minj
Lokality

 Mineralogie 

"Vltavínování" v roce 2019 - 3. díl
(den konání 9.10. 2019)

nalez
První nález vltavínu na lokalitě
"Nad rybníkem"


   Letos nemám na vltavíny zrovna štěstí. Na jaře jsem v podstatě našel jen pár málo kvalitních kamenů a v létě to byla úplná tragédie. Teď na podzim jsem si ale řekl, že když to půjde, vyrazím na ta zelená skla znovu. Když se mi uvolnila středa a zároveň to vypadalo velmi dobře s předpovědí počasí, tedy že mělo skoro celý den pršet, tak jsem si řekl, že vyrazím. Z Prahy jsem vyrážel ve středu ráno kolem půl sedmé a jen tak tak jsem projel začátek ranní dopravní špičky. Cesta utekla rychle, přestože jsem jel sám a neměl jsem si s kým povídat a kolem půl deváté jsem byl na první lokalitě, kterou byla opět lokalita „Nad rybníkem“. Převlékl jsem se, nazul jsem si holiny a vyrazil na pole. To bylo již oseté a celkem dost zarostlé. Přesto se v něm ještě dalo relativně dobře hledat.
vltavin
Druhý nalezený vltavín ("Nad rybníkem"). Velikost vzorku 23 mm; váha 2,9 gramu. 


Ukončený krystalek turmalínu nalezený na lokalitě "Pod lesem".
   Normálně bych na oseté pole nešel, ale zemědělci poslední dobou nedělají hlubokou orbu. Udělají pouze podmítku a tu hned osejí, takže nejen že není pořádně zoráno, ale po „orbě“ to trvá jen cca 2 týdny než pole zaroste. Proto nám sběratelům bohužel nedávají jinou možnost, než počkat ten týden, doufat v pořádné deště a pak vyrazit na zelenající se pole. No zkusil jsem nejdřív „ověřené“ fleky, kde na povrch vychází vrstva. Bohužel pole byla jedna stopa vedle druhé. Kamarád zde před více než týdnem nasbíral opravdu hodně vltavínů a druhý byl pak přesně před týdnem také velmi úspěšný. Já jsem samozřejmě takové štěstí neměl. Zaprvé jsem pidlooký a na poli musí být vltavín přeražený nebo opravdu dobře opršelý, abych jej viděl a zadruhé bylo pole za ty dva týdny již opravdu silně prochozené. 


   Přesto se mi zde asi po hodině podařil první nález malinkého vltavínu o váze 1,31 gramu. Samozřejmě byl poškozený. O nějakých 10 minut poté se mi podařil druhý nález, tentokrát 1,74 gramu. Oba vltavíny byly v asi nejvíce promyté části pole. O další asi půlhodinu později se mi v té stejné části pole podařil nález největšího dnešního vltavínu o váze 2,9 gramu, jenže do váhy je započítána také část sedimentu zpevněná limonitem, která se z vltavínu nedá odstranit. No na poli jsem byl tedy asi 2,5 hodiny a našel jsem zde celkem 3 vltavínky o celkové váze pouhých 5,94 gramu. I tak to jsou ale moje první nálezy z tohoto pole, jelikož jsem zde nikdy neměl štěstí, ikdyž kamarádi zde vždy nacházeli. 
nalez
Nález vltavínu na lokalitě
"Pod lesem".


koroseky
Lokalita Korosecký Dvůr.
   Poté jsem se přemístil o kus dál na druhé pole, kterému říkám „Pod lesem“. Zde jsem letos na jaře měl své největší nálezy vltavínů. Nebylo to ale nic extra, v podstatě jsem zde našel jen 2 vltavíny, jeden velmi poškozený téměř 8 gramový a druhý méně poškozený 5 gramový. Ráno jsem zde viděl chodit nějakého člověka a tak mi bylo jasné, že to tu bude také solidně prošlapané a bylo tomu skutečně tak. V podstatě bylo pole stejně prošlapané jako první pole, ale nebylo ještě tak zelené. No zkusil jsem se projít nejdřív kolem lesa, kde vím, že se nějaké kameny najít dají. Bohužel nic jsem nenašel a tak jsem šel o kus dál na místo, kde jsem na jaře našel svůj největší kámen z tohoto pole. Zde jsem během chvilky našel první a poslední kámen z tohoto pole a bohužel také poslední dnešní vltavín vůbec. Byl opět poškozený, s pevnou částí sedimentu a o váze pouhých 2,37 gramu. 


   Poté jsem ještě jezdil po více či méně blízkých lokalitách až jsem to úplně vzdal na Koroseckém Dvoře. Letos jsem na tomto poli byl už 3x a bez nálezu. Připočtu-li si k tomu výpravu v roce 2017, taktéž bez nálezu“, tak jsem si řekl, že tuto lokalitu už asi definitivně vzdávám. Je vždy silně prochozena a prostě moc známá. Částečně za to ale můžu já díky svým reportážím zde na stránkách. Právě proto si již u vltavínů dávám velký pozor na to, aby se méně známé lokality nedaly ani z fotek vystopovat a reportáže z letošních vltavínů budou k přečtení na stránkách až od ledna příštího roku.
vaha
Všechny vltavíny nalezené při mé poslední výpravě na vltavíny v roce 2019.


rutil
 Moment nálezu mého prvního zvěrotického rutilu.
   Sedl jsem tedy do auta a vydal se směr Praha. V ČB jsem se zasekl ve slušné koloně. Když jsem se v pět blížil k Soběslavi, tak mě napadlo se ještě stavit na poli u Zvěrotic. Učinil jsem tak a jelikož pole bylo ve stejném stavu jako vltavínová pole navštívená dnes, tedy již osázená, ale ještě použitelná), tak jsem se převlékl a šel se ještě na 20 minut projít po poli. Kupodivu jsem i v tom šeru a dešti našel jeden malý rutil, můj první z této lokality. No takže bylo alespoň malé zadostiučinení a pak už jsem opravdu sedl do auta a mířil do Prahy. Na příjezdu do Prahy jsem ještě opět tvrdnul v zácpě a domů jsem dorazil až před osmou totálně unavený. Jako vždy jsem usnul krátce po příjezdu a spal jsem tvrdě až do rána…


FOTO = "Vltavínování" v roce 2019 (celé album)
FOTO 1 = První nalezený vltavín
FOTO 2 = Druhý nalezený vltavín
FOTO 3 = Poslední nalezený vltavín
FOTO 4 = Ukončený krystalek turmalínu nalezený na lokalitě "Pod lesem"
FOTO 5 = Krystal rutilu
Jakub Mysliveček ©