minj
Lokality

 Mineralogie 

Suletice
(den konání 22.3. 2020)

suletice
Pohled na horní část výchozu lokality amfibolu.


   Po posledním debaklu v Brné jsem si chtěl zpravit chuť. Paličku jsem si namočil, všechny věci pro jistotu zkontroloval a mohl jsem vyrazit. Cíl jsem měl jasný – lokalita Suletice u Velkého Března. Na této lokalitě jsem byl naposledy s Jirkou začátkem září, kdy bylo ale příšerné vedro a následně nás tu zastihla opravdu silná bouře, takže jsme totálně promokli. Na lokalitě jsme tehdy našli zajímavou polohu se vzorky, ale bouře naše počáteční slibné nálezy přerušila a poté jsme si na lokalitu již nenašli čas. Jelikož jsem se nechtěl vzdalovat nikam daleko od Ústí, tak jsem si řekl, že se vydám právě sem.
vychoz
Výchoz s vyrostlicemi kaersutitu.


První vlaštovka...
   Z krásných středně vysokých teplot, které byly před týdnem, se staly teploty lehce nad nulou. Dokonce ráno byly zasněžené vrcholy Krušných hor. Na to že byl včera první jarní den to tak rozhodně nevypadalo. Mimochodem do Suletic jezdím každé jaro právě kolem 21.3., takže jsem si dnes mohl i odškrtnout letošní rok. :-) Lokalita vypadá v poslední době poněkud sešle, jelikož zde v důsledku sucha uschlo několik stromů a následné letní bouřky a silný vítr je vyvrátili. Tyto stromy se teď válí všude po lokalitě i v přilehlém lese. Dokonce dnes se po lese pohybovaly lesáci a tyto padlé stromy zpracovávali.


   Já se dal nejprve do práce v zajímavém výrazně alterovaném výchozu. Ten měl až červenou barvu a vypadalo to, že by v něm mohly být zajímavé vzorky. To jsem ale asi po 10 minutách vzdal, jelikož to zase až tak dobré nebylo a hlavně se hornina silně rozpadala. Proto jsem se přesunul k silně zasucenému výchozu, který jsme kopali v září s Jirkou. Stačilo trochu práce s motykou a výchoz byl očištěn. Zkusil jsem nejprve jeden větší blok horniny. Ta zde má okrovou barvu a obsahuje mnoho krystalů kaersutitu a „augitu“. Z prvního bloku se nic extra nepodařilo. Největší krystaly měřily do 2 cm a ty se stejně většinou rozštěpily.
kaersutit
Hezká ukázka krystalu kaersuitu na alterovaném tefritu - Suletice.
Velikost vzorku 68 mm.


augit
Krystal "augitu" zarostlý v alterovaném tefritu - Suletice.
Velikost vzorku 77 mm.
   Následně jsem ale zkusil hrábnout kousek více vpravo. To už se zdálo být lepší. Navíc jsem začal vytahovat v podstatě volné balvany. Některé z nich měli až zelenošedou barvu. No a při vytahování balvanů jsem si také všiml, že jejich silně zahliněný povrch čas od času skrývá velmi pěkné, přírodně vypreparované krystaly. Největší z nich jsem také vyfotil a vypadalo to na sbírkový kus. Sice se mi nepodařil získat na úplně velkém formátu horniny a také vypadl, jelikož na hornině v podstatě už jen seděl, tedy nedržel. Byl ale na svém původním místě, takže jsem ho doma dolepil zpět do jeho původní polohy. Je to krásný 33 mm velký podlouhlý krystal kaersutitu s lesklými plochami.


   Poté jsem už žádný takto velký krystal nenašel, ale podařilo se mnoho menších vzorků. Mezi nálezy jsem si také dal bokem vypadané krystaly „augitu“, které bych chtěl vzít na analýzu a konečně rozlousknout o jaký klinopyroxen se vlastně jedná. Třeba to bude přímo augit, ale třeba také ne, jak se před pár lety ukázalo u lokality Paškapole, kde se přišlo na to, že se jedná převážně o chromdiopsidy. Jeden „augit“ se pak povedl v poměrně pěkné ukázce, vzhledem k této lokalitě, která spíše amfibolová.
kaersutit
Když jsem odvalil silně zahliněný balvan a vykoukl na mě tento krasavec, tak se mi až zatajil dech...


kaersutit
Sbírková ukázka krystalu kaersuitu zarostlého v alterovaném tefritu - Suletice. Velikost vzorku 87 mm, velikost krystalu 33 mm.
   Na lokalitě jsem nakonec strávil přes 3 hodiny, což je na mě za daných okolností docela dobré. Většinou totiž když někam jedu sám, tak tam nevydržím o moc déle než 2 hodiny. Člověka to nějak nebaví, když je na lokalitě sám a nemá si s kým povídat. Čas se pak vleče, pokud tedy nepadají pěkné vzorky. Tak snad nám ta karanténa již brzy skončí, abychom s klukama mohli zase společně někam vyrazit.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal kaersuitu zarostlý v alterovaném tefritu
FOTO 2 = Krystal kaersuitu zarostlý v alterovaném tefritu
FOTO 3 = Krystal kaersuitu zarostlý v alterovaném tefritu
FOTO 4 = Dva krystaly kaersuitu a jeden krystal "augitu" zarostlý v alterovaném tefritu
FOTO 5 = Krystal "augitu" zarostlý v alterovaném tefritu
FOTO 6 = Hezká ukázka krystalu kaersuitu na alterovaném tefritu
FOTO 7 = Sbírková ukázka krystalu kaersuitu zarostlého v alterovaném tefritu
Jakub Mysliveček ©