minj
Lokality

 Mineralogie 

Hematitová Mýtinka
(den konání 11.4. 2020)

mytinka
Lokalita tzv. "Hematitová Mýtinka" je dnes již značně přebraná.


   Na tento víkend jsem věděl, že někam vyrazíme s Martinem a Jirkou, ale nevěděli jsme zatím kam vyrazíme. To jsme v podstatě domluvili až dnes ráno u Jirky pře domem. Jako dnešní plán padla nakonec lokalita Hematitová Mýtinka u Měděnce. K lokalitě jsme dorazili něco po jedenácté hodině a šli jsme na ní tentokrát z vrchu, odkud je to k lokalitě rozhodně blíž než od Epidotové Mýtinky od které se navíc musí do pěkného kopce. 
hematit
Jirkovi se hned na začátku povedlo pár podobných masivních hematitů.


Lebníčky hematitu jako pseudomorfózy po předchozím krychlovém minerálu
(Hematitová Mýtinka).
Velikost vzorku 46 mm.
   Hned po příchodu jsme na lokalitě potkali nějaký pár, který si prý chtěl jen najít nějaký pěkný kámen do skalky. No kamenů d skalky se tu všude válí víc než dost. :-)  My jsme doufali, že se nám podaří nějaký ten pěkný lebník hematitu. Já o této lokalitě přemýšlím už někdy od poslední návštěvy, kdy jsem tu byl s kamarády při letní několikadenní výpravě v létě 2018. Bohužel loni to nějak nevyšlo a letos jsem doufal, že když už jsem se sem dostal, tak si něco pěkného najdu. Lokalita má ale jednu velkou nevýhodu – je hodně známá a hodně přebraná. 


   Nejprve jsme se rozhodli hrábnout na hraně největší haldy. Zde jsme to zkoušeli asi hodinu a začátky vypadaly nadějně. V podstatě hned začali padat drobné lebníčky a Jirka vytahoval jeden středně velký kus hematitu za druhým. Pak ale nálezy ustaly a najednou jsme zjistili, že jsme už pěkně dlouho nikdo nic nenašel. Mě to přestalo na tomto místě bavit a šel jsem o kus výš, kde jsem zkusil pokusnou sondu. Překvapilo mě, kolik hematitových „špon“ se tu v malé hloubce do 30 cm válí. Kluci se ke mně nakonec přidali a nějaké vzorky tímto způsobem tedy také padly. Nebylo to ale nic co bychom si zařadili do sbírek. 
kremen
Drúza křemene
(Hematitová Mýtinka).
 Velikost vzorku 85 mm.


hematit
Konečně vypadl nějaký ten lebníček i mě.
   Některé zajímavější nálezy se objevili při rozbíjení větších čerstvě vytažených balvanů, ale celkově to nebylo prostě nic moc. No potom jsem si už zabalil, šel zahrabat své sondy a čekal na kluky, než se taky seberou a přesunuli jsme se o kus výše, kde jsme s kamarády byli v roce 2018. Bohužel tady je to už opravdu hodně přebrané a tak jsme to tu asi po půlhodině vzdali. Ještě jsme se chtěli zajít podívat na nedalekou Ametystovou Mýtinku. Ta je silně překopaná, což moc nechápu, jelikož kameny odtud opravdu nejsou hezké. Maximálně když to vběhne do nějakého toho achátového očka, ale jinak tedy žádná sláva. Jirka si tu paběrkováním našel zajímavé zelené achátové očko.


   Odjížděli jsme kolem šesté večer, vlastně bez žádného lepšího nálezu, ale třeba ještě něco vykoukne při mytí. Při zpáteční cestě jsme se ještě rychle zastavili v Údolíčku, kde jsem konečně zkouknul lokalitu s pěknými karneolovými pseudomorfózami po krystalech kalcitu v ametystu, ale kopat se tu nedá – je to moc na očích a navíc v cestě. Navíc sem dost často jezdí PČR na udání místních lesáků. My jsme to tu alespoň zkoukli a umyli se v potoce. No dnešní den byl dost náročný a nevypadá to na žádný sbírkáč. V blízké době se tedy na Hematitovou Mýtinku asi nepodívám. Né každý den je holt posvícení.
hematit
Lebník hematitu
(Hematitová Mýtinka).
Velikost vzorku 67 mm.


P.S. Po umytí vzorků to zase tak špatné nebylo... :-)


FOTO = Lokalita Hematitová Mýtinka
FOTO 1 = Drúzka křemene s lebníčky hematitu
FOTO 2 = Drobný lebník hematitu
FOTO 3 = Malý ale hezký vzoreček lebníku hematitu
FOTO 4 = Masivní hematit
FOTO 5 = Lebník hematitu
FOTO 6 = Lebník hematitu
FOTO 7 = Lebník hematitu
FOTO 8 = Lebník hematitu
FOTO 9 = Lebníčky hematitu jako pseudomorfózy po předchozím krychlovém minerálu
FOTO 10 = Drúza křemene




Jakub Mysliveček ©