minj
Lokality

 Mineralogie 

Studenec u Jilemnice
(den konání 10.11. 2019)

lom
Pohled na netěženou část 3. etáže a pod ní těžené 4. etáže.


   Je tomu už téměř dva roky co jsem byl naposledy na své nejoblíbenější podkrkonošské lokalitě, kterou je lom ve Studenci. Loni jsme se sem podívali s Martinem a Davidem začátkem ledna a tehdy jsme našli velmi uspokojivé nálezy, nicméně času tehdy bylo opravdu málo a tak jsme se do lomu chtěli brzy vrátit. Bohužel to se nám nepodařilo. Když jsem ale slyšel, že se teď ve Studenci dají opět najít pěkné ukázky analcimů, tak jsem si naplánoval na nejbližší možnou příležitost návštěvu tohoto lomu. Nějak ale ztroskotala komunikace mezi mnou a Martinem, takže Martin nakonec neměl čas a já sháněl někoho, kdo by se mnou do Studence vyrazil. 
pillow
Pillow-lávy ve stěně 3. etáže.


Pohled ze 3. etáže směrem na východ.
   Naštěstí jsem opět sehnal Davida, který zde se mnou byl i minule a přidala se také Dáša, která se mnou byla na dvou exkurzích. Vyráželi jsme v neděli ráno v osm hodin z Letňan a cesta utekla poměrně rychle. Nebýt dopravní nehody při odbočování ke kostelu ve Studenci, kdy do mě zezadu najelo auto, tak by to ale bylo o dost lepší… Tak či onak můj vůz měl jen kosmetické vady a tak jsme mohli pokračovat. Vzali jsme si věci a přes louku jsme se dostali až do lomu po obvyklé cestě. V lomu jsme hned zamířili na 3. etáž, jelikož na vrchních dvou etážích jsem v minulosti málokdy něco našel.


   Na 3. etáži jsme nejdříve zamířili ke zbytku odvalu, ve kterém se mi to ale moc nezamlouvalo a tak jsme podél stěny pokračovali dále. V zadní části stěny v rohu etáže jsou ve stěně krásně zachovalé struktur pillow-láv, které mě jako vulkanologa nemohli nezaujmout, nicméně mineralogicky samozřejmě nic zajímavého. Podél stěny jsme došli až k hromadě balvanů ponechané u stěny, ve kterých se nachází dost dutin s minerály. Zde jsme tedy začali sbírat. Já jsem se pokusil několik balvanů načnout také majzlíkem, což se mi povedlo a ukázalo se několik pěkných dutin s analcimem a kalcitem. Pěkný vzorek jsem našel také paběrkováním, kdy někomu zapadl velký kus nehezké křemenné dutiny mezi větší balvany a mě zaujala asi 2 cm kulička analcimu na boku vzorku.
ametyst
Našly se také nějaké ukázky ametystu.


analcim
Dutina s kalcitem a analcimem v melafýru (Studenec u Jilemnice).
 Velikost vzorku 111 mm.
   Kulička byla pod vrstvou sutě, takže formátování přežila a po oprášení konečně pořádně vykoukla na svět. O kus dál jsem se pokusil také o několik menších dutinek s ametystem, ale balvan byl tak špatně zaklíněný mezi ostatními balvany, že se nedal pořádně rozbít. Dáša mezitím také našla několik vzorečků s analcimem, kalcitem a také naformátovala vzorek ametystu, který jsem nechtěl. Kupodivu po rozlomený nebyl úplně špatný. David se mezitím vzdálil zpět ke zbytku odvalu na 3. etáži a jelikož se nevracel, tak jsme si zabalili vzorky a vydali se za ním. Zjistili jsme, že zde nachází ametysty a tak jsme chvíli zkusili štěstí. Já se chvíli vrtal ve stěně v jedné větší křemenné čočce, ale bohužel bez úspěchu.


