minj
Lokality

 Mineralogie 

"Vltavínování" v roce 2019 - 1. díl
(den konání 9.4. 2019)

nalez
V kaluži opláchnutý nález.


   V roce 2019 jsem byl na vltavínech celkem šestkrát, nicméně co se nálezů týče, tak se vůbec nedařilo. Nálezy přinesly v podstatě jen 3 výpravy. Dvě z nich proběhli hned na jaře v dubnu, kdy jsem vyrazil společně s kamarády a poté poslední v říjnu, kdy jsem vyrazil sám. Letos jsem začal jezdit i do oblasti Radomilicka. Jsou zde sice „ošklivé“ omleté vltavíny, ale člověk zde na polích má i v dnešní době celkem dobrou šanci najít novou lokalitu a na poli známé lokality dokonce nikoho nepotkat! To se mi v klasické oblasti na Ločenicku a okolí už hodně dlouho nestalo. Teď už ale k oněm třem výpravám, které alespoň nějaké to zelené sklo přinesly.
nalez
Mírův první nález vltavínu vůbec! 


Sběr na lokalitě Lhenice - "Jahodárna".
   První akce proběhla 9. dubna a zúčastnili jsme se jí celkem ve čtyřech lidech a to Míra, Tomáš, Petr a já. První lokalita se nachází SV od Radomilic, kterou mi letos poradil kamarád. Na lokalitě se nacházejí hned dvě pole s nálezy. My jsme zkusili nejdříve lokalitu, kterou jstem nazval „Pod lesem“. Zde bylo pěkně povláčené pole, bohužel nedostatečně opršelé a navíc to vypadalo na slunečné počasí. Pole jsme ale asi na hodinku zkusili. Jediný nález se zde poštěstil mě a byl to bohužel také největší letošní nález. Jedná se o velmi omlácený omleťák o váze 7,29 gramu. Kluci mi pomalu nevěřili, že se zde dá něco najít, než viděli můj nález. Poté jsme přejeli na druhé pole „Nad rybníkem“.


   Na této lokalitě bylo úplně sucho a slunce již vylezlo, takže v ornici nebylo vidět už vůbec nic. Tomáš to nechtěl ani zkoušet, ale my ostatní jsme tomu dali aspoň půl hodinky. Kupodivu tu Míra našel svůj první vltavín vůbec. Byl to střípek velký asi 1 gram ale Míra z něj měl samozřejmě velkou radost. Poté jsme přejeli o kus dál na lokalitu „Letiště“, kterou mi poradil Tomáš. Bohužel zde bylo už zaseto a v podstatě bez šance. Následoval trochu delší přejezd na notoricky známou lokalitu Lhenice „Jahodárna“. Zde bylo pole jen podmítnuté a slunce do něj pražilo. Já jsem v těchto podmínkách vůbec nic neviděl, ale Míra našel svůj druhý asi 1 gramový kousek. Po hodině jsme to opět vzdali a vyrazili jsme na Brusnou. 
brusna
"Dokončená" rekultivace na lokalitě Brusná.


chlum
Klasický pohled na Chlumskou horu a "Malý Chlum".
   Tu jsme chvíli hledali, ale nakonec jsme bývalou těžebnu našli. Co se týče rekultivace bývalé těžebny, tak to je prostě prasárna. Na lokalitě to vypadá hrozně a stejně se zde kope dál. No někdo si na tom dobře namastil kapsu a pozemek je ještě v horším stavu než před těžbou. Pokusili jsme se o nějaké nálezy vyplavených kamenů na povrchu, ale nic se nenašlo. Pokračovali jsme tedy dál a tentokrát už jsme chtěli jet směr Chlum. Po cestě jsme ale jeli přes Čakov a mě napadlo, že tu vím o jednom nedalekém poli, kde byli i větší gramáže. Pole jsme našli, štěrky tam byli, ale sucho a zoráno od podzimu, takže konečná. Přesto jsme to zkusili a samozřejmě jsme nenašli nic. 


   Přejeli jsme přes Boršov směrem ke Krasejovce, kde začínaly velké akce při stavbě dálnice a do Ločenice jsme přijeli kolem čtvrté odpoledne. Jedno pole u Malého Chlumu bylo ještě v hledatelném stavu co se orby týče, ale tady bylo sucho hodně znatelné. Ač jsme zde hledali nejdéle, nenašli jsme zde nic extra. Jediný nález si připsal opět Míra a to jeden malý střípek. Tomáš pak našel jeden opravdový drobek sotva 0,5 gramu velkého přímo na Malém Chlumu na hromadě písku. Popojeli jsme ještě k lokalitě „Za jímkou“, kde se od podzimu dost kopalo a už zde letos bylo i pár zásahů PČR. Při procházení kolem vykopaných jam se Tomášovi povedl moc pěkný nález tak 5 gramového ježatého a nepoškozeného kamene.
nalez
Tomášův nález vltavínu na haldě vykopané zeminy.


vltavin
 Vltavín ("Pod lesem"). Velikost vzorku 31 mm; váha 7,27 g.
   Když už jsme šli k autu, tak si šel Míra odskočit a při cestě našel další vltavínek a vedle něj hned další. Především první nalezený ježek (1,65g těžký) byl moc pěkný. Říkali jsme si, že je už dost hodin, ale zajeli jsme se ještě podívat na Něchov, kde už rostla z části vysoká řepka, ale kus pole se ještě dal projít. Zde se už neurodilo vůbec nic. Doma jsem byl až kolem půl jedenácté a byl jsem totálně vyčerpaný. Po celodenním chození a hromadě najetých kilometrů mi padl jen jediný omlácený kámen. Byl jsem celkem zklamaný, ale věřil jsem, že až pořádně zaprší, tak na navštívených polích kameny budou.

Pokračování zde.


FOTO = "Vltavínování" v roce 2019 (celé album)
FOTO 1 = Můj jediný dnešní nalezený vltavín
Jakub Mysliveček ©