minj
Lokality

 Mineralogie 

Víkendová šutrovačka v Českém středohoří
(den konání 10-11.10. 2020)

dolanky
Aktuální podoba lomu
Dolánky u Teplic.


   Když se před měsícem konala burza v Ládví, tak jsme se s Martinem a Honzou domluvili, že by Honza mohl dorazit k nám na sever a společně bychom pak celý víkend jezdili po šutrech. Plán klapl a navíc se k nám přidal také Jirka. Zbývalo jen vše naplánovat, abychom si z lokalit odvezli nějaké pěkné šutry. Jenže domluva s klukama byla opravdu dost šílená a tak jsme vlastně pořádně nevěděli co budeme v sobotu dělat. Nakonec jsme se v předvečer výpravy domluvili, že se ráno v 8:00 sejdeme u Hořence a koukneme se po nějakých aragonitech.
pseudomorfoza
Jediný nalezený vzorek - pseudomorfóza kalcitu po aragonitu
 (Dolánky u Teplic).
Velikost vzorku 60 mm.


Lokalita haüynu, titanitu a dalších mienrálů v Lukově u Milešova.
   Počasí bylo ale špatné, respektive v Lovosicích strašně pršelo, ale u Hořence již svítilo slunce a vše bylo mokré. To by bylo sice dobré na omyté pole, ale co se nálezů týče, tak pole bylo doslova vyluxované. Několik úlomků aragonitu jsme skutečně našli a mezi tím jsme se rozhodli kam pojedeme dál. O druhé lokalitě nechci psát, stejně tak jako o třetí lokalitě na kterou jsme zamířili. Obě lokality jsou poněkud problematické a nerad bych na ně přitahoval pozornost. Na obou dvou lokalitách jsme si navíc moc nezasbírali.


   Již čtvrtou lokalitou byl pak lom Dolánky. Doufali jsme, že tu zůstalo ještě trochu materiálu z jarního odvalu, ve kterém se daly najít pěkné aragonity ve formě ježků. Jenže poté co jsme se vyškrábali do lomu, tak jsme zjistili, že téměř celý tento odval je již odvezený. V lomu byl jeden nový odval na 2. etáži, takže nejdříve jsme zkusili projít ten. Samozřejmě se nenašlo vůbec nic. Poté jsme se vydali na spodní 3. etáž a zde jsme chvíli zkoušeli štěstí kde se dalo. Aragonity nakonec nepadly, ale otevřela se tu nová kalcitová žilka vedle žilky co jsme kopali před rokem a všiml jsem si, že tu ze stěny něco většího světlého vyčuhuje. A tak se mi povedla pěkná pseudomorfóza kalcitu po krystalech aragonitu.
hauyn
Zrno haüynu v tefritu
(Lukov u Milešova).
Velikost zrna cca 3 mm


titanit
Krystal titanitu v tefritu
(Lukov u Milešova).
Velikost krystalu cca 1,5 mm.
   Nic takového jsme pak už ale nenašli a nálezy nestály za nic. Říkali jsme si, že dneska je to vážně na prd a přemýšleli jsme co dál. Zmínil jsem se Honzovi o haüynech v Lukově a toho to kupodivu hodně zaujalo, takže jsme jeli do Lukova. Po příjezdu do Lukova začalo celkem slušně pršet, nicméně jsme se nevzdali a vydali se na ta drobná modrá zrnka. Musím říct, že za nějakých 20 – 30 minut jsme našli velmi pěkné kousky. Mě se povedla zrna výrazně modrého haüynu až 3 mm velké a na několika vzorcích dokonce i krystaly titanitu do 1,5 mm.


   Sice to nevypadá jako nic moc, nicméně především z jednoho vzorku s haüynem jsem měl velkou radost a půjde do sbírky. No a co dál? Pršelo už opravdu pořádně a tak jsme volili strategický ústup k autům. U aut jsme se pak rozdělili. Já vzal Jirku do Ústí a sám jsem pak jel domů počkat na Martina s Honzou, kteří se ještě vrátili na jednu z předchozích lokalit. Večer jsme pak s Honzou a Martinem něco málo popili, pokecali a šli si lehnout krátce po půlnoci. Ráno jsme totiž chtěli pokračovat, nicméně jak jsme doufali, tak v trochu veselejším a produktivnějším duchu.
thomsonit
Pohled do dutinky s krystaly nejspíše thomsonitu z první navštívené lokality druhého dne. Velikost dutiny cca 35 mm.


nalez
Honzovi se povedla pěkná dutina s thomsonitem, kalcitem a analcimem.
   Na druhý den jsme se trochu víc vyspali a z Brné jsme vyráželi až v půl osmé. Martina s Jirkou jsme vzali po cestě a už jsme to pádili směr na naší první lokalitu. Tou byla staronová lokalita zeolitů, kterou jsme s Martinem našli při průzkumu začátkem května tohoto roku. Opět nebudu říkat o jakou lokalitu se přesně jedná. Popravdě celá tato akce byla vlastně výsledkem toho, že Honza u nás na stole na burze v Ládví viděl letošní vzorky z této lokality a chtěl si je také zkusit najít. Na lokalitě se sice sbírá pěkně, ale opět se nejedná o úplně bezproblémové území, takže jsme se snažili být nenápadní a v rámci možností jsme byli potichu. Přesto jsme asi byli trochu slyšet.


