minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Předvánoční burza v Písku - 24. ročník
(den konání 14.12. 2019)

burza
Burza focená z balkonu v 1. patře.


   Přiznám se, že letos se mi na burzu do Písku moc nechtělo a to především z toho důvodu, že se burza nekonala o stejném víkendu jako burza na Smíchově. Díky tomu jsem měl vlastně burzami zaplněné dva víkendy a jelikož jsem mnohem raději v terénu na kamenech místo návštěv burz, tak jsem i přemýšlel, že Písek letos vynechám. Martin ale s Pískem počítal a stoly jsme měli už také zamluvené, tak jsem si řekl, že tedy pojedeme. Samozřejmostí je vstávání velmi brzo ráno, abychom v Písku byli na sedmou hodinu a vše stihli připravit + si v ideálním případě ještě proběhli burzu před otvíračkou. 
burza
Takovéto stoly přitahovaly mou pozornost. Sice jsou zde vzorky vždy hodně nahloužené a člověk vlastně až doma z fotek zjistí co vše přehlédl, ale dají se zde najít velmi pěkné kousky.


Chabazit - var. fakolit (Košťálov u Semil). Velikost vzorku 81 mm, největší krystaly 3 mm. Rok nálezu 2019. Dar od kamaráda Jiřího Sailera.
   Martin měl letos nové bedny, ve kterých měl připravené jednotlivé vzorky v krabičkách a tak v podstatě jen přišel, vytáhl víka, urovnal kameny a cedulky a měl hotovo. Já si také několik podobných bedýnek po domácku udělal, ale moc do nich není vidět, tak nevím, jestli je budu využívat i dál. :D Každopádně jsme si přivezli opět především přebytky z našich vlastních nálezů z Ústeckého kraje. Nebyl by to můj stůl, kdyby na něm nefigurovaly vzorky našich středohorských zeolitů a doprovodných minerálů + vzorků z východní a centrální části Krušných hor. Martin je taktéž zaměřen na stejné lokality, ale mimo to se také mnohem víc než já zajímá o další oblasti v ČR, takže jeho nabídka byla mnohem různorodější.


   No mě příprava trvala skoro hodinu a půl, zatímco Martin si již vesele běhal po burze. Navíc jsem slíbil Dominikovi, že mu nechám kousek místa na stole, takže některé vzorky zůstaly zabaleny. I tak jsem si ale burzu ještě před otvíračkou stihl zběžně prolítnout. Co bylo k vidění? Řekl bych skoro všechno. Tato burza je skvělá v tom, že je zde vidět opravdu velmi různorodý materiál a to jak minerály, tak zkameněliny, ale například i tektity. Vezměme to postupně. Hala je v podstatě rozdělena na dvě části. Jednu část (řekněme asi tak třetinu) tvoří stoly s korálky, tromly, přívěsky, hodinami, teploměry … no prostě šmuky. Zbylé 2/3 jsou tvořené stoly s mnohem zajímavějším materiálem, tedy přírodních ukázek a abych byl férový, tak také třeba i broušených drahých kamenů. 
burza
Velmi mě zaujal stůl Michala Filippiho, u kterého jsem nakoupil nejvíc vzorků.


burza
 Velký vzorek křemene (Meziluží u Nových Hradů). Velikost vzorku 185 mm. Zakoupeno za 300 Kč od Jiřího Zikeše.
   Já se nejdříve zastavil u kamarádů Jirky Sailera a Martina Kloučka. Jirka měl na stole své přebytky pyritů z Otvovic, analcimů z Libodřic a kalcitů z Klecan. Trochu mě mrzelo (v dobrém), když jsem u něj viděl naprosto luxusní velké pyrity z Otvovic, začal jsem si vybírat a on mi řekl, že jsou jen na koukání! Od Jirky jsem dostal jako dárek vzoreček fakolitů z Košťálova, jelikož ví, že jsem zeolitář a chtěl mi udělat radost, což se mu podařilo, jelikož takovou ukázku sháním už čtvrt roku. Martin měl na stole své přebytky z výprav do Alp, tedy pěkné křemeny (křišťály, záhnědy, křemeny s chloritem) a kyanity + několik drobných ametystů tuším že ze Štiavnice.


