minj
Lokality

 Mineralogie 

Psáry u Prahy
(den konání 15.1. 2020)

lokalita
Lokalita vzácného dumortieritu poblíž Psár.


   Už v pondělí jsem věděl, že ve středu budu mít volno a tak jsem si řekl, že pokud bude pěkné počasí, tak bych někam vyrazil na šutry. Jenže kam, když budu v Praze? Je tu kolem sice spousta lokalit, ale většinu z nich neznám nebo mě tamní kameny moc nezajímají. Vzpomněl jsem si na kamaráda, který mi nedávno posílal pěkné ukázky fialových paprsků dumortieritu odněkud kousek od Prahy z naleziště s legračním jménem. Po krátké konverzaci mi kamarád připomněl tento název – Psáry nedaleko Jílového u Prahy. Přiznám se, že jsem si musel vygooglit co to ten dumortierit vlastně je.  
dumortierit
První odlomený kámen a už se mi ukázala puklina s fialovými vějířky.


Větší vějíř dumortieritu v žilce křemene (Psáry u Prahy).
Velikost vzorku 97 mm.
   Jedná se o vzácný boritokřemičitan hliníku a železa se vzorcem (Al,Fe)7(BO3)(SiO4)3O3 . Borových minerálů se v přírodě moc nevyskytuje a samotný dumortierit (jehož název téměř vždy zkomolím) je z těchto minerálů asi nejběžnější, ikdyž v žádném případě hojný. Je to tedy takový mineralogická zajímavost a raritka. Když jsem Psáry hodil do mapy, tak jsem zjistil, že je to jen nějakých 37 km od bytu a budu tam do 45 minut, takže paráda. Ve středu mělo být krásně, ikdyž docela chladno, ale těšil jsem se do terénu. Tento rok jsem šutráckou sezónu nezačal zrovna úspěšně (kam jsem jel zde nemohu psát), nicméně jsem měl chuť si trochu zlepšit bilanci. 


   Ráno jsem ještě musel být do deseti doma, ale po desáté jsem hned vyrazil směr Psáry. Tam jsem dorazil kolem 11. hodiny. Chvíli mi trvalo najít místo na zaparkování, pak jsem si vzal věci a už jsem uháněl do lesa. Nevěděl jsem přesně, kde lokalitu najdu, ale věděl jsem, že se nachází někde v lese nademnou a přibližnou lokaci. Chvíli mi to trvalo, než jsem ve svahu danou lokalitu našel. Jedná se o malý výchoz světle šedé až namodralé horniny. Mělo by se jednat o dacit či jeho tufy, ale tyhle proterozoické vulkanity jsou tak trochu myšmaš (zlaté České středohoří). Celá lokalita nicméně patří ke kralupsko-zbraslavské skupině a jílovskému pásmu. 
kaersutity
Na čerstvém lomu bohatého vzorku je dumortierit dobře vidět.


dumortierit
Velký vzorek bohatý dumortieritem
 (Psáry u Prahy).
Velikost vzorku 171 mm.
   Věděl jsem dvě věci. Zaprvé že dumortierity jsou fialové paprsky a zadruhé, že se nacházejí většinou kolem drobných žilek křemene. Jenže já jsem žádné žilky křemene v okolních kamenech vyházených z malých sběratelských výkopů neviděl. Paběrkováním jsem nakonec pár vzorečků našel, ale jak už to tak bývá, nebylo to nic moc. Proto jsem se jal náčiní a pustil se do práce. Hned na začátku se na mě otevřela puklina s křemenem a fialovými sluníčky dumortieritu. Říkal jsem si: „No paráda, to bude snadné.“ A tím mé nálezy skončily. Navíc pukliny křemenů s dumortierity nasedají kolo na štěpnost mateční horniny a tak se vzorky velmi špatně formátují a praskají přesně tam, kde to člověk nechce.


   Nevypadlo to nadějně a tak jsem se přesunul o kousek vedle, kde jsem dnes strávil většinu času. No a zde už nepadl ani jeden vzoreček. Možná že jsem byl jen slepý, ale prostě nic. Šel jsem si dát oběd a přemýšlel, že to zabalím a pojedu domu, protože se mi zdálo, že na mě začíná lézt nějaká nemoc. Už jsem pomalu balil, když mě upoutal jeden větší volnější balvan, který vypadal, že by se dal snadno vypáčit. Tak snadné to nakonec nebylo, ale ven jsem jej dostal. No a zase nic. Už jsem ho odvaloval pryč, když jsem si všiml, že v jednom místě balvan protíná žilka křemene. Už se mi s tím nechtělo namáhat, ale přesto jsem vzal majzlík a kladivo a pokusil se přímo skrz žílu kámen rozpůlit. To se mi úplně nepovedlo, ale odlomil jsem část s žílou. A světe div se, už to lezlo! 
nalezy
Mé výsledky za cca 2 hodinky práce.


dumortierit
Nejlepší nalezený dumortierit z dnešního dne (Psáry u Prahy).
Velikost vzorku 107 mm.
   Zjistil jsem, že celkem dobré je vzít plochý majzlík a pokusit se kameny rozlousknout přímo přes žilky křemene. Většinou se to nepovede, ale čas od času to vyjde a na svět tak přijde pěkný vzorek s fialovými sluníčky. Kámen poskytl asi 10 vzorků, některé skutečně pěkné. Říkal jsem si, že už jsem chtěl přece jít a tak jsem si vzorky zabalil, pobalil ostatní věci a vyrazil k autu. Kameny umyji až jindy, ale myslím, že jsem našel pěkné kousky, tak snad to po umytí nebudu vidět jinak. Každopádně chuť do nového roku jsem si zlepšil a teď jen budu doufat, že se mi podaří tu nemoc nějak normálně zkrotit…


P.S. Opravdu hnusná chřika mě nakonec vyřadila skoro na týden...

FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Fialové dumortierity v žilce křemene
FOTO 2 = Větší vzorek dumortieritu
FOTO 3 = Velký vzorek bohatý dumortieritem
FOTO 4 = Malý ale bohatý vzorek fialového dumortieritu
FOTO 5 = Větší vějíř dumortieritu v žilce křemene
FOTO 6 = Fialové dumortierity v žilce křemene
FOTO 7 = Nejlepší nalezený dumortierit z toho dne




Jakub Mysliveček ©