   O nějakého nezvaného rýpala jsme samozřejmě neměli zájem a tak jsme si řekli, že na lokalitě pobudeme tak 2 až 3 hodinky a pak pojedeme jinam. Z počátku to vypadalo, že lokalita toho už moc nevydá, ale potom jsme zjistili, kam přesně ve výchozu jít. A najednou to začalo padat. Nejvíc práce odvedl Honza, jelikož my ostatní jsme spíše rozbíjeli suť, ve které jsou sem tam také pěkné dutiny se zeolity. Honzovi se povedlo otevřít opravdu pěkné dutiny a získat pěkné vzorky. Nejvíc se mu líbil vzorek asi 10 cm dutiny s bílým jehlicovitým natrolitem v bohaté drúze. Mě osobně spíš zaujal jiný jeho vzorek – dutina kolem 5 – 6 cm s větším krystalem vínového kalcitu a krystalky thomsonitu.
natrolit
Honzův parádní nález bílého natrolitu.


analcim
Dutina s krystaly analcimu ze staronové lokality. Velikost vzorku 82 mm.
   Ale ani my jsme nezůstali moc pozadu a něco jsme si odnesli. Mě se tedy moc nevedlo, nicméně jsem si z tohoto místa odnesl 3 vzorky a to 1 dutinu s natrolitem, 1 dutinu s thomsonitem a 1 dutinu s analcimem. Honza ještě chtěl kopat a já jsem si říkal, že se nechci tísnit u výchozu a místo toho jsem prověřil nedalekou haldu větších balvanů. Už minule jsem si totiž všiml, že je tu až podezřele mnoho menších velmi bublinatých kamenů. Zkusil jsem do jednoho většího balvanu praštit palicí a kupodivu se objevily dutiny se zeolity kolem 6 cm. Většina dutin patřila minerálu, který nedokáži přesně určit, jelikož jeho habitus je něco mezi natrolitem a thomsonitem. Uvidím, co na to analýza…


   Naopak se pak našlo i pár dutin, kde se jednalo o jasný natrolit a u jiných dutin pak o jasný thomsonit. Díky tomuto jednomu rozbitému balvanu jsem během chvilky měl plný kbelík vzorků. Jeden z nich je celkem pěkný a uvidím, jestli si jej nezařadím do sbírky, jelikož je to zase něco trochu jiného pro tuto lokalitu. Před odchodem jsem ještě zkusil narychlo bacit do dalších zde ležících balvanů a světe div se, taky jsou silně bublinaté. Na lokalitu se tedy budu muset brzy vrátit a zkusit co se v nich skrývá. No přemýšleli jsme co dál. Honza chtěl zůstat v okolí této lokality, ale a já osobně jsem spíš prahnul po jiných lokalitách. 
thomsonit
Moment nálezu jedné z větších dutin s thomsonitem.


natrolit
Dutina s natrolitem ze staronové lokality. Velikost vzorku 80 mm.
   Nechtěl jsem, abychom dopadli jako předchozí den, kdy to nebylo o nálezech, ale o objíždění lokalit a zjišťování situace. Nakonec padla volba na lokalitu na děčínsku. Opět nebudu zmiňovat o jakou lokalitu jde. Mě osobně se na ní moc nechtělo, protože jsme zde před více než rokem s Jirkou našli celkem pěkné drúzy a následně už jsme tu nic nenašli. Kluci ale byli neoblomní a tak jsme se tam vydali. Jaké bylo mé překvapení, když jsme přišli na lokalitu a zjistili jsme, že se tu nedávno slušně pracovalo a možná by se tu tedy něco dalo najít. Začali jsme se hrabat v suti a začaly padat úlomky krystalů. No a pak jsme byli z lokality vyhozeni. :-) Takže další problémová lokalita a proto o ní nepíši a ani neukážu nalezené vzorky.


   Přemýšleli jsme co dál, a tak jsme zamířili již směrem k Ústí. Po cestě jsme se zastavili ve Velkém Březně, kde jsme se rozhodli pro průzkum. Místní lokalitu natrolitu, zeleného apofylitu a zeofylitu hledáme už nějaký ten pátek (první pokus o nalezení proběhl již v roce 2012). Tentokrát jsme ale už věděli, kterým směrem se bývalý lom nachází. Byla to celkem slušná štreka do kopce a kluci vypadali, že do konce ani nedojdou. Když jsme lom našli, tak jsme zkoušeli najít jakýkoliv náznak minerálů. Našlo se celkem dost dutin s analcimem, ale nebylo to nic pěkného. Dokonce se objevil i natrolit, ale pouze v jemných a drobných jehlicích a opět jen dokumentační. Tato lokalita je více než zapeklitá a vážně nevím, kde tu hledat. 
natrolit
Dutina s natrolitem ze staronové lokality. Velikost vzorku 95 mm.


brezno
Lůmek odkud mají pocházet typické místní ukázky minerálů - lokalita Kočičí hlava u Velkého Března.
   Martin už musel jít, jelikož byl doma domluvený, že ve tři končíme. Proto jsme tu Honzu nechali a s Martinem a Jirkou jsme se vydali zpět k autu. Martina jsem odvezl a Jirka se nakonec rozhodl, že s námi večer zkusí ještě zajít na druhou dnešní lokalitu. Téměř za tmy jsme na lokalitu nakonec vpadli a výsledek nestál za nic. Cesta přes les v naprosté tmě bez čelovek byla pak velmi zajímavá. Tak či onak jsme si víkend užili a po dlouhé době to byla fajn šutrácká výprava. No a příště teda zase na Vysočině Honzo… ;-)


FOTO = Album z celé akce




Jakub Mysliveček ©