minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Předvánoční burza v Praze na Smíchově
(den konání 8.12. 2019)

burza
Letos jsme opět vystavovali ve skleníku "U krokouše".


   Každý rok se dva týdny před Vánoci koná mineralogická burza ve stanici přírodovědců na pražském Smíchově. Jedná se o menší burzu s asi 50 vystavovatelskými plochami a každý rok je zde kolem 30 – 40 vystavovateli. Tuto burzu mám skutečně rád, jelikož je taková „rodinná“. Možná za to může prostředí nebo snad návštěvníci a nebo možná i pohodová předvánoční nálada, ale tahle burza je prostě jiná. Komornější atmosféra jí doslova sluší. My jsme měli stoly opět ve skleníku, kde je taková malá ZOO tropických zvířat včetně krokodýla, kajmana, kajmanek, hromady hadů a dalších ještěrů a zvířat. Letos jsem se zúčastnil již po čtvrté. Tato burza se většinou koná o stejném víkendu jako burza v Písku, nicméně letos byl Písek posunut až na další týden.
burza
Daly se zde sehnat pěkné a poměrně levné ukázky z Maroka.


U tohoto vystavovatele bylo velké množství achátů a to jak tuzemských, tak zahraničních (8.12.2019).
   Ráno jsme na burzu s Martinem dorazili kolem 7:20, kdy už bylo otevřeno a tak jsme si rovnou zajeli autem ke skleníku, abychom to neměli moc daleko s nošením beden. Poté jsme dobrou hodinu a půl až do devíti připravovali stoly. Martin si nedávno pořídil praktické krabice na vzorky, já se pokusil o něco podobného už na burze v Ládví, ale z vlastní výroby. Dohromady jsme si vzali 3 stoly, které jsme si rozdělili na půl. Kupodivu se objevil i Dominik, který si letos zapomněl zamluvit stůl, tak dorazil jen s několika málo vzorky a využil volného stolu vedle nás. Po Dominikovi dorazil také kamarád Tomáš Petrám s jeho již obvyklou nabídkou vltavínů, českých granátů, zlatinek a nově také s libijskými skly, hroznovými chalcedony z Indonésie a pár dalšími minerály.


   S Martinem jsme se po postavení stolů zašli společně podívat po burze. K vidění byla vidět rozličná směs minerálů, zkamenělin, meteoritů i tektitů. Hojně byly zastoupeny jak tuzemské, tak zahraniční vzorky, především Slovensko. První stůl u kterého jsme se zastavili byl sice s hromadou zahraničních vzorků, které nás moc neoslovily, ale Martin si zde všiml velkého leštěného vzorku karneolu v zeleném fluoritu s křemenem z Blahuňova. Musím říct, že mě docela naštval, protože takový vzorek bych chtěl také! No ale to je prostě tak a člověk s tím nic nenadělá. :-) Já se pak prošel po zbytku místnosti a narazil jsem na pěkný polní achát z Železnice s typickou červeno-oranžovo hnědou barvou a hezkou kresbou. Navíc nebyl ani moc popraskaný, ze starého sběru a stál pouze 300 Kč, takže jsem jej vzal. 
burza
Krásný červeno-hnědý achát (Studenec u Jilemnice). Velikost vzorku 78 mm, rok nálezu cca 1980. Zakoupeno za 300 Kč.


burza
 Bohatá ukázka strengitu s kakoxenem, meuringitem a leukofosfitem (Těškov u Rokycan). Velikost vzorku 131 mm, rok nálezu 2018. Dar od kamaráda Ondřeje Procházky.
   V další místnosti byl opět vystavovatel s řadou zajímavých zubařských nástrojů, se kterými se dají také pěkně preparovat vzorky. V místnosti bylo i pár dalších vystavovatelů, ale vzorky nás moc nezaujaly, tak jsme šli dál (do této místnosti se později v reportáž ještě vrátím). V největší místnosti jsem pak potkal kamarády Honzu Louna a Honzu Bubala, kteří měli opět směs všelijakých tuzemských i zahraničních minerálů. U jednoho z prodejců ze spolku Mallorn jsem si za pouhých 30 Kč pořídil vzorek typického masivního natrolitu na fonolitu z vrchu Špičák u Mostu. Je to sice klasická lokalita a zeolitář by se na ní měl jistě podívat, ale já jsem tam prostě ještě nebyl, takže jsem si pořídil alespoň tento vzorek do sbírky.