   Blížila se 14. hodina a tak jsme si řekli, že na žádnou další lokalitu už nepojedeme a podíváme se ještě po zbytku lomu. Chtěli jsme začít tím, že sejdeme na 4. etáž. Zde je připravený odstřel, ale podle toho co jsem slyšel je připravený už minimálně měsíc. Na 4. etáži jsme hned na začátku našli několik dutin s analcimy velkými až kolem 1 cm. O kus dál se mi dokonce podařilo najít kusy alterovaného melafýru s Cu-mineralizací. Nejdříve se objevil chryzokol, poté malachit s kupritem a nakonec jsem našel dokonce i ukázky s ryzí mědí. Pouhým paběrkováním jsem si našel asi nejhezčí vzorek mědi, který jsem zde kdy měl to štěstí objevit. Jedná se o středně velký vzorek s dutinkami vyplněnými chryzokolem a z chryzokolu sem tam vyčuhují agregátky ryzí mědi.
med
 Měď s chryzokolem, malachitem a kupritem v alterovaném melafýru
 (Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 89 mm.


kalcit
Dutina s krystaly kalcitu a analcimu
 (Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 132 mm.
   Dášu objev tak zaujal že až do konce naší návštěvy procházela detailně toto místo a hledala podobné vzorky. David mezitím našel o kus dál místo s pěknými dutinami, opět s analcimem a kalcitem. Vzal jsem si tedy kladivo, majzlík, páčidlo a zamířil jsem k němu. Ve stěně byla opravdu poloha s dutinami a po menší práci jsem zde otevřel několik dutin s až 1,5 cm analcimy. Bohužel melafýr ze byl velmi silně alterován a rozpadal se, takže jsem moc vzorků nezachránil. Přesto jsem si tu pár pěkných ukázek našel. Místy byly vzorky zabarveny chryzokolem, což ukazuje, jak je tato část lomu obohacená o Cu.


   Šli jsme se podívat ještě dál kolem stěny, ale kromě jedné asi 35 cm dutiny s né moc pěknými křemeny jsme nic nenašli. Navíc tato dutina byla vysoko na stěně ve velmi rozpukaném materiálu a celá stěna hrozila zřícením, takže jsme jí nechali ke byla. S Davidem jsme se pak ještě asi půl hodinky snažili o nějaké dutiny s analcimy, přičemž David našel jednu opravdu pěknou, ale silně rozpukanou dutinu. Já jsem o kus dál blbnul s páčidlem a našel jsem dva malé, ale estetické vzorečky, takže jsem se s Davidem podělil.
analcim
 Pěkný vzorek s kalcitem a analcimem
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 77 mm.


lom
 Pohled na celý lom při západu slunce.
   Bylo už kolem 16. hodiny, když jsme si začali balit a zapadající slunce ozářilo lom oranžovým světlem. Ještě jsme si udělali rychlou skupinovou fotku a poté jsme už pokračovali k autu. Zbytek lomu jsme tak ani projít nestihli a do Prahy jsme dorazili až po šesté hodině večer. Dnešní výprava byla až na poškozené auto velmi vydařená a doufám, že se do Studence opět brzy podívám. Ostatní také vypadali, že by se sem rádi brzy vrátili, tak snad konečně odpálí ten připravený odstřel a budou zajímavé vzorky. :-)


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Srostlice krystalů analcimu
FOTO 2 = Srostlice krystalů analcimu
FOTO 3 = Drúza krystalů analcimu s kalcitem a chryzokolem
FOTO 4 = Dutina s krystaly kalcitu a analcimu
FOTO 5 = Dutina s krystaly analcimu
FOTO 6 = Dutina s krystaly analcimu a modrým chryzokolem
FOTO 7 = Dutina s kalcitem a analcimem v melafýru
FOTO 8 = Dutina s bílými krystaly analcimu
FOTO 9 = Velký krystal analcimu v dutině melafýru
FOTO 10 = Pěkný vzorek s kalcitem a analcimem
FOTO 11 = Měď s chryzokolem, malachitem a kupritem v alterovaném melafýru
Jakub Mysliveček ©