minj
Lokality

 Mineralogie 

"Vltavínování" v roce 2019 - 2. díl
(den konání 30.4. 2019)

radomilice
Sběr na lokalitě Radomilice. To nám začínalo krápat ...


   Přiznám se, že po poslední návštěvě jihočeských polí a nepříliš slavnému úlovku jsem neustále sledoval vývoj počasí. Celý měsíc nepršelo a teprve v závěru dubna mělo trochu zapršet. Naštěstí v sobotu 27.4., kdy meteorologové dopředu hlásili, že bude hodně pršet, se nakonec žádné velké deště nekonali. Já totiž toho dne pořádal exkurzi po Českém středohoří, kdy by déšť určitě nebyl vítán. Jenže o pár dní později to již vypadalo nadějně a v pondělí jihočeská pole skrápěly celkem vydatné deště. To samé poté v noci z pondělí na úterý a tak jsem se rozhodl, že musím vyrazit. Psal jsem několika lidem, ale pozitivní odpověď jsem dostal jen od Míry. Nicméně bylo rozhodnuto, byl čas vyrazit směr jih. 
turmalin
Krystaly turmalínu z lokality
"Pod lesem".


Krystal rutilu z lokality
"Nad rybníkem"
   Dnes ráno jsme měli sraz již v 5:00 v Lovosicích, kde jsem tentokrát nasedl já k Mírovi, jelikož jeho auto žere trochu méně paliva než to moje a pak už jsme upalovali. Cesta utíkala rychle a nebýt pár překážek, tak jsme byli na první lokalitě již v sedm hodin. Nakonec jsme ale dorazili v půl osmé a to do Radomilic. Kamarád mi poslal info, že je zde povláčeno a já doufal, že bude i opršeno. Opršeno skutečně bylo a tak jsme s Mírou vyběhli na pole celí natěšení. Já si ráno samozřejmě zapomněl vzít z auta bundu a tak jsem zde běhal jen ve dvou mikinách, tedy ve všem co jsem vlastně mohl na trupu mít. Během pár desítek minut začalo dokonce pršet a tak jsme navlékli pláštěnky.


   Déšť zvýraznil ještě víc vypršené kameny a my jen doufali, že něco vyleze. Po dvou hodinách, kdy déšť přešel, jsme neměli ani jeden vltavín. Samozřejmě to dost nabouralo morálku a teplo nám zrovna také nebylo. No rozhodli jsme se, že vyrazíme na dnešní druhou plánovanou lokalitu kousek od Radomilic. Jako první zastávku jsme se rozhodli pro pole „Nad rybníkem“. Tady už od rána bylo pár hledačů včetně kamaráda, se kterým jsme se tu chtěli sejít. Ten už měl tři malé střípky, dohromady sotva tak 5 gramů. No pole bylo v o dost horším stavu než pole u Radomilic. Nebylo téměř nic vidět a přišlo mi, jakoby zde pořádně nepršelo. Na rozdíl od naší návštěvy v začátku měsíce bylo však alespoň povláčené. 
vltavin
Můj dnešní druhý vltavínek, který měl sotva 0,5 gramu.


vltavin
Takto pěkně vltavín ležel, takže jej mohl vidět i takový slepec jako jsem já.
   Začali jsme tedy s hledáním a vypadalo to beznadějně. Míra už hudroval, já si zachovával pozitivní myšlení. Dokonce jsem zde našel celkem obstojný krystal rutilu, který bych zde ani moc nečekal, ale při bližším ohledání místa jsem pochopil, že se pod námi nacházejí příhodné horniny, které se místy dostaly v úlomcích na povrch. Pak ale začalo vylézat slunko a vypadalo to špatně. No jo, ale Míra našel svůj první dnešní vltavín, cca 3 gramový. Krátce poté našel další vltavín, tentokrát o váze 4 gramy. Kamarád taky našel jednoho drobka a já začal být neklidný. Vážně si dnes neodvezu domů nic?


   Pole jsme ještě chvíli procházeli a kamarád pak musel odjet. My jsme se rozhodli, že také změníme rajón a vyrazili jsme na pole „Pod lesem“. To bylo na rozdíl od minule už celkem dobře opršelé a bohužel také pěkně prochozené. Stopy zde v jedné části pole byly úplně všude. Svítilo už regulérně slunce a tak jsme vyrazili tak trochu s tím, že to bude o ničem. Podívali jsme se prvně do části pole, které se při naší poslední návštěvě teprve vláčelo. No a zde našel Míra svůj největší a nejlepší dosavadní nález, tedy 8 gramového omleťáčka, trochu poškozeného, ale vcelku pěkný vzoreček. Né že bych mu to nepřál, ale už jsem trochu soptil, že já prostě dnes nenajdu nic.
nalezy
Mírovy a moje nálezy za 5 hodin sběru...


nalezy
 Kromě vltavínů jsem posbíral i pár dalších kamenů.
   Chvíli jsme místo onoho nálezu procházeli a pak jsme zamířili zpět na delší dobu povláčené pole. Zde jsem po pár krocích nalezl svůj první dnešní nález, který jsem prostě nemohl přehlédnout. Jednalo se o 5 gramový trochu poničený kámen s typickými rysy této lokality. Oproti minule nalezenému kusu byl sice menší, ale jen mírně poškozený, takže půjde přímo do sbírky. No poté jsme procházeli pole opravdu systematicky asi hodinu. Už nás to ale přestávalo bavit a slunce navíc znepříjemňovalo hledání. Ranní dokonalá viditelnost v ornici byla ta tam.


   Trochu mě mrzelo, že jsme ráno nejeli nejdříve sem. No při předposlední řádce jsem narazil ještě na jeden ministřípeček vltavínu 0,53 gramů. Takže po dnešních celkem 6 hodinách sběru jsme si odnášeli celkem cca 20 gramů vltavínů, z toho Míra 3 kousky o celkové váze 15 gramů a já 2 kousky o celkové váze 5,5 gramu. V půl druhé jsme už sedali do auta a mířili jsme zpět na sever, nicméně jestli do 2 týdnů ještě zaprší, tak si asi výpravu naposledy zopakujeme. Prostě pořád nám chybí nějaký ten nefalšovaný větší sbírkáč…

Pokračování zde.
vltavin
 Vltavín (lokalita "Pod lesem").
 Velikost vzorku 18 mm;
váha přesně 5 gramů.


FOTO = "Vltavínování" v roce 2019 (celé album)
FOTO 1 = Krystaly turmalínu z lokality "Pod lesem"
FOTO 2 = Krystal rutilu z lokality "Nad rybníkem"
FOTO 3 = Poměrně čisté křišťály nasbírané na vltavínových polích
FOTO 4 = Můj dnešní druhý vltavínek, který měl sotva 0,5 gramu
FOTO 5 = Vltavín
Jakub Mysliveček ©