   U kamaráda Jirky Sailera jsem si pak pořídil hezký menší vzoreček pěkného analcimu na hornině ze Studence za 300 Kč, který jsem sice nedávno navštívil, ale na takový vzoreček jsem tam štěstí neměl. Kluci (Jirka většinou vystavuje společně s Martinem Kloučkem) měli na stole další pěkné šutry, ale bohužel zde bylo tolik lidí a já už pospíchal zpět do skleníku ke svým stolům, že jsem si je nestihl prohlédnout. Všiml jsem si jen pěkných pyritů, nejspíš z Otvovic. Z pohledu vystavovatele nebyla burza úplně marná a udal jsem alespoň několik vzorků, rozhodně více než loni. Hlavní bylo to, že jsem se zde potkal s řadou známých a kamarádů, se kterými jsme si pěkně pokecali. :-)
burza
Krásná ukázka analcimu (Studenec u Jilemnice). Velikost vzorku 75 mm, rok nálezu 2019. Zakoupeno za 300 Kč od kamaráda Jiřího Sailera.


burza
Ve skleníku vedle nás byl také umístěn kamarád Tomáš se svou expozicí vltavínů.
   U kamaráda Tomáše jsem si vyzvedl již předem domluvenou vltavínovou 10 gramovou kapku z Radomilic za 130 Kč/g a vzal jsem si také jedno poměrně pěkné libijské sklo za 80 Kč/g, abych si doplnil sbírku tektitů. Martin mě pak začal lámat a vytahoval jeden vzorek za druhým, většinou ze Slovenska, ke kterým se nedávno dostal. Martin totiž sbírá jen tuzemské vzorky a zahraničí ho nezajímá. No a jelikož do této jeho teorie patří i Slovensko, tak jej tamní kameny nezajímají. No nebudu soudit, kór když jsem od něj za 700 Kč koupil pěkný vzorek antimonitu v drúzové dutině křemene z Kremnice. 


   No už jsem si dal zákaz něco kupovat, když v tom přiběhl kamarád Michal Kukla s pěknými odznáčky z Cínovce, že je prý koupil na burze za 5 Kč/kus a že prý tam vystavovatel ještě nějaké má. Říkal jsem si, že to je taková věc, kterou bych mohl doplnit třeba polici kamenů z této lokality a tak jsem tam zamířil. Vystavovatel byl v místnosti, kde jsem předtím již byl, ale zaměřil jsem se hlavně na preparační nástroje a vrtáky. U druhého stolu jsem letmo neviděl pro mě nic zajímavého a tak jsem šel dál. Teď jsem si konečně všiml oněch odznáčků a vystavovatel mě upozornil na set 8 sběratelských karet vydaných k výročí symposia „Hornická Příbram ve vědě a technice“ s celkem 30 odznáčky. V každé kartě je několik odznáčků s erby významných horních měst tehdejšího Československa. 
burza
 Antimonit na křemeni (Kremnice, Slovensko). Velikost vzorku 110 mm, rok nálezu přibližně 1970. Zakoupeno za 700 Kč od kamaráda Martina Pluhaře.


burza
Solidní ukázka karneolu v křemeni s fluoritem (Blahuňov u Chomutova). Velikost vzorku 135 mm, rok nálezu 1975. Zakoupeno za 500 Kč.
   Bohužel karet bylo vydáno 10 a já mám „jen“ 8 z nich, ale tento úlovek mi udělal obrovskou radost! A co víc, komplet stál pouhých 300 Kč!!! K tomu jsem si ještě vzal dva odznáčky z Cínovce a spokojeně jsem šel zpět. Po cestě jsem potkal Michala s kamarádem a ukázal jsem jim svůj úlovek. Oni nechápavě koukali a pak se hned hnali zkusit sehnat také nějaké. To samé udělal Martin, když můj úlovek viděl. Samozřejmě pán již žádné další neměl a tak jsem si pak připadal trochu blbě, protože kluky to očividně dost štvalo. Snad to ale byla jen přátelská závist. :-) Poslední vzorek, který jsem si pořídil, byl nakonec druhý vystavený karneol z Blahuňova, který byl za 500 Kč. Není sice tak pěkný, jako Martinův ranní úlovek, ale aspoň něco a pěkný velký formát, který tam dnes již nenajdu.


   Burza končila mezi třetí a čtvrtou hodinou a než jsme sbalili kameny byla už skoro tma. Letošní burza pro mě byla tedy úspěšná, alespoň z hlediska nákupu pěkných sbírkových kousků a prodej vlastních vzorků mi pak asi polovinu nákladů za nové vzorky zahojil. Do Písku za necelý týden jsem si dal zákaz nákupu nad 1500 Kč, tak jsem zvědav, jak to splním. :D Za fotky z burzy letos děkuji Jindrovi, který fotil jako o život. :-)
burza
Sbírka odznaků hornických měst. Zakoupeno za 300 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©