minj
Lokality

 Mineralogie 

Písecké hory

Autor: Václav Kabele (Vaclav.Kabele@fkc.cz)


   Letní dovolená byla letos kratší než obvykle ale zato v krásné oblasti Píseckých hor. Tyto hory jsou plné vyhlášených šutráckých lokalit (většinou historických), ale i tak by to byl hřích je nevidět. Po domluvě s rodinou byl vybrán den, který jsem měl jen pro sebe. První lokalita, kterou jsem si vybral byla „Ptáčkovna“. Vyzbrojen dcerou v podobě doprovodu, mobilním telefonem a teoretickými informacemi o místě lokality jsme vyrazili. Auto jsem zaparkoval na odbočce k lomu a během převlékání kolem nás projelo několik nákladních aut. Byl všední den a tak se těžilo ve velkém. Radši jsem tedy přeparkoval více bokem a vydal se vedle do lesa hledat lokalitu. Když se po určité době objevil otevřený terén, věděl jsem, že jsme někde jinde a hlavně daleko od cíle. Následovala otočka a další hledání. Nakonec se zadařilo a musím uznat, že příroda umí dobře maskovat. Na lokalitě nebyla vidět žádná „čerstvá“ činnost sběratelů a tak jsem se chvíli hrabal na jedné větší hromadě. Kromě pár úlomků skorylu jsem nenalezl nic. Tuto lokalitu jsme rychle opustili a následoval přejezd na další.


znacky
Obr. 1   Značení na rozcestí u vstupu do lesa.
Měli bychom pokračovat po zelené.
havirky
Obr. 2   Pohled na část lokality Havirky.


   Další lokalita byla vybrána „zlatodoly Havírky“. Zde musím pokárat turisty za jejich značení. Už ve vsi jsem nenašel značení cesty, natož po vstupu do lesa. Historická důlní díla již také dosti splývají s okolním lesem, ale hlavně nejsou dostatečně zabezpečená. Možnost někam spadnout je zde dosti vysoká. Pokud tato díla mají spatřit i další generace, měl by se někdo věnovat jejich udržování. Zatím si je příroda bere zpět. Vlastní nalezení lokality byl pro mě velký oříšek a myslím, že nebýt přítele googla a jeho očí (satelitů), asi bych to nenašel. Nalezení také pomohla bílá barva křemene, která v tom tmavém svahu docela „svítila“. Na této lokalitě byla vidět nedávná činnost a musím říct, že podle nalezených vzorků paběrkováním, se tam dá určitě něco kvalitnějšího vykopat. Z minerálů se zde dají najít skoryl a muskovit.


ptackovna
Obr. 3   Zvětralé sulfidické zrno (pravděpodobně pyrit) z lokality Ptáčkovna.
havirky
Obr. 4   Turmalín (pravděpodobně skoryl) z lokality Havirky..


   Po této lokalitě následoval oběd na penzionu a rozhodování, kterou lokalitu navštívit odpoledne. Vyhrála lokalita „lom U obrázku“. Na tuto lokalitu jsem vyrazil opět s dcerou ale tentokrát pěšky. Zde nehrozilo žádné hledání a bloudění, protože cesta až k lomu je dostatečně značená. Ovšem proč si to nezkomplikovat, když to jde. Profil tratě nabízel použít „zkratku“ mimo oficiální cestu. Zkratka ovšem obsahovala krátký nepříjemný výstup terénem s následným přechodem úseku s nádhernou květenou (maliny a ostružiny). Při zpáteční cestě už jsme to radši obešli. Další cesta se již obešla bez komplikací. Zatopený lom je krásná přírodní scenérie, škoda jen, že v něm není čirá voda. I tento lom, pokud se nebude čistit, časem zmizí. V duchu jsem si vybavil fotky na netu, jak je odčerpaný a kolegové tam aktivně kopou. V jeho okolí jsou vidět pokusy o kopání a čerstvé díry v lese. Opět musím zdůraznit, že zabezpečení lomu místy zcela chybí. Při jeho obcházení si dejte tedy velký pozor. Cestou zpět jsme se ještě zastavili v lomu U obrázku IV. Ten se nachází kousek od chaty Živec. Zde je vidět jen velká zarostlá díra bez jakýchkoliv známek aktivity.


obrazek
Obr. 5   Zajímavě rostlý muskovit z lokality
"U obrázku".

obrazek
Obr. 6   Turmalín (pravděpodobně skorylového složení) z lokality "U obrázku".


   Musím říct, že výběr lokalit nebyl primárně určen na sběr minerálů, což se také potvrdilo. Na druhou stranu příroda Píseckých hor je opravdu krásná a stojí za další návštěvu. A tím myslím rychlou návštěvu. Ne kvůli minerálům ale kvůli tomu, že pokud tento přírodní park nebude dostávat investice do jeho udržování, tak brzy zmizí.


autor
 Obr. 7   Pohled do lomu u Obrázku a autor reportáže.





Jakub Mysliveček ©