minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Burza Minerál Praha – KD Ládví 2. ročník
(den konání 12.-13.9. 2020)

burza
Pohled na téměř prázdnou halu, krátce po otevíračce.


   Letošní pandemie koronaviru bohužel kosí také každoroční podzimní mineralogické burzy. Přesto se jedna z burz, na které jsme vystavovali i loni, konala a to burza v Praze – Ládví. Letos byl její druhý ročník a jedná se o dvoudenní akci. Já jsem ale v sobotu měl naplánovanou exkurzi do Krupky a tak jsme to s Martinem a Matějem (pořadatelem burzy) vymysleli tak, že já v pátek večer připravím stoly, Martin v sobotu bude na burze sám a v neděli se k němu pak přidám i já. V pátek jsem tedy natahal všechny bedny se vzorky do hlavního sálu a vše připravil. V sobotu jsem jen dostával krátké zprávy od Martina, jak to jde a jak to vypadá. No a v neděli jsem pak na burzu podle plánu dorazil i já.
burza
Naše stoly, které byli tentokrát přímo u pódia.


Stůl jednoho z polských prodejců, který mě zaujal.
   Burza se opět konala v kulturním domě hned vedle stanice metra Ládví. Všichni se báli především jedné věci – aby vůbec dorazili nějací návštěvníci, jelikož situace v Praze ohledně covidu se neustále zhoršovala. Podle Martina bylo ale o sobotním dopoledni naprosto narváno, kdy nestačil balit vzorky a po obědě již po burze chodilo jen pár lidí. I tak se ale prý sobota celkem vydařila. V neděli to už bylo horší. Počet návštěvníků nebyl nijak závratný a po celý den chodil relativně stejný počet návštěvníků. Já byl na burze v podstatě tak trochu zbytečně, jelikož se mi moc vzorků neudalo, ale Martin byl celkem spokojený. 


   Samozřejmostí bylo mít celou dobu nasazenou roušku. A řeknu vám, byl to masakr. Asi tak po dvou hodinách mě začala neskutečně třeštit hlava z nedostatku kyslíku, že jsem se musel jít ven rozdýchávat. Naštěstí se to takto dalo zvládnout. Co se týče nabízených vzorků, tak na burze bylo několik zajímavých stolů. Oproti loňskému roku mi ale přišlo, že pomyslná váha mezi šmuky a minerály se letos přiklonila spíše ke šmukům. Velmi bohatý a zajímavý stůl měl Jiří Špalek, který měl především estetické vzorky ze světa. Obdivoval jsem zde především nádherné cavansity z Indie, na které mám prostě slabost, ale i řadu dalších minerálů. 
burza
Pěkné vzorky měl také vystavovatel Jaroslav Hyršl.


burza
 Můj oblíbený krokoit a cavansit z nabídky Jiřího Špačka (13.9. 2020).
   Světové vzorky ale nesbírám, jelikož bych je musel v podstatě jen kupovat a to bych se nedoplatil. Člověk nemůže mít vše zajímavé pokud sbírá svět. Ono už je téměř nemožné sbírat jen ČR, aby měl člověk vše zajímavé a nic mu neuteklo. Proto se poslední dobou soustřeďuji především regionálně na České středohoří a Krušné hory. Pěkný stůl měl také pan Hyršl, který měl na mě ale zase moc malé formáty, nicméně co se minerálních druhů a nabídky vzorků z ČR se jednalo o pěknou kolekci. O dost méně výrazný byl letos stůl Jakuba Malého. Ten mívá taktéž pěkné vzorky ze světa, ale na stole má vždy i pár slušných vzorků z ČR. 


   Letos měl Kuba jen jeden stůl a vzorky mě popravdě tolik nezaujaly, ale je pravda, že jsem měl plnou hlavu toho, co vybrat přítelkyni jako dárek – nakonec padla volba na náramek z tromlovaných kyanitů. No, víte ženy – dyskrazit by ji moc nepotěšil. :-) Na burze bylo celkově dost vzorků ze světa. Zaujali mě například pěkné pyrity ze Španělska, ale tentokrát už nešlo o poměrně okoukaný Navajún, ale o lokalitu Ambasaguas s pěknými pentadodekaedry, krychlemi a jejich vzájemnými srostlicemi. Stejně tak španělské aragonity z Minglanilly nebyly zlé.  burza
Stůl kamaráda Honzy Čermáka.


