minj
Lokality

 Mineralogie 

Vinařická hora u Kladna
(den konání 2.10. 2019)

lom
Lom v podzimních barvách.


   O víkendu jsem se bohužel kvůli nemoci do terénu nedostal, přestože jsem měl už tak trochu šutrácký absťák. Naposledy jsem byl totiž na kamenech skoro před měsícem. Proto jsem si řekl, že využiji volné středy a vyrazím někam na šutry z Prahy. Raději si sebou v autě vozím rozličné nářadí na všemožné lokality, takže jsem mohl jet v podstatě kamkoliv. Chvíli jsem přemýšlel kam pojedu a nakonec jsem se rozhodl pro Vinařickou horu, kde jsem byl naposledy v létě roku 2017. Říkal jsem si, že bych si chtěl konečně najít nějakou tu lepší ukázku paulingitu-(Ca) do sbírky z této klasické lokality. Při minulé návštěvě jsem si totiž docela pěkné vzorky našel, ale po umytí a oschnutí jsem s nimi zase tak spokojený nebyl.
lom
Výchoz s kalcity.


Dutina s krystaly paulingitu
(Vinařická hora).
Velikost největšího krystalu 1,5 mm.
   Počasí mělo být ale vrtkavé. Když jsem vyrážel bylo pod mrakem a když jsem dorazil do Vinařic, tak to dokonce vypadalo, že se slunce nakonec i ukáže. Zjistil jsem, že se dá celkem bez problému zajet až do lomu a tak jsem si pěkně zaparkoval na 2. etáži kousek od výchozu s paulingity. Chvíli mi trvalo, než jsem si vzpomněl, kde se vlastně dají najít nejlepší ukázky, ale nakonec jsem místo našel. Jelikož se místo nachází na poměrně strmém svahu, tak jsem si sebou vzal kbelík, do kterého jsem chtěl dávat nakopaný materiál a poté si jej v klidu porozbíjet a detailně projít na rovině pod stěnou. Někdo zde ale od minule loupal perníček a tak mi chvíli trvalo, než jsem si udělal trochu prostoru a mohl jsem dobývat samotný velmi porézní bazanit.


   Když jsem měl asi 2 plné kbelíky, tak jsem se přesunul pod stěnu, posilnil jsem se a poté jsem už jen formátoval a formátoval. Našel jsem několik vzorků s paulingity, ale nebylo to nic moc. Pouze 2 vzorky za něco stály, ale kupodivu nejlepší kus jsem našel hned po příchodu přímo pod stěnou, když jsem rozbil volně ležící materiál. Tento nejlepší vzorek si nejspíš umístím do sbírky, přestože stále úplně nesplňuje mé nároky, nicméně nachází se na něm už poměrně velký krystal (2 mm) typického oranžového paulingitu-(Ca). Na lokalitě jsem byl ale zatím jen 2 hodiny a říkal jsem si, že se ještě vrátím na stěnu a zkusím štěstí podruhé, možná pak ještě potřetí. Jenže jakmile jsem se vrátil na stěnu, tak nebe zčernalo, začal silně foukat studený vítr a dokonce začalo mírně krápat. 
paulingit
Moment nálezu mého nejlepšího dnešního vzorku. Velikost největšího krystalu 2 mm.


kaersutit
Detail nejlepšího nalezeného vzorku. Šířka záběru cca. 13 mm.
   Nabral jsem plný kbelík materiálu a raději jsem si šel zabalit věci, kdyby přišel nějaký větší déšť. Pak jsem se vydal podívat k výchozu s kalcity. Zde někdo od mé poslední návštěvy trochu zapracoval, ale stále by se zde dalo něco najít. No jenže v tom začalo opravdu pršet a já raději upaloval k autu. Říkal jsem si, že tohle jen tak nepřejde a tak jsem opustil lom a vydal se směrem k jedné nedaleké paleontologické lokalitě, kam jsem se dnes také chtěl podívat, jenže po cestě se počasí ještě zhoršovalo a při představě jak se hrabu v mokrých sedimentech jsem si řekl, že se raději vrátím zpět domů a při hrnku horkého čaje zpracuji fotky z dnešní akce. Je škoda, že se počasí zkazilo, jelikož nevím, kdy se do Vinařic zase vrátím. Nejlepší nalezený vzorek mě nakonec po umytí nezklamal a do sbírky určitě půjde.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Dutina s krystaly paulingitu v bazanitu (DETAIL)
FOTO 2 = Dutina s krystaly paulingitu v bazanitu (DETAIL)
FOTO 3 = Největší ukázka paulingitu, která se mi v ten den povedla (DETAIL)




Jakub Mysliveček ©