   Další stůl který mě zaujal byl stůl Jiřího Zikeše. Na stole měl jako vždy časopisy Minerál a k tomu malou krabici s několika vzorky. Vedle krabice byl ale větší vzorek s velkými krystaly křemene z Meziluží u Nových Hradů. Na vzorku byla cenovka 300, což mi přišlo nějak málo, tak jsem si říkal „asi je to v eurech“. Jiří zde zrovna nebyl a tak jsem šel dál. Velmi pěkná nabídka byla také v rohu místnosti a ocenili ji hlavně obdivovatelé těch zelených sklíček z Jižních Čech, tedy vltavínů. U stolu Petra Pauliše jsem se jako vždy zatavil a skoukl nabídku kvalitní literatury. Pár knih mě zaujalo, ale říkal jsem si, že se pro ně vrátím a pak jsem na to nějak zapomněl. Když jsem došel do „smukařské“ části, tak jsem to otočil, ale hned u prvního stolu mě zaujaly pěkné Filipínity. Taktéž jsem se chtěl vrátit, ale nějak to nevyšlo (člověk taky nemůže koupit vše).
burza
Stůl kde se daly sehnat pěkné ametysty (tuším Milevsko), Blatná, železáky, araukarity a především hromada velmi pěkných trilobitů Ellipsocephalus hoffi.


burza
Karbonátový achát (Korozluky u Mostu). Velikost vzorku 73 mm. Zakoupeno za 90 Kč od Michala Filippiho.
   Následovalo několik stolů vedle sebe s klasickými českými lokalitami jako Horní Slavkov, Krásno, Jáchymov, Valeč, Hořenec, Studenec, Příbram atd atd… Zde bylo takové množství vzorků, že bych zde strávil minimálně hodinu, ale já měl jen asi 5 minut a musel jsem pokračovat dál. Díky tomu jsem si až doma na fotkách všiml řady vzorků, do kterých bych hned šel, ale na místě jsem je prostě nezaregistroval. Mimo jiné zde byl asi 15 cm velký vzorek hyalitu z Valče za pouhých 350 Kč! Hned bych do něj šel, kdybych doma neměl lepší. Nicméně když jsem o něm řekl Martinovi, který na hyality z Valče má tak trochu slabost, tak pro něj hned pelášil. 


   Asi nejvíc mě na celé burze zaujal stůl kamaráda Michala Filippiho. Michal totiž hodně dělá České středohoří a u něj na stole jsem objevil hned několik velmi pěkných a taky velmi levných vzorků. Měl zde 4 leštěné karbonátové acháty z Korozluk u Mostu, které se dnes již nedají kopat a pomalu ani sehnat. Já vzal dva nejlepší za 90 a 80 Kč (krásná cena). Druhé dva pak ukořistil Martin. O kousek vedle měl krabičku se sedmi krásnými ukončenými krystaly aragonitu z lomu Měrunice, jeden po 30 Kč, takže jsem vzal celou krabičku. Splnil jsem si také jeden svůj sen z doby když jsem s minerály začínal a to koupí menšího vzorečku kalcitu z Vlastějovic. Na kalcitu totiž sedí asi 3 mm zelený oktaedr fluoritu. Vzorek mě stál 60 Kč a já jsem za něj hodně rád, jelikož jsem tento materiál neviděl nikdy prodávat a kdo ho má, tak se ho většinou nezbavuje.
burza
Ukončené krystaly aragonitu (Měrunice). Velikost největšího krystalu 25 mm. Zakoupeno za 210 Kč od Michala Filippiho.


