minj
Lokality

 Mineralogie 

Žim u Bořislavi
(den konání 22.11. 2020)

lokalita
Cesta k lokalitě.


   Na dnešek jsem měl naplánovanou akci po dvou lokalitách v blízkém okolí Brné a to společně s Jirkou. Jenže Jirka nakonec nemohl a já jsem se navíc v noci moc nevyspal, takže se mi na šutry moc nechtělo. Navíc jsem u sebe neměl zimní kalhoty na šutry, ale pouze letní a venku bylo kolem 6 °C, takže nic moc. Nakonec jsem ale přecijen vyrazil, nicméně jsem věděl, že je to jen na chvilku a také jsem vyrazil na úplně jinou lokalitu a to na lokalitu, kam se chci podívat už od jara, ale zatím to nikdy nevyšlo. Tou byla známá, ale málo navštěvovaná lokalita Žim.
lokalita
Jeden z výchozů, kde se dá provádět sběr minerálů.


Při bližším pohledu jde vidět, že hornina je tvořena také velkým množstvím krystalů hnědého až bronzového rubelanu.
   Lokalita je mezi lokálními sběrateli velmi dobře známá a zná ji v podstatě každý. Málokdo na ní ale vlastně byl. Důvod je jednoduchý – nenachází se tu zrovna zajímavé minerály. Lokalita je známá díky krystalů „augitu“ a kaersutitu. Ty ale nejsou moc velké (většinou do 1 cm, vzácně až 3 cm). Mimo to jsou tu také popsané drobné dutiny se zeolity a to především phillipsitem. Takto by to tedy nevypadalo nic moc, tak proč je lokalita tak známá? Hlavním důvodem je rubelan. Schválně nepíši minerál rubelan, jelikož rubelan není oficiálně uznaným minerálem.


   O co se tedy vlastně jedná? Rubelan je alteračními procesy silně ovlivněná slída biotit-flogopitového složení. Barva rubelanu je výrazně hnědorezavá až bronzověměděná. Možná že jste o rubelanu nikdy neslyšeli, ale v Českém středohoří se jedná o klasický „minerál“, který se zde nachází na řadě lokalit. Mezi tyto lokality patří například Lukov, Bílinka a mnohé další, ale jako lokalitu s nejlepšími ukázkami rubelanu patřila vždy Žim. Nacházejí se zde dle literatury až 2,5 cm velké dokonalé krystaly, nebo spíše destičky rubelanu.
rubelan
Rubelanů do 6 mm je zde plno a hojné jsou také krystaly "augitu" a kaersutitu zarostlé v hornině.


rubelan
Konečně trochu větší nález rubelanu s krystalem přes 1 cm velkým.
   No a právě na do Žimi jsem se nakonec rozhodl jet. Kolem vsi se dá najít hned několik míst, kde se dají minerály a především rubelany sbírat. Tato místa se dají celkem snadno dohledat v rozličné mineralogické literatuře a především ve starší literatuře je místní rubelan vysoce vyzdvihován. Holt dřív byly i takovéto „obyčejné“ minerály zajímavé. Dnes se bohužel slídy mezi sběrateli moc neřeší. Já se rozhodl pro asi nejznámější výchoz v zářezu staré polní cesty jižně od obce. V Žimi se neparkuje úplně snadno, ale nějak jsem to zvládnul a pak už jsem se jen vydal směrem k lokalitě. Tu jsem našel velmi snadno.


   Dalo by se téměř říct, že lokalita je hned za poslední zahradou. Tvoří ji několik výchozů silně alterovaných vulkanických hornin, původně nejspíš nějakých bazanitů, které jsou prokládány tufity s výrazným horizontálním vrstvením (vlastní pozorování). Díky erozi se dají najít i celkem velké (o 1 cm) krystaly klinopyroxenů a kaersutitů vyčnívajících ze silně rozpadavých hornin. V podstatě hned po příchodu jsem viděl hromadu rubelanů. Nejhojněji se zde nacházejí krystaly do 7 mm. Větší krystaly se nacházejí již vzácněji s tím, že nad 1,5 cm se jedná již o celkem vzácné ukázky.
rubelan
Krystaly rubelanu v trochu méně alterovaném alterovaném vulkanitu (Žim). Velikost vzorku 57 mm.


nalez
Už to nevypadalo na žádné větší rubelany, když v tom se na mě usmálo štěstí.
   Ke sběru není potřeba jít přímo do výchozu. Nachází se tu totiž hromada sutě, ať už od sběratelů tak díky přírodnímu zvětrávání výchozů. V podstatě jsem si sebou vzal sice všelijaké nářadí, ale reálně jsem použil pouze geologické kladívko a placatý majzlík na formátování některých nalezených vzorků. Na lokalitě jsem strávil asi hodinu čistého sběru a za celou dobu jsem narazil pouze dvě ukázky krystalu větší než 1,5 cm. Jedním nálezem byl silně zvětralý krystal velký kolem 2 cm a druhým nálezem byl rovnou 3 cm velký podlouhlý krystal. Ten půjde samozřejmě rovnou do sbírky. 


   U této lokality se opravdu nebojím o to, že by tu byly návaly sběratelů nebo činnost sběratelů nějak narušila možnosti sběru na této lokalitě (ikdyž samozřejmě kdyby tu návaly byly, tak by to bylo špatné...). Rubelanů je tu opravu hodně. Přesto je nutné mít na vědomí, že se stále nacházíme na území CHKO a parkovat se nedá před každým domem na návsi. Po dlouhé době jsem se tak také rozhodl vytvořit krátké doplňující video z této výpravy. Na lokalitu se asi někdy vrátím, jelikož kamarád Jirka z Duchcova, má podobný názor na tyto „obyčejné“ horninotvorné minerály jako já a říkal, že by si také moc rád našel nějaký pěkný rubelan do sbírky.
rubelan
Nejlepší ukázka rubelanu, kterou jsem toho dne našel (Žim). Velikost vzorku 82 mm, délka krystalu 35 mm.


VIDEO = Žim u Bořislavi (22.11. 2020)
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystaly rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 2 = Větší krystal rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 3 = Krystal rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 4 = Krystaly rubelanu v trochu méně alterovaném alterovaném vulkanitu
FOTO 5 = Velký krystal rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 6 = Nejlepší ukázka rubelanu, kterou jsem toho dne našel




Jakub Mysliveček ©