minj
Lokality

 Mineralogie 

Lukov u Milešova
(den konání 6.10. 2019)

lukov
Aktuální podoba lokality Lukov.


   Jelikož nám tuto sobotu díky počasí nevyšla exkurze, tak jsem si řekl, že bych v neděli mohl vyrazit někam na šutry. Původně jsem chtěl zajet na fosilky do Rytiny soutěsky a možná zajít také na phillipsity na stejné lokalitě. Martin s Přemkem v neděli nemohli, ale Jirka nakonec v sobotu večer napsal, že by někam vyrazil a tak jsme se domluvili, že ho ráno vyzvednu na nádraží a vydáme se do Rytiny. Jenže ráno Jirka volal, že se do Ústí nedostane včas kvůli výluce na trati. Proto jsme se domluvili, že já dorazím k němu do Duchcova a vydáme se na nějakou lokalitu v okolí. Asi v půl jedenácté jsem byl u Jirky. Přemýšleli jsme kam se vydáme.
rubelan
Nález vzorku horniny bohatého na rubelany.


Přírodně odštěpený krystal kaersutitu v tufu (Lukov u Milešova).
Velikost vzorku 57 mm.
   Do Krušných hor jsme raději nechtěli kvůli aktuálně probíhající houbařské horečce a neradi bychom se nechali někde chytit díky nadmíru všímavým houbařům. Proto jsme zamířili druhým směrem, tedy na jih do Českého středohoří. První lokalitu bohužel na stránkách nebudu jmenovat ani popisovat. 


   Druhou lokalitou kam jsme s Jirkou dne vyrazili byl Lukov. V Lukově jsme spolu byli koncem minulého roku, kdy se mi podařil nález sbírkové ukázky kaersutitu. Jirka také chtěl nějakou lepší ukázku kaersutitu a já jsem doufal v nějaký pěkný „augit“ nebo rubelan. Po cestě jsme se ještě zastavili v místě bývalé lokality Kostomlaty, kde byly asi největší ukázky krystalů kaersutitu v Českém středohoří. Dnes je však tato lokalita zasypána Radoveslickou výsypkou. Do Lukova jsme dorazili asi v půl třetí a vydali jsme se do mírného stoupání k lokalitě. Na lokalitě se od minule moc nezměnilo.
kaersutit
Krystal kaersutitu v tufu
(Lukov u Milešova).
Velikost vzorku 78 mm.


kaersutit
Jirky závěrečný nález velkého krystalu kaersutitu v tufu.
   My nejdříve zkusili najít nějaké další místo, kde by se dala udělat sonda, ale bohužel jsme žádný vhodný flek nenašli a tak jsme se vrátili k již existujícím výkopům. Zde jsme pak odhrábávali hromadu sutě a nakonec jsme se zakousli do primáru. Já zjistil, že pyroklastika jsou zde zvrstvená a že dobré nálezy jsou jen v jedné části. Jirka pracoval ve správné části a já se musel přesunout jinam, jestli jsem chtěl také něco najít. Teorii mi za chvíli potvrdil Jirka, který začal tahat jeden pěkný vzorek za druhým. Já jsem o kus dál také nějaké krystaly kaersutitu objevil, ale většina z nich byla přírodně rozštěpená. Podařilo se nám i několik nálezů „augitu“ nicméně nebyly to moc velké ukázky a většinou vypadly z horniny.


   Sběratelé často u těchto vzorků dělají to, že krystaly z horniny vyloupávají, což je samozřejmě úplně to nejhorší co jde udělat. Volný krystal je sice vypovídající dokumentační materiál, nicméně v případě, že je na hornině, tak zaprvé vypadá mnohem lépe a zadruhé má vypovídající hodnotu i hornina, přičemž se dá dobře říci o jakou genezi hornin se na konkrétní lokalitě jedná. Například mě se dne povedl pěkný krystal kaersutitu na hornině. Na hornině je dobře vidět, že se jedná o materiál z pyroklastického proudu a na krystalu je zase dobře vidět, že se rozštěpil v moment kdy vyletěl z přívodní dráhy sopky. Z lokality jsme odcházeli už za šera kolem šesté hodiny. Počasí nám dnes vyšlo a bylo celkem pěkně, ale byla docela zima s maximem jen kolem 9 °C. Přesto to byl povedený den.
ulovek
 No a můj úlovek... ;-)


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal kaersutitu v tufu
FOTO 2 = Krystal kaersutitu v tufu
FOTO 3 = Přírodně odštěpený krystal kaersutitu v tufu
FOTO 4 = Krystal kaersutitu v tufu




Jakub Mysliveček ©