fluorit
Fluorit (Hradiště u Kadaně). Velikost vzorku 57 mm. Rok nálezu 2010. Vyměněný vzorek s kamarádem J. Čermákem.
   Velmi pěkný byl stůl polského vystavovatele, kde zaujaly především pěkné hnědavé a zelené sádrovce z dolu „Rudna“. U těch zelených si ale nejsem úplně jistý tím, zda nebyli poněkud vylepšeny… Bohužel tuzemských lokalit tu moc nebylo. Nezklamal ale kamarád Honza Čermák, který opět přivezl své přebytky a to především minerály pegmatitů a lokality kolem Brna či z Jeseníků, případně z jeho výprav do Alp, Polska a Slovenska. S Honzou jsem také uskutečnil výměnu, jelikož se mu u mě líbil jeden krupkait s bismutem a mě se zase líbila drúzka fluoritu z Hradiště a azurit s malachitem z Borovce. Kdo čte Honzovi stránky, tak ví, že se mu v závěru roku 2016 z Borovce povedly opravdu pěkné vzorky. 


   Jeden stůl mě ale zaujal velice a to stůl s tektity a meteority, který se nacházel hned vedle nás. Oproti loňskému roku, kdy vedle nás byl pán s cenami „trochu mimo“ (mimochodem i letos na burze byl a opět to stejné), tak tentokrát byli ceny i nabídka lokalit velmi pěkná. Samozřejmě převládali jihočeské vltavíny. Především pak klasický Chlum, ale i řada dalších méně nabízených lokalit především omletých vltavínů. Nechybělo mnoho broušených kusů v různých tvarech. Polní sběry se daly pořídit za ceny kolem 90 Kč/g (u kamenů do 20 g). Nechyběla samozřejmě kazeta s „Ježkovnou“. Mimo to se ale na štole našli i pěkné Indočínity, Darwinova skla, Libijská skla (já vím, není to tektit) a řada meteoritů (palaisity i čistě železné či kamenné). Já zde pořídil nakonec malý železný meteorit z argentinského Campo de Celo do školní sbírky (cena byla 10 Kč/g). azurit
 Azurit s malachitem (Borovec - štola Mír). Velikost vzorku 57 mm. Rok nálezu 2015. Vyměněný vzorek s kamarádem J. Čermákem.


burza
 Darwinova skla, indočínity, pallasity a železné meteority.
   Na závěr musím samozřejmě zhodnotit také naše stoly s Martinem. Tentokrát jsem na to šel trochu jinak a řekl jsem si, že na burzu vezmu jen vzorky, které bych si sám koupil, kdybych neměl lepší. Nabízel jsem tedy opravdu to nejlepší ze svých přebytků. Samozřejmě zaměření vzorků bylo jako vždy stejné s pár novými lokalitami, které jsem letos či v závěru loňského roku navštívil. Převažovaly vzorky z Českého středohoří, následované východními Krušnými horami, východním Podkrušnohořím a zbytek byl doplněn různými českými lokalitami. Jediný zahraniční vzorek jsem měl drahý opál z Dubníku z vlastního sběru v roce 2016. Martin měl vše možné, jelikož nedávno koupil jednu starší sbírku, ale základ tvořilo to samé co u mě (jelikož jezdíme na šutry společně, tak je to logické). 


   Musím říct, že pandemie koronaviru byla na burze vidět, jelikož rozhodně nedorazilo tolik lidí, kolik by za normálních podmínek asi dorazilo. I tak se ale jednalo o fajn akci a obávám se, že vzhledem ke zhoršující situaci možná o jednu z posledních burz v tomto roce. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale rádi bychom i letos jeli opět do Písku a na Smíchov. Co se týče množství vzorků, které jsem na burze pořídil, ale i obecně nabídku co jsem viděl, tak tam musím poznamenat, že to bylo hodně ovlivněné tím, že jsem v sobotu na burze nebyl a tak na mě v podstatě zůstaly „zbytky“. I tak se ale daly najít pěkné kousky. Na závěr děkuji organizátorovi Matějovi Němcovi za to, že se nezalekl a burzu nezrušil a také všem, kdo mi přinesli a darovali vzorky na doplnění školní sbírky. Bez vás by ve sbírce chyběla řada základních minerálních druhů a já vám za to moc děkuji!  meteorit
 Zakoupený železný meteorit (Campo de Celo - Argentina). Velikost vzorku 20 mm, váha přes 16 gramů. Zakoupeno za 10 Kč/g.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©