minj
Lokality

 Mineralogie 

Libochovany - lom Trabice
(den konání 11.7. 2020)

lom
Aktuální podoba lomu
Libochovany - Trabice.


   Na dnešek jsem nemohl na celý den na šutry, ale měl jsem už celkem slušný šutrácký deficit (naposledy jsem byl v terénu při exkurzi do Krušných hor), takže jsem určitě někam chtěl zajít. Martin to měl podobně a navíc jsme spolu ještě potřebovali něco vyřešit, tak jsme si řekli, že dáme rychlou návštěvu nějaké blízké lokality kolem Brné. Okolí Brné je na lokality dost bohaté a to jak na mineralogické, tak na paleontologické. Já osobně jsem chtěl zkusit štěstí na phillipsitech v Rytině soutěsce, ale Martin přišel s tím, že bychom mohli okouknout Libochovany, konkrétně činný lom na Trabici. No a jelikož jsem věděl, že se tu před dvěma lety daly najít vcelku pěkné kalcity, které jsem si ale tehdy neodnesl, jelikož jsem zde byl pracovně, tak jsem souhlasil s návštěvou tohoto lomu. 
odlucnost
Pěkná ukázka deskovité odlučnosti bazaltu.


Moment nálezu dutiny s kalcitem.
   Díky povolení využívat lesní cesty jsme se navíc krásně dostali autem v podstatě až k lomu. Martin byl překvapený, že tyhle cesty znám (bodejď by ne, když jsem celou tuto oblast musel před dvěma lety pracovně prochodit) a že se nemusíme táhnout několik kilometrů do prudkého kopce. Lokalita má totiž dvě hlavní věci, kvůli kterým se moc nedostala do sběratelského povědomí. Zaprvé je opravdu daleko od nejbližší vesnice (Libochovany / Sebuzín / Tlučeň) a zadruhé – skoro nic se tam nenachází. Kombinace faktorů je tedy pro lokalitu nešťastná. Přesto vzhledem k rychlosti těžby nevěřím, že se zde za celou dobu těžby nenašlo nic zajímavého. Zajímavé polohy mohou být pouze pukliny nebo malé žilky s minerály, které mohou být přístupné jen během několika dnů. 


   Díky tomu, že sběratelé moc lokalitu nenavštěvují, tak zajímavé nálezy jistě nebyly zastiženy, než že by zde vůbec nebyly. Právě proto lokalitu tak jednou za dva až tři roky navštěvujeme a zkoušíme, jestli by se tu něco nenašlo. Zatím jsem tu byl 3x. Poprvé s Martinem v roce 2011, kdy jsme našli jen masivní kalcit a kupodivu drobnou dutinku s velmi jemnými jehličkami natrolit, což byl jediný vzorek se zeolity, který jsme tu za celou dobu našli. Další zajímavá návštěva byla již zmíněná pracovní cesta v květnu 2018, kdy jsem tu objevil polohu s množstvím kalcitových dutin podél tektonické poruchy. Bohužel jsem tehdy neměl moc času a ani místo, kam bych vzorky dal, takže jsem se chtěl v lomu brzy zastavit čistě na sbírání kalcitů, což se nepovedlo. 
dutina
Dutina s krystaly kalcitu ve vulkanické brekcii (Libochovany - lom Trabice). Velikost vzorku 309 mm.


dutina
Moment nálezu dutiny s aragonity.
   No a při této návštěvě jsem doufal, že tu zmíněné kalcity ještě budou. Lom má celkem 6 etáží a my jsme jej procházeli od nejvyšší 1. etáže postupně až na nejnižší etáž. První dvě etáže byly naprosto hluché na jakékoliv sběratelsky zajímavé ukázky minerálů. Na boku 3. etáže jsme objevili malou polohu s brekcií a jako tmel se občas objevili dutinky s dvougeneračními kalcity. Nebylo to ale nic moc a kalcity se lámaly v podobě tenkých slupek. Martin ale o kousek výše našel masivní aragonity, taktéž však celkem nezajímavých. Proto jsme se vydali dál. V místě, kde před dvěma lety byla stěna s kalcity dnes již nebylo nic, jelikož stěna byla odtěžena a aktuální stěna se nachází až o 20 metrů dále. Tak nějak jsem si začal říkal, že dnes to opět bude bez nálezu.


   Poté jsme sestoupili až na 6. etáž, kde jsme opět nenašli nic zajímavého, ale všiml jsem si světlé žíly na 4. etáži, která mohla být pokračováním polohy s kalcity zastižené v roce 2018. Kousek této polohy zasahoval také na 5. etáž a tak jsme se k ní vydali. A udělali jsme dobře. Byla tu odhalená jedna větší dutina s krystaly kalcitu velká kolem 8 cm. Po dvouminutové práci se nám jí podařilo vysekat ze stěny a následně se mi vzorek kupodivu nerozsypal v ruce (měli jsme za to, že nebude vůbec držet) a podařila se celá dutina, teď již řádně otevřená a její celková velikost je kolem 20 cm. Opravdu pěkný vzorek, který bych na této lokalitě moc nečekal. Martinovi jsem pak dal menší vzorky, které z této dutiny zbyly po jejím otevírání a také si vysekal menší dutinu stejného materiálu nacházející se ve stejném místě. 
aragonit
Vějíř slabě fialového aragonitu místy posypaným kalcity (Libochovany - lom Trabice). Velikost vzorku 46 mm.


aragonit
Vějíř slabě fialového aragonitu místy posypaným kalcity (Libochovany - lom Trabice). Velikost vzorku 50 mm.
   Martin už to asi chtěl zabalit, ale já si ještě řekl, že když už tu jsme podíváme se o kus výše na tu 4. etáž, jestli by tu třeba poloha s kalcity nepokračovala. A světe div se, ona tu pokračovala. Kalcity tu ale nebyly už nic moc a byly spíše menší. Kvalitou se moc nepřibližovaly ani k dnešnímu nálezu, ani k nálezům z roku 2018. Jenže o kousek vedle jsem objevil další masivní aragonit, který byl dokonce mírně do fialova. No a asi metr vedle mě pak Martin našel zborenou dutinu. Už na první pohled to vypadalo, že bude zajímavá, jelikož z ní čouhal celkem velký krystal aragonitu. Pomalu tak tuto dutinu vybíral a jaké bylo naše překvapení, když vytáhl asi desítku do 7 cm velkých volných vějířů mírně fialového aragonitu. 


   Vzorky to jsou opravdu pěkné a já jsem jen tiše záviděl. V to že tu něco takového najdeme jsme moc nedoufali. Bylo ale už kolem druhé hodiny a já jsem potřeboval být kolem třetí v Brné, takže jsme poté už sbalili vzorky, já ještě rychle proběhl zbytek 4. etáže, kde jsem našel jen jednu asi 10 cm dutinu s ošklivými kalcity a pak jsme už upalovali zpět k autu. Lokalita nás ale tentokrát velmi překvapila, ale je otázka, jestli se podobné nálezy budou někdy opakovat i v budoucnu. Tak či onak jsem si přinesl 3 vzorky a všechny půjdou do sbírky (Martin mi totiž dva aragonitové vějíře věnoval).
aragonit
Nejlepší vzorek aragonitu, který se Martinovi povedl získat.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Dutina s krystaly kalcitu ve vulkanické brekcii
FOTO 2 = Vějíř slabě fialového aragonitu místy posypaným kalcity
FOTO 3 = Vějíř slabě fialového aragonitu místy posypaným kalcity




Jakub Mysliveček ©