burza
Drúza fluoritu (Černý Potok). Velikost vzorku 78 mm. Zakoupeno za 60 Kč od Michala Filippiho.
   Poslední vzorek, který jsem u Michala koupil, byl modrý fluorit z Černého Potoka za 80 Kč. Tato lokalita je díky jedné videoreportáži na YouTube v podstatě zlikvidována a hlídání lesníky, takže jsem rád, že jsem si také jeden takový vzorek mohl pořídit. V umělém světle jsou totiž normálně modré fluority fialové. Pokračoval jsem dále a narazil jsem na další velmi zajímavý stůl pana Kosiny. Na stole byl jeden sbírkový vzorek vedle druhého. Vše to byly ukázky z ČR a ceny nebyly zrovna malé, nicméně vzhledem ke kvalitě vzorků pochopitelné. Ze vzorků byly nejvíce zastoupeny lokality Vysočiny (tedy především křemeny z pegmatitů a křemenných žil), Slavkov, Cínovec a „leštěnky“ z Krušných hor.


   Nejvíce mě tu ale zaujal jeden malý vzoreček naprosto úžasné srostličky kasiteritu na dickitu ze Slavkova s cenou 2000 Kč. Kámen mi pak vrtal v hlavě velmi dlouho, dokud jsem se nerozhodl jít si pro něj, pokud by mi prodejce trochu slevil. Nakonec jsem jej koupil za 1700 Kč a zjistil jsem, že rok sběru je 1975. Na stole bych si rozhodně zvládl ještě něco vybrat, ale před týdnem jsem na Smíchově dost nakupoval a do Písku jsem si dal zákaz se moc rozjíždět (například pěkný Paradoxides za 4000 Kč či Pavlov za 1500 Kč). O stůl vedle byl opět pán s pěknými ukázkami železáků a trilobitů od Rokycan. Já si trilouše koupil už loni a tak jsem šel dál.
burza
 Opět bylo k vidění několik stolů s vltavíny. Jen je škoda, že se s kameny jedná většinou takto a vzájemně se o sebe odírají.


burza
 Světové kameny = krása a estetika. Jenže to by se člověk zbláznil, aby vytvořil nějakou ucelenější sbírku. Raději se soustředím na regionální měřítko. :)
   Opět jsem narazil na prodejce vltavínů, u kterého jsem si loni nakoupil. Ale jak jsem již říkal, nechtěl jsem moc utrácet, takže jsem si na „zelené“ nechal zajít chuť. Poslední stůl, který jsem stačil skouknout než jsem musel mazat zpět ke stolu kvůli proudícím návštěvníkům (právě byla burza otevřena pro veřejnost) byl stůl kousek od pódia, na kterém byly pěkné ukázky kyanitů z Moravice, nějaké ty Hořice na Šumavě a hodně vyrýžovaných Českých granátů. Pak už jsem tedy v podstatě jen stál u svého stolu a povídal si s lidmi co přišli. Hodně lidem jsem poradil s jejich nálezy i vzorky co koupili a nevěděli název minerálu či lokalitu. Příjemný byl pokec s mnoha kamarády, třeba s Kubou Váchou, Davidem Ševčíkem, Zdeňkem Šrotem, Davidem a Jirkou Irovými, již zmíněným Michalem Filippim a mnoha dalšími.


   Martin se letos nějak rozjel s nákupem a pořád odbíhal. Přišlo mi, že byl častěji pryč než u svých stolů a z burzy asi odjížděl v mínusu, ale za to s plnou bednou vzorků, často vůbec né špatných vzorků. Písek letos uzavřel burzovní sezónu roku 2019 a já jsem nakonec rád, že jsem sem zase přijel. Příjemná předvánoční atmosféra, známé tváře, příjemné povídání s přáteli a samozřejmě hromada pěkných šutrů. To je pro mě burza v Písku a už se těším na příští rok!
burza
 Srostlice kasiteritu na dickitu (Horní Slavkov). Velikost vzorku 54 mm, velikost srostlice 13 mm. Rok nálezu 1975. Zakoupeno za 1700 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©