minj
Lokality

Naše exkurze

Exkurze do Krušných hor 2. ročník - 2/2 reportáže
(termín konání 19.6. - 22.6. 2020)

Téma: Ložiska (nejen) železných rud a fluorit-barytová ložiska Krušných hor.


exkurze
V neděli mělo být prví lokalitou Hradiště u Kadaně, ale díky množství vozů a uzavírce na silnici jsme raději zamířili do Loučné pod Klínovcem.


   V neděli ráno to opět nevypadalo na nějaké pěkné počasí, ale alespoň déšť nehrozil. Ráno jsme již definitivně opustili prostory ubytování a pokračovali jsme na první lokalitu. Tou mělo být podle plánu exkurze Hradiště u Kadaně, ale vzhledem k počtu vozidel (která bychom tam neměli kde zaparkovat) a nějaké uzavírce v okolí Hradiště jsme se raději rozhodli o jiné lokalitě, konkrétně o Loučné pod Klínovcem. Na Loučné se zástavba již rychle blíží k samotné žíle, která byla výrazně navštěvována především mezi lety 2015 – 2017. Doufal jsem tedy, že se zde ještě něco bude dát najít a nějaký výklad jsem v hlavě jako vulkanolog samozřejmě poskládal. Parkování na bývalých tenisových kurtech bylo bez problému. 
exkurze
Nejlepší nalezený vzorek pseudoleucitu učinil Pavel...


Sběr na lokalitě Blahuňov.
   Lokalita je již značně zpustlá, ale přesto se nám zde podařilo ještě nějaké kousky pseudoleucitu najít. Většinou se nejednalo o klasické nezvětralé kusy, ale buď o silně drobivé zvětralé krystaly nebo o krystaly zarostlé ve fonolitu. Většina lidí si však alespoň jeden takový kousek odnášela, jelikož jsem jim poradil, že se tato surovina dá leštit a nevypadá to vůbec zle. Povedl se také jeden moc pěkný celý nezvětralý krystal na hornině. Od Loučné nás poté až do konce dne provázelo slunečné počasí, což bylo fajn.  Druhou navštívenou lokalitu bylo konečně fluoritové ložisko a to naše nejmenší těžené ložisko tohoto typu – Blahuňov.


   Lokalita je za poslední dva roky extrémně navštěvována sběrateli a musím říct, že rozdíl od minulého roku je více než značný. Sběratelé zde překopali celou západní část haldy, což způsobilo popadání vzrostlých stromů (následně je pořezali lesáci, takže o stavu lokality jistě již vědí). Musím říct, že jsem jen doufal, že nás tu nikdo nechytí. Sice jsme jen kládívkáři, kteří se stavem lokality nemají nic společného, ale přesto to nebyl dobrý pocit. Ani co se týče nálezů nebyla letošní návštěva lokality tak plodná jako loni. Částečně za to ale také mohl fakt, že nás bylo více než loni a ještě jsme se tu potkali s mineralogickým kroužkem ze Smíchova, takže v jednu chvíli běhalo po haldě dobrých 30 lidí, né-li více.
exkurze
Asi nejlepší vzorek v Blahuňově našel pan Miroslav Deč a to drúzku s poměrně velkými fluority na barytu.


exkurze
Třetí nedělní lokalitou bylo jen kratičké zastavení na lokalitě Ahníkov u Chomutova. Foto Radim Mixl.
   Jeden pěkný nález se ale nakonec povedl a to asi 8 cm drúza s většími krychlemi fluoritu. Poté následoval přesun na lokalitu Ahníkov, kde jsem nechtěl být moc dlouho, jelikož majitel přilehlého pozemku nemá sběratele moc v lásce, což se také potvrdilo, když asi po 15 minutách přijel a měl s námi problém. Raději jsme tedy po půl hodince zmizeli. Mezi nálezy byly ale klasické žilky s fialovým chalcedonem a hojnost chryzotilů. Jeden nález patřil také limonitizovanému pyritu, který vytvářel efektní kolečka na puklině lateritu. Předposlední lokalitou byla poměrně dost vzdálená Moldava. 


   Na našem největším těženém fluoritovém ložisku se stále nevytěženou 1/3 zásob si vzal slovo Martin v prostoru bývalého areálu dolu na žíle Josef a poté jsme se přesunuli o kus výše do svahu na zavezený propad na téže žíle. Zde jsme byli necelou hodinku, během které si účastníci našli především masivní baryt, někdy také krystalický a masivní fluorit. Zde se od nás odpojilo již více lidí, ale přesto nás na poslední lokalitu naší exkurze dorazilo poměrně dost. Poslední lokalitou byl stejně jako loni Cínovec. Na Cínovci se již člověk nemusí nikam daleko ani vysoko plahočit a tak se tato lokalita jako poslední celkem vhodná.
exkurze
Sběr na lokalitě Moldava. Foto Radim Mixl.


exkurze
Poslední lokalitou byl Cínovec, kde jsme si naší poslední přednášku udělali u bývalého dolu a poté jsme se přesunuli na nedalekou haldu.
   Výklad jsem si opět vzal já, přičemž jsme se zastavili u jámy bývalého dolu Cínovec I., kde jsme si tento výklad udělali a poté jsme se již přesunuli na bývalé haldy, kde trocha materiálu ještě zbyla. No a zde jsme již naší exkurzi ukončili krátce před 18. hodinou. Mezi nálezy na Cínovci byla hromada ucházejících ukázek cinvalditu, nějaké ty křemeny, povlaky fialového fluoritu a štěpné agregáty wolframitu. Scheelity se ani letos moc nedařili, ale dva kusy jsem našel. Jsou ale dost nenápadné, takže věřím, že jich bylo dost přehlédnuto.


   Kdybych měl exkurzi zhodnotit, tak časové rozložení bylo letos určitě lepší než loni. Jen škoda, že nám úplně nevyšlo sobotní počasí a 3 lokality jsme museli vynechat či nahradit něčím jiným. Tak či onak tentokrát byla exkurze velmi náročná, ale i přesto jsem si jí jako průvodce hodně užil. Kolektiv lidí, kteří se zde sešli byl opět moc fajn a doufám, že s řadou lidí zůstaneme v kontaktu. Také jsem si řekl, že toho tištěného exkurzního průvodce trošku rozšířím o pár dalších lokalit a o nějaké ty fotky vzorků a pokud to vydá alespoň na 50 stránek, tak bych to poté nechal nějak lépe vytisknout a nabízel bych je zde na stránkách a na burzách. No, uvidíme… :-)
exkurze
 Lupeny a růžice cinvalditu v dutině křemene (Cínovec).
Velikost vzorku 78 mm.


exkurze
Skupinová fotografie účastníků exkurze poblíž lokality Blahuňov.


FOTO = Naše exkurze - Exkurze do Krušných hor "Ložiska (nejen) železných rud a fluorit-barytová ložiska Krušných hor" 2. ročník




Jakub Mysliveček ©