minj
Lokality

 Mineralogická  burza

38. ročník setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě
(den konání 9.3. 2019)

burza
Pohled do jídelny, kde je vždy největší šrumec.


   Dnes proběhl již 38. ročník setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě. Tato burze patří k jedné z těch menších burz, které se u nás konají a vystavované vzorky jsou spíše lokálního charakteru. Minulý rok jsem na burze bohužel nebyl a letos to také vypadalo, že to nevyjde. Přesto asi měsíc před burzou jsme s kamarády nakonec zaslali přihlášky a vše vyšlo. Tuto burzu mám celkem rád, právě kvůli relativní uzavřenosti a lokálnímu charakteru. Letos jsem se moc nepřipravoval a v podstatě jsem vzal vzorky, které mi zbyly z burz v Písku, Smíchově a Strašnic. Sáhl jsem ale také do bedny s přebytky ze Soutěsek a Dolních Zálezel, takže pár nových vzorků jsem na burze měl. 
roman
Stůl Romana Grambličky s lokálními minerály z Krušných hor. Roman mi zrovna balí právě zakoupený kasiterit z Krupky.


Vzorek kasiteritu z Krupky, který jsem si na burze pořídil. To ležel ještě na stole a byl k mání.
   Z Ústí jsme vyráželi před šestou hodinou a jeli jsme ve třech lidech, tedy Martin, Dominik a já. V Lípě jsme byli přesně v 7:00 a u gymnázia už bylo pár aut vystavovatelů. My vyndali věci z auta, odnesli je do třídy, kde jsme byli a začali připravovat stoly. Bohužel Dominik nemohl dohledat svůj stůl a vypadalo to, že stůl nakonec mít nebude. U mě na stole ale zbylo dost místa a tak jsem Dominikovi poskytl prostor na jeho vzorky. Jako vždy měl především vzorky ze zahraničí. Martin měl opět své přebytky z Krušných hor i z různých výměn tuzemských minerálů a já jako vždy obsadil stůl především zeolity a doprovodnými minerály z Českého středohoří a několika vzorky z Krušných hor. 


   Tentokrát jsem měl opravdu malý budget a řekl jsem si, že nad 1000 Kč nenakoupím (více jsem ani u sebe neměl). Projít jsme se s Martinem šli hned kolem deváté a Dominik hlídal stoly. Martina tuším nic moc nezaujalo, jelikož si ani nepamatuji, že by něco nakoupil. Na burze byly k vidění především lokální vzorky z Krušných hor, Českého středohoří, Lužických a Jizerských hor no a samozřejmě z Českého ráje, Podkrkonoší a Krkonoš + všemožné lokality napříč naší republikou a také i ta cizina. Zkrátka melanž všeho možného, ale největší prostor rozhodně patřil vzorkům lokálního charakteru. Já pokukoval po nějakém tom natrolitu ze Zálezel, případně jiných vzácných zeolitech nebo jiných minerálů ze středohoří.
dvorak
Stůl Zdeňka Dvořáka s pro mě velmi zajímavými vzorky z Krušných hor, Českého středohoří a dalšími oblastmi.


zeofylit
 Raritní zeofylit z Radejčína za 5000 Kč.
   Jediný takový minerál, na který jsem narazil, byl menší vzoreček zeofylitu z Radějčína. Samozřejmě se jednalo o historický vzorek a cena byla 5000 Kč, což jsem za 1) neměl a za 2) bych si za takovou cenu představoval trochu kvalitnější ukázku. Vzorek byl na stole Zdeňka Dvořáka, který má stůl vždy plný pro nás zajímavých vzorků. Martina zaujal vzorek kalcitu z Cínovce. Říká se, že na Cínovci byla nalezena jediná dutina s kalcity a vzorků z ní nebylo mnoho. Nejde o žádnou extra estetiku, ale pro lokální sběratele je to rozhodně zajímavost. Vzorky byl tuším za 2500 Kč a Martin o něm hodně uvažoval. Nakonec si ho ale nevzal, jelikož mu přišel příliš poškozený. Mě na stejném stole ještě zaujaly fosilní ryby (zahraniční) i tuzemské zkameněliny, především flóry z Mostecké pánve.


   Další stoly už nás moc nezaujmuly a kamarádi Víťa a Nikča, které jsme zde potkali, měli stejný názor. Přesto jsem u Romana Grambličky koupil vzorek se dvěma kroupami kasiteritu z Krupky – Preiselberku. Je mi sice jasné, že oba krystaly jsou na vzorku lepené (je to dobře vidět především z boku při základně kasiteritových krupek), ale Roman nabízel to co koupil, a jelikož jsou tyto vzorky dnes už hůře sehnatelné v lepší kvalitě (navíc za takovou cenu), tak jsem jej vzal. Kasiterity mě stály 800 Kč. Zaujal mě zde ale ještě jeden stůl s řezanými ukázkami minerálů i hornin všeho druhu. Na tomto stole byla k vidění například leštěná ukázka pseudoleucitu ve fonolitu z Loučné pod Klínovcem za 150 Kč či svory s almandiny z Měděnce (každý kolem 100 Kč).  stoly
Stoly s mými (vpravo) a Dominikovými vzorky (vlevo).


wulfenit
Krystaly žlutého wulfenitu s kuličkami mimetitu na drúze kalcitu (Mapimi - Mexiko). Velikost vzorku cca 8 cm. Zakoupeno za 250 Kč.
   Na stejném stole jsem se pak trochu pousmál u vzorku achátu z Doubravice, který byl tak šikovně říznutý, že na první pohled skutečně připomínal Červenou Halži. Martin, který stál vedle mě se také divil, když vzorek viděl. Novinky nebyly vidět bohužel žádné. Já udal 8 kamenů, především natrolitů z našich nálezů v roce 2016 ze Soutěsek. Jeden vzorek jsem si pak koupil ještě od Dominika a drúzu kalcitu s kuličkami mimetitu a oranžovými tabulkami wulfenitu. Vzorek stál 250 Kč a pochází z lokality Mapimi v Mexiku. Cizinu moc nemusím a snažím se jí vyhýbat, ale pro wulfenit a podobné estetické minerály mám slabost. 


   Návštěvníků na burze bylo poměrně dost a to i přesto, že od rána v podstatě v kuse až do jedenácté hodiny pršelo. Potkal jsem se zde se spousty kamarády, s mnoha z nich poklábosil (jak jinak než o šutrech), pár z nich poradil při koupi šutrů či při identifikaci neznámých vzorků. Přítelkyni jsem ještě koupil malý drahý opál do prstenu a nakonec jsem se přes své maximum dostal necelými dvěma stovkami… Kluci byli také spokojeni a kupodivu nám v nestřežený okamžik dnes ze stolu nezmizel žádný vzorek. lestenky
Stůl s leštěnými ukázkami hornin i minerálů všeho druhu.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©