlám stránky posunout? To už z výše zmíněných důvodů nedělám, ale letos k 10. výročí vzniku stránek jsem pro vás připravil zajímavé rozšíření obsahu a je to hned několik věcí, které vás jistě zaujmou. Zaprvé jsem se podíval na nezveřejněné akce, které by se daly již zveřejnit. U některých si stále nejsem jistý, jestli je ten správný čas k jejich zveřejnění, ale nakonec jsem zvolil reportáže ze tří lokality, které již není nutno nijak tajit. Jedná se o lokality Rokle u Kadaně, Krupka – žíla Lukáš a Loučná pod Klínovcem. Ke každé lokalitě je přidáno několik nových reportáží (odkazy najdete níže) a každou z nich jsem také nově zpracoval do záložky „Lokality ČR“ včetně aktuální možnosti sběru na lokalitách. Jak zjistíte či už víte – sběr lepších sbírkových ukázek je na těchto lokalitách již v podstatě minulostí, ikdyž nic se nedá vyloučit. Dále byly doplněny galerie „Fotky lokalit“ a „Minerály lokalit“ a jisté aktualizace se dočkaly také fotky v záložce „Databáze minerálů“. Mimochodem tuto záložku se v následujících měsících pokusím poněkud rozšířit, jelikož poslední zápis v ní přibyl tuším někdy v roce 2015. Do budoucna zmizí dvě záložky a to „Dotazy k vám“ a „Návštěvní kniha“. První záložku zruším z toho důvodu, že ji vůbec nevyužíval. Druhou bych rád nechal, ale k 1.1. 2020 ukončil TopBoard svou činnost a novou návštěvní knihu již nechci znovu zadávat.

   A to je asi vše. Jak vidíte, k 10. výročí jsem se trošku otáčel, abych jej řádně oslavil. Uvidíme, co přinese budoucnost a jestli stránky získají tu dlouho plánovanou novou verzi. Každopádně si velmi cením vaší přízně jako čtenářů stránek a to jak zde tak na Facebooku, kde se také Stránky minerály těší velké popularitě (především díky tomu, že se s kamarádem Jiřím Mánkem snažíme udržet pravidelné přidávání 2 nových příspěvků denně). K dnešnímu dni mají stránky krásných 169 043 zhlédnutí, což je super výsledek 10 letého snažení. Číslo je navíc super i díky tomu, že počítadlo TopList ukazuje reálné zobrazení stránek a né podobně jako jiná počítadla například pouze navrhnutí ve vyhledavači bez nutného rozkliknutí odkazu na stránky. Denně stránky v průměru navštíví kolem 70 osob. Na závěr vás prosím, zůstaňte s námi, jelikož stránky stále ještě tvořím hlavně kvůli vám, čtenářům. Myslím, že pokud by se na stránky nikdo nedíval, tak už jsou dávno historií podobně jako všechny ty oblíbené sběratelské weby z mých začátků kolem roku 2010, které jsou už dávno ta tam…

Děkuji za vaši přízeň,
Jakub Mysliveček

Na závěr ty nově přidané reportáže:

Rok 2015

Loučná pod Klínovcem (12.11. 2015)   více


Rok 2017


   Krupka - žíla Lukáš (7.4. 2017)   více
   Krupka - žíla Lukáš (7.5. 2017)   více
   Krupka - žíla Lukáš (13.5. 2017)   více
   Krupka - žíla Lukáš (20.5. 2017)   více
   Ahníkov u Chomutova, Rokle u Kadaně (7.5. 2017)   více
   Loučná pod Klínovcem (24.7. 2017)   více


Rok 2018

   Jarní dvoudenní výprava do Krušných hor (1. den)   více
   Jarní dvoudenní výprava do Krušných hor (2. den)   více
   Krupka - žíla Lukáš (25.5. 2018)   více
   Blahuňov u Chomutova, Klínovec "Na Skalách", Rokle u Kadaně (14.7.2018)   více
   Krupka - žíla Lukáš (11.8. 2018)   více
   Krupka - žíla Lukáš (29.9. 2018)   více


Rok 2019

   Rokle u Kadaně (22.2. 2019)   více
   Rokle u Kadaně (14.7. 2019   více

Jakub Mysliveček ©